Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 07:50
 
Apaydın, 'Esnaf krediyle nefes aldı'
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanvekili Fevzi Apaydın, ülkede yaşanan dolar kriziyle başlayan ekonomik kriz sonrası, kooperatifler aracılığıyla dağıtılan kredileri için finansman sağlanamaması üzerine zor duruma düşen küçük esnafın, kredi musluklarının açılmasıyla nefes aldığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Apaydın, 'Esnaf krediyle nefes aldı'

Düşük faizle esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla küçük esnafın işletme giderlerinde harcayabilmeleri için 200 bin TL'ye kadar destek kredisi kullanabildiklerini kaydeden TESK Başkanvekili Fevzi Apardın, "Yeni iş yeri veya iş yeri için taşıt almak isteyen esnafa ise 500 bin liraya kadar kredi verilmektedir. Fakat geçtiğimiz yıl yaşanan dolar krizi ile ülkede baş gösteren ekonomik krize paralel hükümet, Halk Bankası üzerinden verilen kredilere finansal destek sağlamayı askıya alması üzerine esnaf zor duruma düşmüştü" dedi.

 

2019 yılı itibariyle hükümetin kredi musluklarını sonuna kadar açmasıyla esnafın nefes aldığını kaydeden Apaydın, "Yeni yıla girilmesiyle birlikte tekrar hükümet kredi musluklarını açtı. Bu durum ekonomik kriz ile birlikte nakit sıkıntısı çeken esnafın cüzi faiz oranlarıyla nakde kavuşması sağlanmış oldu. Küçük esnaf ekonominin bel kemiğini oluşturmakta. Eğer hükümet kredi musluklarını biraz daha açmamış olsaydı, ekonomide dönülmez bir yola girilmiş olacaktı. Esnafın nefes alması ekonominin de canlanmasını tetikledi" şeklinde konuştu.

 

Sezer SEZER

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Fevzi Apaydın, TESK, Esnaf, Kredi, Dolar, Faiz
Yorumlar
Haber Yazılımı