Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 10:07
 
AK Parti'nin eskileri santrale karşı
AK Partili mevcut siyasiler Çarşamba'ya Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) isimli şirket tarafından kurulmaya çalışılan Biyokütle Enerji Santrali konusunda sessiz kalırken, eski AK Partili siyasiler santral konusunda sert tepki gösteriyorlar.
GÜNDEM Haberi
AK Parti'nin eskileri santrale karşı

Çarşamba'ya OKE isimli şirket tarafından Biyokütle Enerji Santrali kurulma çalışmaları devam ediyor. Santral konusunda muhalefet partileri ve çevreciler sert dille eleştiri yaparken, kurulacak santralin tarım, hayvancılık ve bölge halkının sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini beyan ediyorlar. Santrali kurmaya çalışan şirket yetkilileri ise santralin zararları olmadığı yönünde açıklamalar yapıyor.

 

MEVCUTLAR SESSİZ ESKİLER TEPKİLİ
Muhalefet ve sivil toplum kuruluşları santral konusunda sert açıklamalar yaparken, AK Partili siyasilerin bu konuda sessiz kalması santral konusunda santralden yana tavır takındıkları izleniminin doğmasına neden oluyor. AK Partili siyasiler santral konusunda olumlu veya olumsuz tek kelime etmemeye özen gösterirlerken, Terme ve Çarşamba AK Partili eski belediye başkanları Şenol Kul ile Hüseyin Dündar ve Atakum Belediyesi eski Meclis üyesi Adnan Öz'ün, santrale karşı tavır sergilemeleri gözden kaçmıyor.

 

ŞENOL KUL: ‘SİYASİLER SUSMASIN, ÇIKSIN KONUŞSUN’
Santral konusunda tavrının net olduğunu ifade eden Terme Belediyesi eski Başkanı Şenol Kul,  “Tavrım nettir. Yerel yönetimler ve siyasilerin çıkıp konuşması gerekiyor. Eğer santrale karşılarsa ‘Karşıyım’, değillerse de ‘destekliyorum’ demeleri ve bunların gerekçelerini özgürce açıklamaları gerekmektedir. Halk bunu bekliyor. Yerel yönetimler ve siyasiler susmasın, çıksın konuşsun” eleştirileri ile santrale karşı olduğunu basına açıkladı.

 

HÜSEYİN DÜNDAR: "OVANIN ORTASINA SANTRAL OLUR MU?"
Çarşamba Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Dündar ise, "Bu projenin yapılacağı alandaki imar değişikliğiyle ilgili Büyükşehir'den görevliler talepte bulundular. Ama kesin bir dille ret ettim. 15 yıl görev yaptığım ilçede daha önce 2014'de de bir santral projesi vardı. O arazinin şartlarının tarıma elverişli olduğuyla ilgili raporları önlerine koydum, ilgililere gönderdim ve o zaman da durdurduk. Bu biyokütle enerji santrali de getirildi ama gündeme dahi almadım. Ovanın ortasına santral olur mu. Bu gerekçeyle talepleri geri çevirdiğim gibi, belediyenin gündemine de başkanlığım süresince getirmedim. Benim böyle bir işin içinde olduğum düşünülemez. Bizden sonra imar değişikliğini yapmışlar, santrale yol açılmış" eleştirilerinde bulunduğu biliniyor.

 

EN SERT ELEŞTİRİLER ADNAN ÖZ'DEN
HAS Parti kadrosunda siyaset yaparken, HAS Parti'nin AK Parti ile birleşmesiyle AK Parti'ye katılarak Atakum Belediyesi'nden meclis üyesi seçilen ve son yerel seçimlerde tekrar aday adaylık başvurusunda bulunmayan Adnan Öz ise kendisine ait sosyal paylaşım sitesindeki hesabından santral konusunda en sert eleştirileri yapan isimlerin başında geliyor. Öz ayrıca ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALE HAYIR Grubu olarak sosyal medya platformunda bir araya gelen vatandaşların oluşturduğu komitede de yöre halkı olarak yer alıyor.

 

 

Adnan Öz'ün santral konusundaki paylaşımlarının bir kısmı:

 

 

 

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: AK, Parti'nin, eskileri, santrale, karşı,
Yorumlar
Haber Yazılımı