Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 13:45
 
AKCAGÖZ: “Aile Bakanı, Samsun’a da bir zahmet baksın”
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Samsun’un kanayan bir yarasının görmezden gelindiğini söyleyerek, yerel basının gündeme taşıdığı, Samsun’un Vezirköprü ilçesinde cereyan eden başlık parası konusunu ele aldı.
SİYASET Haberi
AKCAGÖZ: “Aile Bakanı, Samsun’a da bir zahmet baksın”

Kadının mal gibi alınıp satıldığını ve yetkililer tarafından bunun görmezden gelindiğini belirten Tufan Akcagöz, bu yüzyılda başlık parasının kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Vezirköprü ilçemiz, en eski ve tarihi değeri yüksek ilçelerimizden biri. Zaman zaman gündeme geliyor ama henüz bir çare bulunmuş değil. Geçen gün yine Samsun basını konuyu kamuoyuna taşıdı. Vezirköprü ilçesi Göl Mahallesi’nde hala başlık parası uygulanıyor haberlerini okuduk. Bunun, gelenek olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Böyle gelenek olmaz. 2017 yılında, hele ki Samsun’da, evlilik gibi kutsal bir kuruma adım atarken, sanki bir mal alıyormuş gibi başlık adı altında para ödemek, gelenektir diye geçiştirilecek bir durum değildir. Anne babalar, köle pazarını andıran bu manzarayı ortadan kaldırmak zorundalar“ dedi.  

 

Vezirköprü’nün, bundan önce de aynı konuyla gündeme geldiğini belirten Tufan Akcagöz, “Vezirköprü ilçemize bağlı Esentepe mahallesinde bundan yaklaşık 10 yıl önce mahallenin gençleri, başlık parasının kaldırılması talebiyle dönemin Kaymakam’ından yardım istemişlerdi. Aradan 10 yıl geçti. Demek ki yerimizde sayıyoruz. İşte yine Vezirköprü ve aynı olay. Bu işe el atacak, bu sorunu çözecek bir babayiğit yok mu? Böyle gelmiş böyle gider diye mi bakılıyor? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na durumu ihbar ediyorum. Bakanlık, bir zahmet Samsun’a da baksın. Kibar Feyzo filmi çekmiyoruz. Samsun’daki tüm yetkililer olaya el atmalıdır. Valilik düzeyinde konuyla ilgilenilmelidir. Mahalle Muhtarları da durumdan rahatsız ama görünen o ki, bu geleneksel yapıyı aşmakta zorlanıyorlar. O halde, devletin yetkili kurumları bu konuya eğilmeli ve uzmanlar eliyle konu çözülmeye çalışılmalıdır. Gerekirse gidip ailelerle tek tek konuşulmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: AKCAGÖZ:, “Aile, Bakanı,, Samsun’a, da, bir, zahmet, baksın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı