Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 22:28
 
Armutçu, ‘Enflasyon oranı gerçeği yansıtmıyor’
SP Samsun İl Başkanı Armutçu, TÜİK tarafından açıklanan yüzde 9,26'lık enflasyon oranının gerçek olmadığını belirterek, "Gerçek enflasyonu pazarda vatandaş yaşıyor "dedi.
SİYASET Haberi
Armutçu, ‘Enflasyon oranı gerçeği yansıtmıyor’

Saadet Partisi(SP) Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, partililerle düzenlenen toplantıda biraraya geldi. Türkiye ekonomisinin iyi yönetilmediğini söyleyen Armutçu, enflasyon oranının yüzde 9,26 olarak açıklanmasının ise gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 

Başkan Armutçu yaptığı açıklamada;

“TÜİK, 3 Ekim'de açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi-Eylül 2019 verisinde diyor ki; “Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre 8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre 9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre 18,27 artış gerçekleşti.”

 

TÜİK’in bu açıklamasındaki “bir önceki yılın aynı ayına göre 9,26 arttı” tespiti çok önem arz ediyor. 2018 Eylül ile 2019 Eylül arasında, aklınıza gelen ne varsa hepsi ortalama 9,26 zamlanmış oluyor. TÜİK böyle diyor. Bu rakam çok önemli, çünkü 2019 yılı biterken, memur-işçi-emekli ücretlerine yansıtılacak enflasyon ücret farkı ile 2020 yılında yapılacak ücret artışı açısından. Bu oran ne kadar az olursa ücret artışı da o kadar az olacak.

 

Bir de Hazine ve Maliye Bakanımız açısından çok önemli bu rakam tabi ki. Zira 45 dakikalık sunumla açıkladığı Yeni Ekonomik Plana (YEP) göre; 2019 yılı enflasyonumuz 12 olacaktı. Yaklaşık bir yıl öncesine bir yolculuk yapsak ne çıkar karşımıza? 3 Ekim 2018 tarihinde TÜİK, TÜFE’yi 25,24 olarak açıklayınca, TÜİK Başkanı görevden alınmış ve Hazine ve Maliye Bakanımız da arkadaşını atamıştı o göreve. Bu görev değişikliğinden sonra enflasyonumuz hep YEP ile uyumlu halde oldu, hiç şaşmadı rakamlar.

 

TÜİK’in elindeki enflasyon rakamları ile halkın cebindeki enflasyon rakamları maalesef birbiri ile aynı değil. Halk markete/pazara gittiği zaman asıl enflasyonu görüyor ve bizzat yaşıyor. Marketten iki poşet aldığı ürünlere 200-250 lira denilince “ne aldım da bu kadar tuttu?” diye ya kendi kendini sorguluyor ya da kasiyere “bir yanlışı olup/olmadığını” soruyor.

 

TÜİK çalışanları da bu ülkede yaşıyorlar. Onlar da market/pazar alışverişi yapıyorlar. Onlar da biliyorlar; 5 kg’lık ayçiçeği yağının 18-20 liradan 35-40 liraya çıktığını, kg’ı 10-12 lira olan zeytinin 20-25 lira olduğunu, kg’ı 10-12 lira olan beyaz peynirin 18-20 lira olduğunu, kg’ı 15-17 lira olan çayın 22-25 lira olduğunu...

 

Eylül ayı bağ bozumu ayıdır Anadolu’da. Geçen yıl 4 liradan alınan üzümün kg fiyatı 5 liradan aşağı düşmedi. Salatalık, marul, kabak vs fiyatlarını ise ayrı ayrı yazmaya gerek yok. Domates, kuru soğan, patates gibi ürünlerin fiyatı geçen yıla göre düştü, doğru. Ama TÜİK sarımsağın fiyatını ise görmeyi bırakın eminimim ki duymak dâhi istememiştir.

 

Elektriğe, doğalgaza, benzine, mazota ve lpg’ye gelen zamlar ise herkesin malumu. Benzinli bir aracın 50 litrelik yakıt deposu 350 liraya, mazotlu aracın ki ise 330 liraya dolar hâle geldi. Haziran 2019 ayında elektrik faturası olarak 100 lira ödeyen vatandaş, son dört ayda elektriğe yapılan 14,90 oranındaki üç zam sonrasında 152 lira ödeme yapar hâle getirildi.

 

Tütün ve malulleri ile alkollü içeceklere yapılan zamları, kötü alışkanlıklar olması hasebiyle dile bile getirmiyorum. Diyeceksiniz ki; “ama devlete dolaylı vergilerden en çok gelir getiren tüketim maddeleri bunlar.” Haklısınız. Hatta özel aracının içerisinde sigara içen şoförler, kendilerine ceza yazdırarak, hazineye daha çok katkı da sunmaktalar. Ama sonuçta zararlı ürünler bunlar.

 

Tüm bu hayatın gerçekleri ayan beyan ortada iken, TÜİK enflasyonu 9,26 olarak nasıl açıklayabilir? Yapmamız gerekirken yapmadıklarımızın, yapmamamız gerekirken de yaptıklarımızın hesabını vereceğimiz bir gün yok mu? Hani verilen görevler kurumsal kimliğe halel getirilmeyecek şekilde yapılacaktı?

 

Gelişmiş ülkelerde TÜİK gibi istatistik kuruluşları özerk yapıdadırlar. Başkanları ve üst düzey yöneticileri atama ile değil seçimle gelirler. Ve bu kuruluşların raporları, hükümetler için adeta bir karne niteliğindedir. Hükümetler bu verilere göre kendilerini başarılı veya başarısız olarak kabul ederler. TÜİK ne rakam açıklarsa açıklasın, vatandaşın cebindeki yangını söndüremeyeceğini bilsin.

 

4 Ekim Cumartesi günü partisinin Kızılcahamam’daki istişare toplantısında konuşan Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; “Refah Partisi olarak Sayın Bahçeli’ye geçmiş olsun diyoruz” dedi. Salonu dolduran Bakanlar, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Başkanları vs ise alkışladılar. Savunma Bakanının uyarısı ile “AK Parti olarak” düzeltti, salondakiler gülüşerek yine alkışladılar. Promter’den yazılanları okuyarak konuşmasını icra eden Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, partisinin adını nasıl yanlış söyleyebilir? Üstelik Refah Partisi kapatılalı neredeyse 22 yıl olmuşken. Bu cümleyi alkışlayanlar, acaba neyi alkışladıklarını biliyorlar mıydı?” diye kaydetti.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Armutçu,, ‘Enflasyon, oranı, gerçeği, yansıtmıyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı