Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 11:16
 
4 Bakanın Çarşamba ziyaretlerinin nedeni 50 Milyon Euro mu?
Avrupa Birliği’nden 50 milyon Euro hibe alınarak yapılan Samsun Lojistik Köy projesi, şartların oluşmaması üzerine AB’nin 50 milyon Euro krediyi geri istemesinin ardından 4 bakan Çarşamba'ya akın etti.
GÜNDEM Haberi
4 Bakanın Çarşamba ziyaretlerinin nedeni 50 Milyon Euro mu?

Son aylarda Çarşamba'ya bakanlar akın ediyor. İlk olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Çarşamba'ya geldi ve Çarşamba Adliyesi'ni ziyaret etti. Gül'ün ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Çarşamba'ya geldi. Son olarak ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Çarşamba'ya ani ziyareti kafaları karıştırdı. Bakanların Çarşamba çıkarması herkesi şaşırtırken, ziyaretlerin amacı hakkında inandırıcı bir açıklama yapılmadı.

 

 

Samsun Lojistik Merkezi, Avrupa Birliği’nden 50 milyon Euro hibe alınarak Türkiye’nin en yüksek bedelli AB projelerinin arasına adını yazdırmıştı. AB'nin sağladığı 50 Milyon Euro kredi ile yapılan Lojistik Köy projesi için belirtilen şartların tam anlamıyla yerine getirilmediği için AB'nin krediyi geri istediği öne sürüldü. Samsun’un Çarşamba İlçesine Bakanlar tarafından yapılan ani ziyaretlerin altındaki nedenin ise AB’nin geri istediği 50 milyon Euro olduğu ifade ediliyor.  

 

AB KREDİSİNİ GERİ İSTİYOR!
AB kendisine sunulan projede demiryolu ağının da olması gerektiği ama projenin demiryolu bağlantısının yapılmaması üzerine proje şartları yerine getirilmediği için projeye verilen 50 milyon Euro kredinin geri ödenmesini istiyor. Samsun Lojistik Köy, Samsun şehir merkezinin yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy ilçesi yakınında kuruldu. Samsunport Limanı’na (ana giriş) 20 km, Çarşamba Havaalanı’na ise 10 km uzaklıktadır. Samsun - Ordu karayolu, Lojistik Köy’ün 1,8 km kuzeyinden geçmekte. Samsun-Ordu Karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun’u Ankara’ya bağlayan anayoldur. Samsun - Çarşamba demiryolu hattı Lojistik Köy’ün tam olarak yanından geçmektedir. Samsun Lojistik Köy projesi yürütme kurulunu oluşturan kurumlarda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın yüzde 25, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 20, Samsun Ticaret Borsası’nın yüzde 15, Tekkeköy Belediyesi ve Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 15 ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın da doğal üye olarak hisseleri bulunmakta.

 

DANIŞTAY "DUR" DEMİŞTİ
Samsun Lojistik Merkezi, Avrupa Birliği’nden 50 milyon Euro hibe alınarak Türkiye’nin en yüksek bedelli AB projelerinin arasına adını yazdırmasına rağmen, Samsun'un Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mevkiine inşa edilen ve köylülerin 2014 yılında mera alanına yapıldığı ve birinci derece tarım arazilerinin yok olacağı gerekçesiyle Lojistik Köy projesine açtığı iptal davasında Danıştay 6. Daire yürütmeyi durdurma kararı vermişti.  Mahkeme verdiği kararda, söz konusu alanın lojistik köy merkezi olarak kullanılmasının doğal yapıya, tarım arazisine ve tarımsal üretime etkileri bulunacağına işaret ederken, toplumsal maliyetler kapsamında burada yaşayan ve çalışan nüfusa etkilerinin olumsuz olacağını vurguladı.

 

PROJE 4 BAKANI ÇARŞAMBA'YA GETİRDİ
Proje kapsamında demiryolu ağının da olması şartı vardı. Fakat arazi sahiplerinin arazileri istimlak edilerek demiryolu ağının yapılması gerekirken, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı sonrası istimlakların yapılamaması nedeniyle projenin demiryolu döşeme işinin hayata geçirilemediği ve bu yüzden AB verdiği krediyi geri istediği bilgilerine ulaşıldı. AB'nin bu atağı üzerine AB’den 50 milyon Euro hibe alınarak Türkiye’nin en yüksek bedelli AB projelerinin arasına adını yazdırdığı Samsun Lojistik Merkezi için 4 bakanın Çarşamba çıkarması yaptığı belirtiliyor.

 

LOJİSTİK İŞİNİ KÖKTAŞ ALDI
AB'nin 50 milyon Euro kredi tahsis etmesi üzerine yapılan Samsun Lojistik Merkezi'nin Devlet Demiryollarına ait tren hattı ihalesinin AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’a ait Köktaşlar Lojistik’e 49 yıllına verildiği iddia ediliyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, AK Parti, Lojistik Köy, Abdulhamit Gül, Mustafa Varank, Bekir Pakdemir
Yorumlar
Haber Yazılımı