Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:23
 
Altın aranmaya karşı platform kuruluyor
Samsun'un Havza ve Kavak ilçeleri arasında kalan Şahin Dağlarında altın aranması ile ilgili konu gündeme gelmesinin arından Samsun’da birçok kesimin tepkisini çekmeye başladı.
GÜNDEM Haberi
Altın aranmaya karşı platform kuruluyor

Kanadalı madencilik firmasının Samsun’un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda altın madeni aramak için 6 ayrı ruhsat aldığı ve toplamda 11 bin 758 hektar alanda çalışma yapacağı ortaya çıktı. Samsun kamuoyunda herkesin konuştuğu konu olan altın arama işi ile ilgili Karadeniz Doğayı Koruma Federasyonu da harekete geçerek CİMER üzerinden ilgili kurumları soru yağmuruna tuttu. Konu ile ilgili açıklama yapan Karadeniz Doğayı Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, “Neyi neyden kaçırıyoruzu sorduk” dedi.

 

Başkan Yılmaz, “Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu olarak ilgili kurumlara kurumlara bilgi edinme yasası çerçevesinde başvurularımızı yaptık ve gelecek cevaba göre hareket edeceğiz. Samsun’da sivil toplum örgütleri ile birlikte bir platform oluşturmayı planlıyoruz. Altın aramak için verilen ÇED raporunda neler var. Koordinatları nedir? Firmaların yapısı nedir? Bunları incelememiz lazım” diye belirtti.

 

Başkan Yılmaz, “Özellikle madenden sonra geri dönüşümle ilgili doğaya kazanım ne olacak? Bunları masaya yatırmamız lazım. Biraz geç kalıyormuşuz gibi düşünülebilir ama, arama yapacak olan şirkete gerekli izinler verilmiş. Bununla ilgili bizim neden haberimiz yok? Neyi neyden kaçırıyoruz? Neyi neyden saklıyoruzun sorularının cevabını istedik. Gelecek olan cevaba göre bizlerde gerekli adımlarımızı atacağız” diye kaydetti.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Havza, Kavak, Karadeniz, Taner Yılmaz, Altın, Kanada, CİMER
Yorumlar
Haber Yazılımı