Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 14:26
 
3 yılda 500 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapıldı
SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Samsun'da Bin 244 mahalleye hizmet verdiklerini belirterek, "Temmuz ayı rakamlarına göre son 3 yılda 500 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptık. Su sıkıntısı yaşayan tek hane kalmaması için aralıksız ekiplerimiz çalışmakta" dedi.
GÜNDEM Haberi
3 yılda 500 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapıldı

"EMEKLİLİĞİ GELEN PERSONELİ BİZE YOLLAMIŞLAR" 
Bütünşehir yasasının ardından ilçe belediyelerinden kendilerine gelen personelin büyük oranında emekliliği gelmiş personellerden oluştuğunu kaydeden Genel Müdür Demircioğlu, "İşçi yıllarca ilçe belediyesinde çalışmış, emekliliğine kalmış 2 ay bize verilmiş. 2 ay çalışıp emeklilikleri geliyor her emekli işçi yaklaşık 150 bin TL kıdem tazminatı alıyor. Bu şekilde 20 tane olsa zaten 30 milyon TL sadece emekliliği gelen personele ödeme yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bu oran birçok ilçe belediyemizin yıllık bütçesini aşmakta" dedi.  

 

FATURA PARASI ELEKTRİK GİDERİNİ KARŞILAMIYOR
Son 3 yılda 500 milyon TL'yi aşan yatırıma imza attıklarını belirten Demircioğlu, "Salıpazarı Tangal Mahallesine içme suyu götürdük. 200 metre derinlikte su kaynağı bulduk ve pomba kurduk. Elektrik getirdik. Mahalleye depo yaptık. O depoya suyu bastık ve depodan çıkış borusu yaptık ve evlere dağıttık. 15 hane abone oldu. 15 aboneden aldığımız aylık fatura parası 175 TL. Köylerdeki su faturasında şehir merkezine göre kanun gereği dörtde bir fiyatı uygulanmaktadır.  Şehir Merkezinde 50 lira verilen su kırsal mahallelere 12,5 TL'ye verilmektedir. Sadece kurduğumuz sistemin aylık elektrik faturası bin 350 TL geldi. Yaklaşık 1.8 milyon TL'lik yatırım yaptık zaten o paranın geri gelmesi gibi bir durum söz konusu değil. Merkezde kurum olarak bir milyon TL'lik yatırım yapmış olsaydık 4-5 bin kişinin hizmet anlamında ihtiyacını gidermiş olurduk. Ama bize bu görev verildi, biz şehrimizin en ücra köşesinde yaşayan vatandaşımızı bile susuz bırakmamak misyonu ile çalışıyoruz ve tüm imkanlarımızı seferber ederek susuzluk çeken tek hane dahi kalmaması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz" diye konuştu.  

 

"TÜM MAHALLELERE ULAŞTIK"
Bin 244 mahalleye hizmet götürdüklerini vurgulayan Demircioğlu, "Tüm ilçe ve mahallelerin bize bağlanmasıyla birlikte sorumluluk alanımız yüzde 1000 oranında artmış durumda. Hizmet verdiğimiz mahallelerin 935 tanesi kırsal yerleşke konumundadır. Bu mahallelerin altyapı, içmesuyu, kanalizasyon sorunlarıyla alakalı hiçbir çalışma yapılmamış. Merkezlerdeki mahallelerde bizden önce az yada çok hizmet getirilmiş. Yinede merkez mahallelerinin çoğunda yeterli çalışma yapıldığı söylenemez. Tüm mahallelerin bize bağlanması sonrası bizim ulaşamadığım hiçbir mahalle kalmamıştır" ifadelerini kullandı.  

 

"HER MAHALLENİN RÖNTGENİNİ ÇEKTİK"
Mahallerin kendilerine bağlanmasının ardından ilk 6-7 ay köylerin yani yeni mahallelerin röntgenini çektiklerini söyleyen Demircioğlu, "Bazen muhtarlarımız geliyor anlatıyor sorunlarını bizde 6-7 aylık çalışma sonrası oluşturduğumuz dosyadan muhtara mahallesindeki durumu kalem kalem çıkarıyoruz. Şaşkınlıkla 'biz bu kadar detaydan haberimiz yoktu' dediklerine şahit oluyoruz. Mahalle muhtarlarının dahi haberdar olmadığı ihtiyaçları biz yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu dosyalamışız. Hangi mahallenin nere ihtiyacı olduğunu raporlamış ve ihtiyaçların giderilebilmesi için gece gündüz aralıksız çalışmalarımız devam etmekte. Elimizde hiç bir döküman yoktu. Özel idare, Köy Hizmetleri'ne bağlı durumdaydı bir çok köyümüz ve köylerin durum ve ihtiyaçlarına karşı hiçbir veri tabanı oluşturulmamıştı. Bu kurumlarda zaten çok verimli hizmet getiremedikleri için kapatıldılar. Yıllardır hizmet görmemiş olan mahalleler bizimle hizmete kavuştu" şeklinde konuştu.  

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: 3, yılda, 500, milyon, TL'nin, üzerinde, yatırım, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı