Haber Detayı
28 Şubat 2019 - Perşembe 07:55
 
AK Partili Genç, saf mı değiştirdi?
Canik Belediye Başkanı Osman Genç'i AK Parti'nin tekrar aday göstermemesi üzerine, AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ve Canik Belediye Başkan Adayı İbrahim Sandıkçı'nın rakiplerine destek verdiği iddia ediliyor.
SİYASET Haberi
AK Partili Genç, saf mı değiştirdi?

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 2014 yılında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yusuf Ziya Yılmaz'ın karşısına aday adayı olmuş, fakat AK Parti aday göstermemiş, bunun üzerine Canik'ten aday olmuş ve 3. kez kazanmıştı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilmeyen Osman Genç yardımcısı Alican Usta ile adeta şehre savaş açmış ve Samsun Valiliği'nin düzenlediği davetlere dahi katılmaz olmuştu. O dönemler Samsun Valiliği, Samsunspor'a yardım kampanyası çerçevesinde şehirdeki tüm belediye başkanlarını davet etmiş ve yalnızca Osman Genç bu davete iştirak etmemişti. 

 

Yaklaşan yerel seçimler için Osman Genç, tekrar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olabilmek için adaylık çalışmasına soyunmuş, Canik'te ise yerini yardımcısı Alican Usta'ya veya Yılmaz Hocaoğlu'na bırakmak için çalışmalar içerisine girdiği biliniyordu. Fakat AK Parti, Osman Genç'i Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak göstermemiş ve Osman Genç'in Canik için düşündüğü isimlerin yerine de İbrahim Sandıkçı'yı aday göstermişti.

 

Bu gelişmeler üzerine Osman Genç'in AK Parti ile ipleri kopardığı kaydediliyor. Genç'in  AK Parti'nin Büyükşehir adayı Mustafa Demir ve Canik Adayı İbrahim Sandıkçı'nın nezaket ziyareti için randevu taleplerine olumsuz cevap vererek görüşmediği öğrenildi. AK Parti'nin adaylarına belediyenin kapılarını kapattığı öne sürülen Osman Genç'in bu davranışının, belediye çalışanlarını endişelendirdiği vurgulanıyor. Osman Genç'in tavrı nedeniyle seçimleri Sandıkçı'nın kazanması durumunda, belediyedeki tüm personeli Osman Genç'in ekibi olduğu gerekçesiyle işten çıkarabileceği endişesi içinde oldukları ifade ediliyor.

 

Osman Genç'in aday yapılmaması üzerine Canik'te Millet İttifakı Adayı olan Atif Yiğit'i, Büyükşehir'de ise Mustafa Demir'e karşı Erhan Usta'yı desteklediği iddia ediliyor. Genç'in bu eksende Canik'teki mahalle muhtarlarını yönlendirdiği belirtiliyor. Birçok mahalle muhtarının Osman Genç'in yönlendirmesiyle AK Parti'nin rakiplerine yöneldikleri kaydediliyor.

 

Belediye işçilerinin maaşlarını ödemeyen Osman Genç'in aday yapılmamasına rağmen halen adeta aday gibi ilçenin değişik noktalarına yeni reklam afişleri aştığı ve belediye bütçesini reklam afişlerine harcadığı görülüyor. Osman Genç'in aday yapılmamasına rağmen aday gibi sürekli reklam afişleri astırması, akıllara işçi maaşlarını reklamlara mı harcıyor sorusunu getiriyor.

 

Osman Genç'in yalnızca Demir ve Sandıkçı'ya değil AK Partiye cephe açtığı, buna örnek olarak ise AK Parti Canik İlçe Başkanlığı'nın 16 Şubat Cumartesi günü düzenlediği bir etkinlik için tesisleri vermemesi olarak gösteriliyor. Birçok AK Partili belediye teşkilatların etkinliklerinde ücretsiz tesisleri verirken, Osman Genç'in ücret karşılığı dahi tesislerde teşkilatların ve adayların etkinlik yapmasına izin vermediği öğrenildi. AK Parti Canik İlçe Teşkilatı'na 16 Şubat'taki etkinlik için tesisleri Osman Genç'in vermemesi üzerine teşkilatın Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait Anakent Sosyal Tesisleri'nde etkinliklerini gerçekleştirdiklerine vurgu yapılıyor.

 

Osman Genç'in hakkında çok sayıda soruşturma olduğu, seçimlerden sonra yargılanacağı ve ceza alma riskinin yüksek olduğu öne sürülüyor. Osman Genç'in bu tehlikeden haberdar olduğu ve böyle bir durumla karşı karşıya kalma riskine karşı Almanya'ya daha önce yatırımlar yaptığı ve seçimlerden sonra Almanya'ya yerleşerek Türkiye'den uzaklaşabileceği iddia ediliyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: AK Parti, Osman Genç, Mustafa Demir, İbrahim Sandıkçı, Samsunhaber, Canik
Yorumlar
Haber Yazılımı