Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 10:11
 
Akçagöz’den sıbyan mektebi açıklaması
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Sıbyan mektebi adı altında faaliyet gösteren kurumlara yönelik şikayetlerin ulusal basında yer alması üzerine değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
Akçagöz’den sıbyan mektebi açıklaması

Ailelerin ciddi bir endişe içerisinde olduğunu belirten Akcagöz, “Ailelerin tedirginliği had safhada. Bir çok aile, gördüğümüz kadarıyla, mecbur kaldıkları için bu yerlere çocuklarını gönderiyor. Devlet okullarında yeteri kadar ana sınıfı yok. Samsun’da da durumun farklı olduğunu sanmıyorum. Aileler, çocuklarının kişilik bozukluğuna dönük tavırlarından rahatsız. Verilen eğitimin kalitesinin, denetlenmesi de söz konusu değil. Bir başıbozukluk almış başını gidiyor. El kadar bebelere, sosyal ve psikolojik gelişimi için gerekli olan eğitim tabanının sağlanması gerekirken, ne idüğü belirsiz ve tamamen dönemin siyasetine angaje olmuş bir hamle olarak karşımıza çıkan bu kurumların, sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekir. Anaokulu çağındaki çocuklara, uhrevi temelli eğitim verilmesi, eğer denetimi de yoksa, istenmeyen sonuçları doğurabilir” dedi.

 

Bu kurumlara devam eden çocuklara yüklenen, günah ve sevap odaklı eğitim temelinin, çocukların zihni gelişimine ve sosyal ilişkilerine de olumsuz yansıyacağını söyleyen Tufan Akcagöz, “2017 yılındayız. Bu çağda, tüm dünya tarafından kabul edilmiş özgür ve bilimsel temelli eğitim sistemi yerine, geleneksel nitelemesiyle farklı yollar izlenmesi, çocukların henüz bebek denilebilecek yaşta, bu tarz davranışlara zorlanması, kabul edilebilir bir durum değildir. Anne babalar, çocuklarının günah denildiği için insan resmi dahi çizemediğini söylüyor. Bir çocuğun özgürlüğü, böyle hurafelerle kısıtlanabilir mi? Beynin sınırları, böyle hurafelerle daraltılabilir mi? Annesine, kadınların çalışmasının günah olduğunu öğrendiğini söyleyen çocuklar var. Bu bir, ruh hastalığı değil de nedir? O halde, okul saatlerini, çalışan kadınlara uygun haline getirmek suretiyle, çocuklar bu durumdan kurtarılmalıdır. Millet, sıbyan mekteplerine mecbur bırakılmamalıdır. ‘Annelerin çalışması günahmış. Anne ne olur günah işleme, lütfen çalışma. Babam bize baksın, senin paran da günahmış, o parayla lütfen bana oyuncak alma.’ diyen çocukların, bu hurafeleri dayatanlardan mutlaka kurtulması gerek. 5 yaşındaki çocuğun günahla sevapla ne işi olur? Çocuklara bu yaşta verilmesi gereken eğitim, doğru-yanlış eğitimidir ve çocuklara, iyi davranış kalıpları öğretilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Akçagöz’den, sıbyan, mektebi, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı