Haber Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 18:29
 
ARŞIN MAL ALAN 2018’İN SON TEMSİLİNE HAZIRLANIYOR
Kasım ayında prömiyeri yapılan “Arşın Mal Alan” opereti 2018’in son temsilini 17 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirecek.
SANAT Haberi
 ARŞIN MAL ALAN 2018’İN SON TEMSİLİNE HAZIRLANIYOR

Sanat sezonu boyunca bir çokfarklı eser sahneye koymayı planlayanSAMDOB,Azerbaycan operasının önemli değerlerinden Üzeyir Hacıbeyov’un eseri “Arşın Mal Alan” operetini,2018’de son kez sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. İki perdeden oluşan ”Arşın Mal Alan” opereti17Aralık 2018Pazartesi günü Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Bestesi ve librettosu Üzeyir Hacıbeyov’a ait olan eserde sanatçı, Karabağ’ın Şuşa şehrinde yaşayan gerçek karakterlerden esinlenmiş, dönemin kadın-erkek ilişkilerine büyüteç tutmuştur. Operette eski adetlerin yanlışlığı besteci tarafından eleştirel ve komik bir dille ele alınmıştır.

 

Hafız Guliyev’in rejisiyle sahneye koyulan eserin orkestra şefliğini MarcoMorrone yaparken, koro şefi Onur Altıparmak. “Arşın Mal Alan” operetinin dekor uyarlaması Hakkı Kandır’a, kostüm uyarlaması Aydan Çınar’a, koreografisi Özgün Barılı’ya, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a, metin uyarlaması Şenol Talınlı’ya ait.

 

Eser, zengin bir tüccar olan Esger’in evleneceği kişiyi önceden görmesinin yasak olmasındanşikayet etmesiyle başlar; çünkü eski adetlere göre,evlenecek olan kadın ve erkek birbirlerini önceden göremezler. Evleneceği kadını önceden görmeyi kafaya koyan Esger, o devirde kadınların yüzlerini saklamadıkları kumaş satıcısı kılığına girmeye karar verir. En yakın arkadaşı Süleyman ile beraber Soltanbey’in konağına gider ve Gülçöhre’yi ilk kez orada görür. Evlerine gelen kumaş satıcısına aşık olan Gülçöhre artık başkasıyla evlenemeyeceğine karar vermiştir. Kızını kumaş satıcısına vermek istemeyen Soltan bey, Süleyman’ın zengin ve genç bir tüccarın kızına talip olduğunu söylemesiyle düğün hazırlıklarına başlar. Sevmediği biriyle evlenmek istemeyen Gülçöhre’nin intihar etmeyi düşünmeye başlamasıyla olaylar karmaşık bir hal alır.

 

Eserin sanatçı kadrosu şu şekildedir:

Esger                    : Volkan Binerbay

Gülçöhre            :  Arsen Tekinmirza

Asya                      : Leyla Ceren Koç

Cihan                    : Ayşe Ceylan

Soltan Bey          : Özgür Aslan

Süleyman           : Murat Göçken

Veli                       : Metin Bayram

Telli                      : Gamze Barhan

 

“Arşın Mal Alan” opereti 17 Aralık 2018 Pazartesi akşamı saat 20:00'da Aydın Gün Sahnesi'nde gerçekleştirilecek. Eserin biletleri www.biletiva.com adresinde ve SAMDOB gişesinde satışa sunulmuştur. SAMDOB gişe hafta içi 10:00-18:00 saatleri arasında, temsil günleri temsil başlama saatine kadar açıktır.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: , ARŞIN, MAL, ALAN, 2018’İN, SON, TEMSİLİNE, HAZIRLANIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı