Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:49
 
19 Mayıs'ta Eylem Ve Söylem Çelişkisi!
GÜNDEM Haberi
19 Mayıs'ta Eylem Ve Söylem Çelişkisi!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda bir çok siyasetçi yurt dışında olmadan, başka programı falan olmadan, mazeretleri olmadan, hasta da olmadan! Samsun'a geldiler. Gerçekten de hemen hemen hepsi Samsuna geldi.

 

Her neyse hepsi hoş geldi sefa getirdi getirmesine de, benim bir konu dikkatimi çekti.

 

Sayın PARTİLİ Cumhur Başkanımız konuşmasın da aynen şu ifadeleri kullandı:

 

"19 mayıs ruhu, 23 nisan ruhu, 29 ekim ruhu 81 vilayeti ve 82 milyon nüfusuyla ülkemizin her köşesinde yaşıyor. Rabbim her birinizden razı olsun.

 

Sevgili gençler, gazi Mustafa Kemal beraberinde ki bir avuç arkadaşı ile samsuna ayak bastığın da başlattığı mücadeleye inanamayanlar vardı.

 

Şimdi buradan gençlerimizden bir söz istiyorum.

 

Gençler, 19 mayıs ruhunu tıpkı ilk günkü heyecanı ile yaşatmaya var mısınız?

 

Gençler 23 nisan ruhunu  tıpkı o günkü heyecan ve coşkuyla sürdürmeye var mısınız?

 

Gençler 29 ekimde ilan ettiğimiz CUMHURİYETİMİZE ilk değil, son devletimiz olduğu bilinci ile sahip çıkmaya var mısınız? Gençler uğrunda büyük acılar çektiğimiz büyük mücadeleler verdiğimiz demokrasimize gözümüz gibi bakmaya var mısınız?" dedi.

 

Ayrıca Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında da çok güzel konuşmalar yaptı.

 

Buraya kadar eyvallah!

 

Ama şimdi tabi ister istemez benim aklıma bazı sorular geliyor. Bunlardan biri mesela şu;

 

Bu bayramların ruhu, yani 19 Mayıs'ın, 23 Nisan'ın, 29 Ekim'in ruhları sizin zamanınız da gerçekten ilk günkü heyecan ve coşkuyla kutlanabildi mi?

 

Mesela benim çocukluğum zamanında ki kutlama coşkusu bugün var mı?

 

Ya da sizden önceki zamanda kutlanan coşku bu gün var mı?

 

Ya da, hani "Cumhuriyete gözümüz gibi bakmaya var mısınız?" dediniz ya! Mesela AKP Balıkesir eski Milletvekili Tülay Babuşcu, "600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arası sona erdi"  diyerek Cumhuriyeti reklam arası görmesine tepki vermiş miydiniz? Cumhuriyete yada demokrasiye en çok karşı olanlar sizin destekçileriniz değil mi? TC neden kalktı?

 

Veya, "Gazi Mustafa Kemal beraberinde ki bir avuç arkadaşı ile samsuna ayak bastığın da başlattığı mücadeleye inanamayanlar vardı." dediniz ya! Ona inanmayan hatta arkasından defalarca konuşan Kadir Mısıroğlu sizin kıymetliniz değil miydi? Diyanet işleri başkanı bu şahsın ziyaretine gitmedi mi? Cenazeme Atatürk'ü sevenler gelmesin demesine rağmen sizin partinize bağlı onlarca bakan siyasetçi gitmedi mi?

 

Peki! İki ayyaş benzetmesi kimin için yapıldı?

 

Aslında buna benzer bir çok soru sorabilirim. Ama gerek yok.

 

Şimdi kimse kusura bakmasın. Ben bu lafları çok samimi bulmuyorum doğruda bulmuyorum. Bir insan neyse o olmalı. Herkesin kendine göre bir felsefesi vardır elbet.

 

Ama hem iki ayyaş lafını kullan. Hem reklam arası muhabbetine göz yum. Hem ruhuna sahip çıkın denilen bayramları kısıtla. Hemde Atatürk'e hakaret eden Kadir Mısıroğlu felsefesini alkışlar gibi o fesliye sahip çık. Hem de TC’yi kaldır. 

 

Sonrada gençlere 19 Mayısın, 23 Nisanın, 29 Ekimin ruhuna sahip çıkın. CUMHURİYETİMİZE gözünüz gibi bakın felsefesi yap. İkisi aynı anda hiç samimi gelmiyor bana. Bir insan ya olduğun gibi görünmeli, ya göründüğün gibi olmalı.

 

Hepimiz de biliyoruz ki, Sayın Cumhurbaşkanımızı destekleyen büyük bir kitle, Ne Atatürk'ü seviyor? Ne Demokrasiyi seviyor? Nede Cumhuriyeti seviyor. Neden sevmiyor biliyor musunuz?

 

Çünkü bence sizde ATATÜRK'ü sevmiyorsunuz sayın Cumhurbaşkanım. Elbette herkes herkesi sevmek zorun da değil. Ama saygı duymak zorunda. Mustafa Kemal Atatürk'e sizin zamanın da yapılan saldırı kadar hiç saldırı olmadı. Heykelini kaldıranlar, heykeline tükürenler. tokatlayanlar, hakaret edenler hep sizin döneminiz de oldu.

 

Evet Atatürk'ü herkes sevmeyebilir herkeste sevmesin zaten. Ama biz seviyoruz. Ve ölümünde onlarca yıl geçmesine rağmen hala anıtı dolup taşıyor. En azından onların bu sevgisine saygı duyulmalı.

 

İnsan ya göründüğü gibi olmalı ya da olduğu gibi görünmeli. Ama kendi göründüğü gibi, kendi olduğu gibi olmayanlara da saygı duyulmalı ki! Her düşünce, her sevgi, her kültür, her din, her mezhep, her ırk birlikte barış içinde yaşamalı.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: 19, Mayıs'ta, Eylem, Ve, Söylem, Çelişkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı