Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 12:28
 
98 YILLIK KÖYÜN TARİHİ SORUNLARI 2 YILDA ÇÖZÜLDÜ
Kırsal mahallelerin sorunlarını çözmeye yönelik yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, 98 yıllık köyün problemlerini 2 yılda çözüme kavuşturdu.
SAMSUN Haberi
98 YILLIK KÖYÜN TARİHİ SORUNLARI 2 YILDA ÇÖZÜLDÜ

Havza’nın lan Erikbelen mahallesindeki alt yapı çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, yol ve su sıkıntısını sona erdirerek halkın yaşam konforunu artırdı. Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarmak amacıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da gizlice Samsun’a gelip, temaslarının ardından Havza’ya geçişinin ardından aynı yıl kurulan Erikbelen, nüfus sayısı bakımından ilçenin en büyük mahallesi. Havza’ya 35 km uzaklıktaki mahallede yaklaşık 200 hanede 984 kişi yaşıyor. 600 seçmene sahip mahallede tarım ve hayvancılığın yanı sıra kaval, zurna, flüt ve birçok üflemeli çalgı üretiliyor. Zurna ve davul çalanların yaygın olduğu Erikbelen, özel televizyon kanalları tarafından da büyük ilgi görüyor. İlköğretim okulu olmasına rağmen okulun kullanamamasından dolayı taşımalı eğitimin yapıldığı Erikbelen, Cumhuriyet tarihi boyunca alt yapı sorunlarıyla gündeme geldi.

 

Özel idare sistemi döneminde maddi imkânsızlık sebebiyle sorunları bir türlü çözülemeyen köyde vatandaşlar, ulaşımlarını bozuk ve toprak yoldan sağlayıp su ihtiyaçlarını uzak mahallelerden taşıyarak giderdi. Halkı asırlık yol ve su probleminden kurtarmak için iki yıl önce düğmeye basan SASKİ Genel Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkanlığı, Erikbelen’i şantiye çevirdi. SASKİ, sondajla su bulup içme suyu hattı döşerken, Fen İşleri Daire Başkanlığı da yerleşim yerinin ulaşımını beton yol konforu ile buluşturdu. Toz toprak ve çamurdan kurtulan mahalle halkı, çevreyle barışık hale gelirken, komşu Orhaniye mahallesi sakinleri ise temiz içme suyuna kavuşuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla altın çağını yaşayan mahalle halkının yüzleri gülerken, sorunlarını çözen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz’a dua ediyor. 2 yılda tüm dertlerinden kurtulmanın sevincini yaşadıklarını ifade eden Erikbelen Köyü Muhtarı Ahmet Gökmen, “Özel idare sistemi devam etseydi, böyle bir yatırımı görmemiz mümkün değildi.” dedi.

 

KÖY ŞANTİYEYE DÖNDÜ
Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin mahallede canla başla çalıştığını söyleyen muhtar Ahmet Gökmen, “Özel idare zamanında böyle hizmet yoktu. O zaman soruyordum. Havza’ya 1 milyon TL para geliyordu. Bunun 300’ünü kaymakamlık alıyordu. Kalan 700 lira ile bütün köylere hizmet verilmeye çalışılıyordu. Çakıl talep ettiğimiz de dahi ne zaman geleceği belli değildi. Asfalt dökülüyordu ama eriyince seneye aynı sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorduk. Çok berbat bir haldeydik. İçme suyumuz yoktu, uzaktan su çekiyorduk. Böyle bir durumda hizmet almak mümkün değildi. Ben özel idare zamanında da muhtarlık yaptım. Özel idare zamanında alamadığım hizmeti Büyükşehir Belediyesi’nden aldım. Sadece 2 senede köyüme 7-8 milyon TL’lik yatırım yaptılar. 2 ay mahallemin sokaklarında çalıştılar. Adeta şantiyeye döndü. 15 gün içinde 6 km beton yol döşediler. Büyükşehir Belediyesi, sadece köyüme 10 yıllık yatırım yaptı. Bu bütçeyi ve hizmeti nereden bulacaktık. Özel idare döneminde olsaydık bu hizmetleri görmek hayaldi. “ diye konuştu.

 

KAYNAĞINDAN SU VERİLECEK
Diğer mahallesi Orhanlı’nın içme suyu probleminin de çözüldüğünü ifade eden Erikbelen Muhtarı Gökmen, “1 ay önce su deposu yapıldı. Şuan elektrik işleri de bitmek üzere. İnşallah gelecek ay suyumuz kaynağından verilecek. 30 hanemiz kesintisiz içme suyuna kavuşacak.  1.5 kilometrelik giriş yolum kaldı. 2018 de programa alındı. O da yapılacak. Tamamlandığında başka da hiç bir sorunumuz kalmıyor. İlçe fen işleri ekipleri çok ilgileniyor. Her sorun birden çözülmüyor. İnsaflı olmak lazım. Bizimle çok ilgileniyorlar. Özel idare zamanında yanlarına yanaşamıyorduk.  Köyüme yapılan yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ile Havza Belediye Başkanımız Murat İkiz’den Allah razı olsun. “ ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: 98, YILLIK, KÖYÜN, TARİHİ, SORUNLARI, 2, YILDA, ÇÖZÜLDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı