Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 08:07
 
Baba Aksoy, ‘Oğlumun ölümü iş kazası değil cinayet’
Samsun'da 18 Mayıs 2018 tarihinde Atakum İlçesi'ndeki yapılan inşaatın 9. katından düşerek ölen inşaat işçisi Hamit Aksoy'un davası Samsun 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı. Mahkeme iş kazası derken, Hamit Aksoy'un babası olayın cinayet olduğunu belirterek karara itiraz ediyor.
ASAYİŞ Haberi
Baba Aksoy, ‘Oğlumun ölümü iş kazası değil cinayet’

Samsun'un Atakum İlçesin'de 18 Mayıs 2018 tarihinde Hamit Aksoy (36) yeni yapılan inşaat da çalışırken 9. Kattan düşerek hayatını kaybetmişti. İnşaat işçisi Aksoy'un ölümü üzerine "Taksirli ölüme neden olma" gerekçesiyle Samsun 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2018/453 No'su ile dava açıldı. Görülen duruşmalarda ölen işçinin babası Şaban Aksoy oğlunun kaza sonucu değil cinayet sonucu öldürüldüğünü beyan etti.

 

Baba Aksoy, mahkeme duruşmalarında olayın olduğu gün olay yerinde oğlu ile daha önce husumet besleyen bir diğer işçi T.A'nın da olay yerinde olduğunu ve olay yerindeki bulguların oğlunun kazayla düşerek değil de aşağıya itildiği yönünde olduğunu iddia etti. Babanın iddialarına rağmen mahkeme inşaat işçisi T.A.'yı şüpheli yerine tanık olarak mahkemede dinledi.

 

Mahkeme yapılan yargılama sonunda 2019/655 Karar No'su ile verdiği kararda olayın cinayet değil iş kazası olduğuna hükmetti. Mahkeme verdiği kararda ölen Hamit Aksoy'un iş kazasında öldüğüne hükmederken şirket müdürü G.Ö.'ye güvenlik kusuru nedeniyle 2 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Daha sonra iyi hal indiriminde bulunarak cezayı 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına indirdi. Ayrıca şirket müdürünün 1 yıl  süreyle meslekten men edilmesine karar verdi.

 

 

Mahkemenin sonlanması üzerine Samsun Etik Haber'e açıklamalarda bulunan baba Aksoy, "Verilen kararı doğru bulmuyorum. Oğlum kaza sonucu değil cinayet sonucu öldüğüne inanıyoruz. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. 9. katta oğlumun olduğu yerde daha önce husumet yaşadığı bir diğer işçide varmış. Oğlumun kaza sonucu düşerek değil husumetli olduğu bir diğer işçi tarafından 9. kattan aşağıya itildiğinden şüpheleniyoruz. Bu yönde bulgular mevcut. Bu nedenle karara avukatımız aracılığıyla itiraz edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun, Atakum, İnşaat, Cinayet, Hamit Aksoy, Şaban Aksoy
Yorumlar
Haber Yazılımı