Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 13:20
 
19 MAYIS RUHU!!!
SPOR Haberi
19 MAYIS RUHU!!!

19 Mayıs 1919, Türk Milletinin yeniden doğuşunun müjdecisi, başlangıcı olan bir gündür. Türk İstiklâl tarihinde hayatî bir dönüm noktasını ifade eden 19 Mayıs tüm TÜRK Milleti için olduğu kadar Samsunlular için de çok büyük bir anlam ve öneme sahiptir.

 

1919 da Ülkemizin içinde bulunduğu durumun bir kader olmadığını haykırarak “Milletin bağımsızlığını, yine Milletin azim ve kararının kurtaracağına” inanan G. M. Kemal Atatürk, Samsun’dan başlayarak tüm Anadolu’ya ve insanlarımıza yansıyan ve yayılan bir kutlu mücadeleyi başlatmıştır.

 

Bu kapsamda “millî hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak” üzere yola çıkan kahramanlar 97 yıl önce milletimize biçilmiş esaret kefenini yırtacak kararlılığı ve cesareti göstermişlerdir. Türk vatanına göz dikenlere karşı milli direniş hareketi safha safha gelişmiş; bağımsızlık ve hürriyet meşalemizin sönmeyeceği, söndürülemeyeceği ortaya konmuştur.

 

19 Mayısı takip eden aylar, yıllar içinde Türklüğün tarihine altın harflerle geçen bir destan yazılmıştır. 19 Mayıs ruhu, 19 Mayıs meşalesi, Samsun’da ateşlenmiş, bütün Anadolu’yu parlayan bir güneş gibi aydınlatmıştır.

 

19 Mayıs ruhu; Türklüğün var olmak veya yok olmakla yüz yüze kaldığı çok büyük sıkıntıları bertaraf edişinin göstergesidir,

19 Mayıs ruhu; Dünyadaki ezilmiş ve işgale uğramış milletlerin umududur,

19 Mayıs ruhu; zulme, eziyete, işgal ve istilaya başkaldırışın simgesidir,

19 Mayıs ruhu; hürriyete, bağımsızlığa, özgürlüğe duyulan inancın gücü ve asla vazgeçilmezliğidir,

19 Mayıs ruhu; Teslimiyetin, mandacılığın reddi, milliyetçiliğin şahlanışıdır,

19 Mayıs ruhu; Türk Milletinin, geçmişten alınan ilhamın, geçmişe bağlılığının ve geleceğe olan umut, inanç ve sorumluluğunun doruk noktasıdır,

19 Mayıs ruhu; zedelenen, aşağılanan milli onurun dirilişidir,

19 Mayıs ruhu; Türk Milletinin ayaklanışın ve bağımsızlık özlemidir,

19 Mayıs ruhu; Türk Milletinin yeniden/küllerinden doğuşunun başlangıcıdır,

19 Mayıs ruhu; Türkiye Cumhuriyetinin müjdecisidir,

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: 19, MAYIS, RUHU!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı