Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 07:30
 
4 partide de çok sayıda aday var
31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından ortaya çıkan tablo, siyasi partilerde canlılık yaşanmasına neden oldu. AK Parti'nin artık tek başına iktidar olamayacağının ortaya çıkması ve MHP'nin desteğinin de yetip yetmeyeceğinin tartışılmaya başlandığı atmosferde 4 partide kongrelerine hazırlanıyor.
SİYASET Haberi
4 partide de çok sayıda aday var

31 Mart'ta yapılan seçimlerin ardından ortaya çıkan tabloda yıllardır varlık gösteremeyen muhalefette seçim sonuçlarıyla heyecan yaşanmasına neden oldu. İlk defa AK Parti'nin iktidardan düşürülebileceği tezi artık sağlam temeller üzerinde tartışılabiliyor. Son bir yılda AK Parti'den bir milyona yakın üyenin istifa ettiğinin ve eski AK Partili isimlerin parti kurma hazırlıklarının yanı sıra ekonomik kriz ve 2020'de erken seçim yaşanabileceğinin dillenmesine neden oluyor. Bu siyasi atmosferde AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti kongreye hazırlanıyor.

 

Siyasetteki canlılığın partilerin kongrelerinde de yaşanacağına kesin gözüyle bakılırken, şimdiden 4 partide de mevcut başkanların dışında çok sayıda isim kamuoyunda dillenmeye başladı. Samsun Etik Haber olarak kamuoyunda kongrelerde aday olacağı dillendirilen çok sayıda isim arasında her parti için en güçlü 3 ismi araştırdık.

 

AK PARTİ:

Mevcut Başkan Ersan Aksu'nun tekrar aday olacağı dile getirilirken, AK Parti Samsun eski İl Başkanı Ali Akyüz ile İlkadım eski Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un da aday olacağı belirtiliyor. Ali Akyüz'ü Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in destekleyeceği öne sürülürken, Erdoğan Tok'u ise AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'ın destekleyeceğine vurgu yapılıyor.

 

CHP:

CHP'de mevcut başkan Mehmet Kundak'ın aday olacağına kesin gözle bakılırken, kendisine rakip olarak CHP İlkadım eski İlçe Başkanı Fatih Türkel ile CHP teşkilatlarının yakından tanıdığı Aylin Tat'ın aday olacağı konuşulmakta. CHP’de, diğer siyasi partilere göre kongrelerin daha demokratik ortamlarda geçtiği ve kongrede kimin galip çıkacağının kongrede belirlenebileceği ön görülüyor.

 

MHP:

MHP'de mevcut Başkan Abdullah Karapıçak'ın tekrar aday olacağı öğrenilirken, karşısına aday olmak için iki ismin çalışma yürüttüğüne değiniliyor. Bu isimlerin Hasan Danayiyen ve Osman Sait Zengin olduğu konuşuluyor. Osman Sait Zengin'i MHP İl Başkanı iken görevden alınan Taner Tekin'in aday çıkması için uğraş verdiği iddia ediliyor. Hasan Danayiyen'in de adaylığının konuşulduğu ve partide sevilen bir isim olduğu kaydedilirken, MHP'de Devlet Bahçeli'nin hangi ismi aday olarak işaret ederse onun seçimlerden zaferle ayrılacağından kimsenin şüphesi olmadığına değiniliyor. Okların şimdilerde mevcut başkan Abdullah Karapıçak'ı gösterdiği dillendiriliyor.

 

İYİ PARTİ:

İYİ Parti'de mevcut başkan Recep Güleroğlu'nun tekrar aday olmak istediği ama ne partinin genel merkezinin ne de parti tabanının Güleroğlu'na sıcak bakmadığı belirtiliyor. Güleroğlu'na parti içerisinde kimse şans tanımazken, İYİ Parti Samsun Onursal İl Başkanı Ömer Süslü’nün kazadan sonra yerine vekaleten geçen Hasan Aksoy’un ve İlkadım Kurucu İlçe Başkanı Ayşe Ayan’ın isimleri öne çıkıyor. İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın Hasan Aksoy ismine sıcak baktığı ileri sürülüyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: 4, partide, de, çok, sayıda, aday, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı