Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 08:24
 
ABD'li ilaç firmasının ilaçları sokağa nasıl düşüyor?
Sokaklarda son yıllarda en fazla satılan uyuşturucu olarak göze batan ve yeşil reçete ile satılan LYRICA isimli hapın ABD'li bir ilaç şirketi tarafından üretildiği bilinirken, milyonlarca tablet ilacın sokaklara nasıl dağıtıldığı merak ediliyor.
ASAYİŞ Haberi
ABD'li ilaç firmasının ilaçları sokağa nasıl düşüyor?

Son yıllarda sokaklarda torbacılar tarafından satılan uyuşturucuların başında LYRICA isimli hapın olduğu gözleniyor. kısmi sara (epilepsi) nöbetlerinin tedavisinde kullanılmak için üretilen hapın amacı dışında sokaklarda uyuşturucu olarak kullanıldığı biliniyor. Yeşil reçete ile satılan ilacın kutusunda 4 tablet içerisinde 56 hap bulunmakta ve her tablette 14 adet hap bulunuyor. Eczanelerde yeşil reçete ile 100 liradan satılan LYRICA, sokaklarda torbacılar tarafından içerisinde 14 tane olan tabletinin 150 liradan satıldığı 4 tabletin ise 600 liradan alıcı bulduğu ileri sürülüyor.

 

Kar marjının yüksek olmasından dolayı torbacıların son yıllarda LYRICA isimli hapın satışına ağırlık verdikleri vurgulanıyor. ABD'li firma Pfizer tarafından üretilen LYRICA isimli hapın üreticisi firmanın yıllık 53,6 milyar dolarlık geliri ile dünya ilaç şirketleri arasında ilk sıralarda yer aldığı biliniyor. 1849 yılında Amerika'da kurulan şirketin ürettiği milyonlarca tablet hapın sokaklara nasıl dağıldığı merak ediliyor.

 

 

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: ABD, LYRICA, Uyuşturucu, Hap
Yorumlar
Haber Yazılımı