Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 08:38
 
54.Yılında Bir Sevdadır Samsunspor
SPOR Haberi
54.Yılında Bir Sevdadır Samsunspor

1909 yılında Kurulan "Tenvir-i Efkâr Kulübü Haziran'ın ilk yarısında kurulan Samsun'un ilk futbol kulübüdür.

 

Rum ve Ermeni gençleriyle maçlar yapan Kulüp Balkan savaşının çıkmasıyla kapandı.

 

Samsunda 1921 yılında "Al Yıldız" adıyla ikinci bir spor kulübü kuruldu.

 

ATATÜRK 1924 yılında Samsun'a ikinci gelişinde kulübü ziyaret ederek şereflendirmiştir.

 

1923 Yılında Bu takımlar arasına İdmanyurdu, Bafra Kızılırmak, Çarşamba Kızılırmak takımları da katıldı. Bu takımlar İdman Cemiyetleri Birliğini kurdular.

 

1927 Yılında ise Türk Ocağı Spor Şubesi Al Yıldız Spor Kulübü ile birleşerek SAMSUNSPOR ismini aldı. SAMSUNSPOR’UN ilk kuruluş yılı 1927'dir aslında.

 

Siyah Beyaz Forma ile mücadele eden SAMSUNSPOR 1929-1930 sezonunda Halk Spor adını almıştır.

 

Sonraki yıllarda Orhan Şeref Apak'ın yönetimindeki TFF her ilde profesyonel takım kurma çalışmaları başlatmış 1965 Yılının 30 Haziranı’nda Samsun’da bulunan Fener Gençlik, 19 MAYIS, Akın Spor, Samsun Galatasaray Gençlik kulüpleri birleşerek SAMSUNSPOR kulüplerini oluşturmuşlardır.

 

SAMSUNSPOR kurulduğu 1965 yılından bu yana Türk futboluna önemli katkıları olmuş. 1959 yılında kurula profesyonel spor liginde en çok kalan 10 takımdan biri olma başarısını göstermiştir. Düştüğü 2.Liglerden ŞAMPIYON olarak direkt çıkan SAMSUNSPOR başarıları ile Türk futboluna damga vurmuştuk.

 

Türkiye’de Balkan Kupasını kazanan 2 takımdan biri olan SAMSUNSPOR Avrupa’da da Türkiye'yi başarı ile temsil etmiştir.

 

Türk Milli takımlarının ve Kulüplerinin İngiliz takımlarını yenemediği yıllarda İngiliz takım Crystal Palace İngıltere’de ve Türkiye’de yenen SAMSUNSPORUMUZ Türk futboluna da birçok yıldız ve gol kralı da çıkaran kulüp olmuştur.

 

Bünyesinde Nuri Asan, Çolak Sebahattin, Gozgoz Yılmaz, Temel Keskindemir, Tekin Üstündağ, Abidin, Rıfat, Hayrı, Cazip, Barbaros, Cengiz, Kemal Bayraktar, Adem Kurukaya, Yücel Acun, Ercan Kol, Tanju Çolak, Ercüment Çokundere, Celil Sağır, Serkan Aykut gibi yıldızları Türk futboluna sunan SAMSUSPOR altyapısı ile de Türk futboluna yön vermiştir.

 

SAMSUNSPOR’DA oynayan ve daha sonra İstanbul kulüplerine transfer olan yıldızlar saymakla bitmez.

 

Ertuğrul Sağlam, Tümer Metin, İlhan Mansız, Cenk İşler gibi yıldızları da Türk futboluna sunmuştur.

 

SAMSUNSPOR tarihinde yabancı futbolcularla da Türk futboluna damga vurmuş Timofte, Hanganu, Milinkoviç, Ngonge, Allum Buker, Stella gibi özel oyuncuları da bünyesinde bulundurmuştur.

 

SAMSUNSPOR’UN Teknik adamlık hizmetinde bulunan birçok isimde yer alır. Nuri Asan’dan Erdoğan Arıca’ya, Turgay Şeren’den Ertuğrul Sağlam’a, Yılmaz Vural’dan Mitroviçe Hurubeschden, Mutlescu’ya, Metin Türel’den Ercüment Çoşkundere’ye birçok teknik adam acısı ile tatlısı ile SAMSUNSPOR'DA iz bırakmışlardır.

 

SAMSUNSPORUMUZ 20 OCAK 1989 yılında Malatya deplasmanına giderken geçirdiği kaza ile Hocamız Nuri Asan şoförümüz Asım Özkan futbolcularımız Muzaffer Badalıoğlu, Tomiç Mete Adanır vefat etmiş birçok futbolcumuzda ağır yaralanmış yaşanan kaza Türk Futboluna derin izler bıraktığı gibi SAMSUNSPORUMUZ’DA bu kazadan büyük yaralar almıştır.

 

SAMSUNSPORUMUZ yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ayağa kalkarak Türk Futboluna hizmet devam etmeye devam etmektedir.

 

Armasında bulunan Atatürk logosu ile de dünyanın tek takımı olan SAMSUNSPORUMUZ şanlı şerefli tarihinde yine büyük izler bırakarak devam edecektir.

 

BİR SEVDADIR SAMSUNSPOR…

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: 54.Yılında, Bir, Sevdadır, Samsunspor,
Yorumlar
Haber Yazılımı