Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 09:49
 
Akcagöz, Cumhuriyet’in 94.yılını kutladı
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı.
SİYASET Haberi
Akcagöz, Cumhuriyet’in 94.yılını kutladı

Aradan geçen 94 yılın, Cumhuriyet’in önemini ve Atatürk’ün dehasını daha çok ön plana çıkardığını ifade eden Tufan Akcagöz, “Cumhuriyet’imizin 94.yıl dönümü, milletimize kutlu olsun. Aradan geçen 94 yıl bize göstermiştir ki, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bize ve bulunduğumuz coğrafyaya, örnek bir devlet modeli ve bağımsızlık abidesi bir sistem bırakmıştır. 94 yıllık cumhuriyetimiz, savaşlar sonunda kurulmuştur. Bu nedenle 29 Ekim 1923 tarihinde tarihe düşülen bu not, kan ve göz yaşının ardından gelen bir kurtuluş muştusunun ifadesidir. Bize bu günümüzü armağan eden, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize ve gazilerimize, ne kadar teşekkür etsek az gelir. Gün geçmiyor ki, Atatürk’ün büyüklüğünü anlamamıza sebep olacak bir gelişme yaşanmasın. Gün geçmiyor ki, ateş hattı halindeki Ortadoğu coğrafyasında, Atatürk’ün dış politika anlayışına ihtiyaç duyulmasın. Bu nedenle, bize bu armağanı sunan ve bağımsız bir devlet emanet eden Atatürk ve dava arkadaşlarına ne kadar şükran duysak azdır” dedi.  

 

Cumhuriyet’in, içerdiği nitelikleriyle birlikte savunulması gerektiğini söyleyen Tufan Akcagöz, “Cumhuriyet, bize armağan edilen bir hazinedir. Ancak bu armağanı işte bu hazine diye nitelememize neden olan en temel unsur, Cumhuriyet’in nitelikleridir. Laiklik ve demokrasi, Cumhuriyet’in olmazsa olmazlarıdır. Laiklik olmadan, din ve vicdan özgürlüğü olmadan, Cumhuriyet de olmaz. Demokrasi olmadan Cumhuriyet olmaz. Olursa da, İran’daki gibi, totaliter rejimlerdeki gibi olur. O nedenle, bize emanet edilen Cumhuriyet’i, tüm vasıflarıyla birlikte korumak ve savunmak zorundayız. 94 yıllık Cumhuriyet, bizi bir arada tutan bir çimentodur. Bunun farkında olmadığımız müddetçe, bizi hazmedemeyen odakların ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Bu nedenle, laik Türkiye Cumhuriyeti’ne her kim husumet besliyorsa, Türkiye’nin düşmanlarıyla ittifak halindedir demektir. Kıymetini bilmek ve yaşatmak zorunda olduğumuz laik Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Biz de, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Örgütü olarak 29 Ekim günü saat 11.00’da Atatürk anıtında olacağız. Tüm Atatürkçüleri ve Cumhuriyet sevdalılarını, 29 Ekim’de saat 11.00’da Atatürk anıtına bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Akcagöz,, Cumhuriyet’in, 94.yılını, kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı