Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 10:36
 
Aileyi Yıkan Nafaka
GÜNDEM Haberi
Aileyi Yıkan Nafaka

Eskiler, "kavga, bir ailenin tuzu biberidir" derlerdi. Şimdi bu tuz ve bibere birde nafaka eklendi olay başka bir boyut kazandı.

 

Şerî hukukta evliliğin çeşitli neticeleri vardır. Bu yazıda üstüne duracağımız husus nafaka. Kadın ne kadar zengin olursa olsun erkek evlendiği kadının nafakasını vermek mecburiyetindedir. İslamiyette mal-servet birliği diye birşey yoktur.  Kadının serveti olsa bile erkek bu servete elini süremez.

 

Nafaka demek, tâm, kisve, sükna demektir. Tâm yiyecek, kisve giysi, sükna ev ve/veya ev ihtiyaçları(ısıtma, döşeme vs) demektir. Fıkh kitaplarında erkeğin hanımına, haftada yaklaşık 650 gram et 2 kere tatlı yedirmelidir. Üç çeşit nafaka vardır. Zengin, orta, fakir. Erkek hangi kategoriye girerse ona denk nafaka verir. Bu nafakalar örfe göre tayin edilir. Erkek hanımına nafakasını vermeden şehri terkedemez. Şehri terkedecekse hanımının nafakası için kefil göstermek mecburiyetindedir. Erkek nafakayı ödemez kadın ise mahkemeye müraacat ederse mahkeme erkeğe nafakasını ödemesi için cebreder, icab eder ise hapseder. Kocanın nafaka vermesi için hiç bir geliri veya menkul-gayri menkulu yoksa kocanın ailesi kadına nafaka ödemek zorundadır. Kocanın ailesi yoksa mahkeme kadına borçlanma salahiyeti vererek erkeğin adına borçlanır, kocası öder. Bunların hiç biri mümkün değil ise devlet, hazinesinden kadına bakmak zorundadır. Nafaka ödememek bazı mezheplerimize göre boşanma sebebidir.

 

İslam hukukunda hanımın çocuğu emzirme mecburiyeti bile yoktur. Erkek bu durumda süt anne tutma mecburiyetindedir. Kadının evin iç işlerinde dini vazifeleri vardır. Fakat erkek bu hususta zorlama yapamaz. Çok çok ricacı olur.

 

Boşanma olduktan sonra erkeğin nafaka mükellefiyeti sona erer. Fakat kadının üç aylık iddet döneminde yani evlenemeyeceği dönemde veya kadın hamileyse doğuma kadar erkek yine bu nafakayı verir. Bundan sonra kadının kocasından hiç bir nafaka alma hakkı yoktur. Kadın çalışamayacak vaziyette olsa bile erkekten nafaka talep edemez. Ederse haksız bir talep olur. Ancak kadının mehir gibi bir alacağı var ise onu bugünkü hukuka göre fakirlik nafakası adıyla alması caizdir. Ama boşanma ile sona eren evliliklerde kadının kocasından ayrıca nafaka alma hakkı yoktur. Ödenmemiş mehrini ve iddet zamanı içinde hakettiği nafakayı alır.

 

İslam hukukunda hal böyleyken katolik hukukunun getirdiği netice, kadın erkekten boşandıktan sonra bile erkek ona bakmaya mecburdur. Kadın-erkek eşittir diye nara atanlar acaba bu noktada ne diyorlar? Devlet büyüklerinin nafaka sınırlaması getirmesi bir tarafa önce nafaka problemini çözmesi gerekmektedir.İnsanlara güvenceyi devlet verir, fertler değil. Dolayısıyla İslam hukukunda olduğu gibi kadına boşandığı kocası değil devlet bakar. Madem ki boşanma ile bütün aile hukuku sona eriyorken nafaka neden? Sırf nafaka için boşanmalar bile oluyorken bunun çözümünü Avrupa'nın katolik hukukunda aramak beyhude değil midir?

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Aileyi, Yıkan, Nafaka,
Yorumlar
Haber Yazılımı