Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:12
 
Algı Yönetimi Ve Manipülasyon
GÜNDEM Haberi
Algı Yönetimi Ve Manipülasyon

Yaşadığımız dünya öyle hale geldi ki; artık silahlar barutsuz kılıçlar metalsiz oldu. Toplum olarak içinde bulunduğumuz çağın hızına yetişmek çok hiç de kolay değil. İletişim, bilişim, sosyal medya savaş tekniklerini ve kullanımını farklı hale getirdi. Bu silahları kullanan insanlar savaşı kazanma noktasında her zaman bir adım önde olmaktadır.

 

Okuyan insanlar çok az. Okusa da okuduğunu anlamakta güçlük çekiyor. O yüzden cehalet üzerimize yapışıyor, ardından; tembellik, miskinlik, kolaya kaçma, bilgiyi birilerinden hazır bekleme, sadece taraflı haber kanallarından gündemi takip etme, manipülasyon ve algı yönetimi mühendislerine takılıp orada sabit kalıyor.  Toplumda ki bu tür kitleler, doğrularla yanlışları anlama noktasında hatalar müthiş hatalar. Onlara göre daha önce beyaz bildiği siyah, doğru bildiği ise yanlış olmaktadır.

 

Buna basit bir örnek verirsek; hemen hemen her güne bir şehit düştüğü bir Türkiye'de, olayın failleri ortadayken insanlar cenaze defin edilene kadar terörü lanetliyor, bir saat sonra ateş düşen ailenin yaşadıklarını ve o acıyı unutup, algılar ve manipülasyonlara kanarak  o zümrenin ve dostlarının ne kadar masum olduğu kanısına kapılıyor.

 

Dış güçler toplumları kutuplaştırarak savaşa devam ediyor. Bunu yaparken özel yetiştirdiği ajanları ve o ülkede satın aldığı kişileri kullanıyor. Bu öyle profesyonel bir çalışma ki; sade vatandaşın anlamakta gülük çektiği yöntemlerle ilerliyor. Daha önce taban tabana zıt olan kitleler artır sırt sırta vererek çalışıyorlar.

 

Henry Kissinger'in dediği gibi; “Bir şeyin gerçek olması pek o kadar önemli değildir; fakat gerçek olarak algılanması çok önemlidir.” İşte bu söz,  bir bakıma içinde yaşadığımız dünyayı da özetlemektedir. Demokrasi ve özgürlük denilerek insanlara bırakılan algılarla hedef gösterilen insanlar kolayca diktatör, hırsız gibi yaftalarla halkın indinde kötü duruma  düşürülebiliyor.

 

Bütün dünyada, barış denilerek savaşlar çıkarılıyor, özgürlük denilerek tutsaklıkların, kargaşalar, açlık, sefalet, ölüm, tecavüz ve asimilasyonlar yapılıyor. Birlerinin bütün dünyaya hakim olma hevesi dünyayı yaşanmaz hale getiriyor. Bu noktada Ortadoğu'yu, özellikle Türkiye'yi eline geçiren güç dünyayı eline geçirmiş olacağını çok iyi biliyor.

 

Aslında algı yönetimi ve manipülasyon tekniklerinin ardında yatan temel ilke gayet basittir:

Çünkü; Türkiye ele geçirilirse, büyük devin uyanması durdurulmuş, Suriye ve Akdeniz petrolü tamamen kontrol altına alınmış, İstanbul Avrupa tarafına el konulup 1453 öncesine çevrilmiş, doğuda İsrail için Kürdistan adı altında topraklar bölünmüş, bütün doğal kaynaklara el konulmuş olacaklar.

 

Kitlelerin zihni, kıyasıya savaşların verildiği bir savaş meydanına dönmüş durumda.  Gerçeklerle aramıza giren algı yönetmenleri ve manipülatörler; gördüklerimizi duyduklarımızı nasıl yorumlayacağımızı belirlemek için profesyonel bir çaba gösteriyorlar.”

 

 Algı yönetmenleri ve manipülatörlerin bilgiyi işlemden geçirirken başvurdukları bir diğer teknik vurgulamadır. Bir haberde, bir mitingde, bir açık oturumda neyin öne çıkarılacağı, hangi hususun vurgulanıp manşete taşınacağı, hangi bilginin önemsizleştirileceği dikkatle hesaplanmaktadır. Bu çalışma önceden özel mühendisler tarafından hazırlanıp, hazır lokma halinde kullanıcılarına verilmekte ve bu iş için kullanılan kölelerse kolektif mücadele yaparak aynı ağzı kullanmaktalar.

 

Böylece bir müddet sonra;

Alın size parçalanmış bir ülke. sebepleri anlayamayan toplum, sonucu gördüğünde gerçeği anlayacak. Asıl erdem, tehlike hayata geçmeden önlemini almaktır ve bu tip algı ve manipülasyonlara karşı uyanık olmaktır.

 

Gelin hep beraber, bu iki silaha karşı gardımızı alalım. Bu vatan bizim ve gidecek yerimiz, sadece ve sadece yerin altı. Yarın geç olmadan üzerimizdeki ölü toprağını silkeleyelim.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Algı, Yönetimi, Ve, Manipülasyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı