Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 08:15
 
AK Parti, Köktaş ve Öztürk'e iyi geldi
AK Parti'nin 2001 yılında kurulması ile paralel Samsun'da kamyonculuk yapan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş Grup Şirketi sahibi olurken, İstanbul'da otogarda Çaycılık ve simsarlık yapan Galip Öztürk ise holding sahibi olması gözden kaçmıyor.
GÜNDEM Haberi
AK Parti, Köktaş ve Öztürk'e iyi geldi

Her iktidarın kendi zenginlerini doğurduğu halka arasında yaygın bir söylem olduğu biliniyor. AK Parti 2001 yılında siyasi hayatına başladı. Tıpkı diğer siyasi partiler gibi AK Parti'de büyüyüp güçlendikçe, onunla paralel kimi insanlarda zenginleşti. Samsun'da da iki ismin AK Parti ile paralel bir anda dudak uçuklatan servetlere kavuştukları görülüyor.

 

AK Parti öncesi komisyonla kamyonculuk yaptığı belirtilen Fuat Köktaş’ın, AK Parti'nin Samsun'da kurucuları arasında yer almasıyla ticarette hızla yükseldiği gözden kaçmıyor. AK Parti'den önce kamyonculuk yaptığı dile getirilen Fuat Köktaş, AK Parti'nin kurulması üzerine önce AK Parti Samsun İl Yönetim Kurulu Üyeliği, ardından il başkanlığı, Samsunspor Başkanlığı, tekrar il başkanlığı ve 3 dönemdir Samsun Milletvekilliği yapmakta.

 

Siyasette hızlı bir yükseliş trendi gösteren Fuat Köktaş siyasetteki yükselişiyle birlikte ticarette de hızlı yükselişini sürdürdü. Taşımacılık sektörüne 1966 yılında satın aldıkları bir adet Ford Kamyon ile Samsun'da başlayan Fuat Köktaş, 1994 yılında Köktaşlar Nakliyat ismiyle şirket kurdu. 1996 yılında akaryakıt istasyonu ile işlerini büyüten Fuat Köktaş, 2005 yılında Samsun dışında da organize olmak için Elazığ şubesini devreye aldı.2006 Yılında, Yeşilyurt Limanı'nın açılması sonrası araçlarını büyüterek TIR taşımacılığına başladı. 2007 Yılında madencilik sektörüne de giren firma, Hatay ve Kayseri'de Akkök Madencilik adı altında krom işletmeciliği ve taşımaya yöneldi. İşlerini büyüten Fuat Köktaş demiryolu taşımasına da girme kararı aldı ve Köktaşlar Lojistik kuruldu. 2011 yılının ikinci yarısı için İzmir ve Muğla illerinde maden işletmeciliği, Samsun'da da inşaat yatırımlarının yanısıra Havza'da Güneş Enerji işi yapmakta.

 

Fuat Köktaş'ın yanısıra AK Parti ile yıldızı parlayan bir diğer isim ise Metro Holding patronu Galip Öztürk olduğu görülüyor. 1992 yılına kadar İstanbul Esenler Otogarı'nda çayçılık ve simsarlık yaptığı bilinen Galip Öztürk, 1992 yılında 3 otobüsle önce Star ismiyle, şirketin isim tesciline takılması üzerine sonra Metro ismiyle otobüs şirketi kurduğu biliniyor.

 

Türkiye'de 2001 yılında AK Parti'nin kurulması üzerine Galip Öztürk'ün de önlenemez bir yükseliş trendi içerisine girdiği görülüyor. AK Parti kurulduğu dönemde küçük bir şirket olan Metro, AK Parti ile birlikte holding oldu. Galip Öztürk bugün Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Tic. A.Ş., Metro Otomotiv Pazarlama San. ve Tic. A.Ş., Mepet Metro Petrol ve Tesisleri San. Tic. A.Ş., Vanet Gıda San. İç ve Dış Tic. A.Ş., Van-Bes Besicilik San. ve Tic. A.Ş., Samsun Gıda San. ve Tic. A.Ş., Metross Gıda Sanayi ve Tic. Ltd. Şti., Samsun Fındık İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti., Samsun Metro Turizm Nakliyat San. ve Tic. Ltd. Şti., Ülkem Bafra Bakliyat Pirinç San. ve Tic. Ltd. Şti., Çarşamba Turistlik Tesisleri İşletmeleri ve Petrol Ürünleri Tic. Ltd. Şti., Metro Grup Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş., Pita İkram ve Gıda Ürünleri Tic. A.Ş., Metro Maden Pazarlama Dağıtım Hizmetleri A.Ş., Metro Altın İşletmeciliği San. ve Tic. A.Ş., Metro Travel Organizasyon Tic. A.Ş., Prince Grup Seyahat ve Organizasyon Tic. A.Ş. isimli şirketleri bünyesinde barındıran Metro Holding'in patronu durumunda.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, AK Parti, Fuat Köktaş, Galip Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı