Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 16:29
 
Armutçu, 'Doğa katliamına hayır'
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Kaz Dağları'ndaki altın arama işini Kanadalı şirketin yaptığının altını çizerken, doğa katliamına izin verilmemsi gerektiğini vurguladı.
SİYASET Haberi
Armutçu, 'Doğa katliamına hayır'

Çanakkale'nin tek içme ve kullanma su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile Çan ve Bayramiç ilçelerinin su kaynaklarını besleyen havzalarda, Kanadalı Alamos Gold ve Doğu Biga şirketlerinin Kirazlı Balaban'da (Kaz Dağlarında) doğal yaşam alanları üzerindeki altın arama çalışması tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Armutçu, "Afrika ve Amerika kıtalarını çöle çeviren, ardında kan, gözyaşı, yoksulluk ve doğa felaketi dışında hiçbir şey bırakmayan bu emperyalist şirket ve yerli görünümlü taşeronlarının, ormanlarımız, topraklarımız ve su kaynaklarımız üzerindeki katliamları devam ediyor ve 195 bin ağacın kesildiği söyleniyor" dedi.

 

Saadet Partisi olarak altın çıkarılmasına, madenlerimizin işletilmesine karşı olmdıklarına değinen Armutçu, "Karşı olduğumuz; çevre katliamı yapılarak, doğaya zarar vererek madenlerimizin işletilmesidir. 'Çevreye zararı olmayan falanca yöntem çok pahalı' denilerek, doğa katliamı yapan ucuz yöntemlerle madenler işletilemez.

 

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan'ın sosyal medya hesabından konuyla ilgili yapmış olduğu paylaşımı büyük bir üzüntü ve şaşkınla okudum. 'Bu kadar ağaç kesilene kadar nerdeydiniz?' açıklamasını büyük bir gaflet olarak değerlendiriyorum. Kendi seçim bölgesinde yapılan doğa katliamına partizanca bir tutumla değil de insani bir yaklaşımla yaklaşmalı ve ilk tepki de kendisinden gelmeliydi" diye konuştu.

 

Yerli elektrikli traktör, yerli sondaj gemisi ile Akdeniz'de doğalgaz aranabildiğini, ne hikmetse Kaz Dağlarında altın çıkarma işini Kanadalı firmaya yaptırıyorlar eleştirisinde bulunan Armutçu, "Bu nasıl iş" diye sordu. Fındık fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan Armutçu, "500 bin çiftçinin gelir kaynağı olan Fındık taban fiyatı Cumhurbaşkanı tarafından 'yüzde 50 randıman esasına göre, Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyatının kilogramda 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için de taban fiyatın kilogramda 16,5 lira olduğunu, buna kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği ve alan bazlı destek eklendiğinde kilogram fiyatlarının fiilen 19 lira ile 18,5 lira arasına geldiği' cümlesiyle açıklanmıştı" hatırlatmalarında bulundu.

 

"Sayın Cumhurbaşkanı da gayet iyi bilmektedir ki bu açıklanan 'taban fiyat' değil, aksine "tavan fiyattır" diyerek eleştirilerini sürdüren Armutçu, "Çünkü; Giresun Yağlı Fındık heryerde toplanmaz ve 50 randıman kolay kolay elde edilmez. Ayrıca hiçbir tüccar da bu fiyatı üreticiye vermez, hiçbir üretici de bu fiyatlara fındığını tüccara satamaz. Bu sene de fındık üreticisi; her ne kadar ürün rekoltesinin yüksekliğiyle yüzü gülmüş olsada, iktidarın verdiği tavan fiyat nedeniyle mâliyetini ancak kurtaracak ve hasat tarlasında diz kapaklarına kadar çekilmiş galoşlarla, takım elbiseleriyle fotoğraf çektiren Cumhurbaşkanı ile Tarım ve Orman Bakanından sorunlarını gidereceği ümidiyle, başka bir hasat dönemine umutlarını tehir ettiler" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Armutçu,, 'Doğa, katliamına, hayır',
Yorumlar
Haber Yazılımı