Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 15:53
 
Armutçu’dan Çanakkale Zaferi Açıklaması
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.
SİYASET Haberi
Armutçu’dan Çanakkale Zaferi Açıklaması

Başkan Armutçu yayınladığı mesajında;

“Bugün "Çanakkale Destanımızın" 105.yıl dönümü. O öyle bir destandır ki; "Hasta Adam" denilen ve parçalanması, dağılması an meselesi olarak görülen Osmanlının diri olduğunun, her bir evladının vatanı uğruna canını esirgemeden verdiğinin tarihe altın harflerle yazılmasıdır. Hem de 7 Düvele karşı.

 

O destan tarihe altın harflerle kazınırken; vatan evlatlarının, vatandaşların tek bir derdi vardı, VATAN. Vatanları olmadan özgür olamayacaklarını,  vatanları olmadan karınlarını tam doyuramayacaklarını, vatanları olmadan sağlıklı nesillerinin olamayacağını, vatanları olmadan dinlerinin emirlerini yaşayamayacaklarını, çok iyi biliyorlardı.

 

Derdi Vatan olan Türk'ü, Kürd'ü, Çerkez'i, Arnavud'u, Laz'ı vs etnik köken ayırımı yapmadan, Müslüman'ı, Hristiyan'ı, Yahudi'si, Mecusi'si, Yezîdi'si vs din ayırımı yapmadan Çanakkale'ye koştu. Çanakkale'de destan yazan o kahramanların tamamı bizdendi ve hepsi bizimdi. Kurmay Albay Mustafa Kemal'inden, 15 yaşındaki Tokatlı Er Halil'e kadar. Tümgeneral Mahmut Esat'tan, Seyit Onbaşıya kadar. Tümgeneral Mustafa Fevzi'den, tamamına yakını şehit düşen 57.Alayının her neferine kadar.

 

Bu destanı yazanlar Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından öyle bir methiyeye nail oldular ki; Bedr'in Aslanları ile Selahaddin Eyyübi ile Kılıç Arslan ile emsal oldular, mezar taşları olarak Kâbe layık görüldü, yetmedi Peygamberimizin ağuşunu açıp durduğu müjdesi verildi.

 

Kastamonu yöresine ait "Çanakkale İçinde Vurdular Beni" türküsünü, sözlerinin ne anlama geldiğini düşünerek hiç dinledik mi? Tokat yöresine ait "Hey Onbeşli Onbeşli" türküsü, 1315 doğumlu 15 yaşındaki yeni ergen çocukların Çanakkale'ye koşması sonrasında bir ağıt olarak, bir hüznün hikâyesinin dışavurumu olarak söylenmişken, günümüzde düğünlerde oyun havası olarak dinlememize, ritim tutmamıza hayıflanıyor muyuz?

 

Çanakkale'nin her karışı, her toprağı şehid kanıyla yoğuruludur. Her tarafında şûhedânın kokusu vardır. Birlik vardır, bütünlük vardır, vatan aşkı vardır. Bu yüzdendir ki; yıllar içinde ayrı düşebiliriz lakin, gayrı düşmek bize yakışmaz. 83 milyon biriz. Çanakkale Bu milletin gerçeğidir. 105. Yılında hala dün gibi sıcak ve canlıdır. Çanakkale bir masal değil; bu eşsiz milletin hep beraber yazmış olduğu, geleceğe ışık tutan destandır. Rabbim birliğimize ve dirliğimize zarar getirmesin, tüm şehit ve gazilerimizden de razı olsun” dedi.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Samsun, Saadet Partisi, Temel Armutçu, Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kemal, Çanakkale
Yorumlar
Haber Yazılımı