Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 08:18
 
Babacan Çatlağı Usta'yı BBP'ye Yönlendiriyor
Ali Babacan'ın kurma aşamasında olduğu yeni partide Genel Başkan Yardımcısı olması beklenen Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın parti tüzüğündeki bazı maddelerden rahatsız olduğu için rotasını Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanlığı'na çevirdiği ileri sürülüyor.
SİYASET Haberi
Babacan Çatlağı Usta'yı BBP'ye Yönlendiriyor

Erhan Usta son yapılan yerel seçimlerden kısa süre önce MHP Grup Başkanvekili olarak görev yaparken, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman ile yaşadığı polemikler nedeniyle her iki isim de partileri tarafından görevden alınmış, Usta partisi tarafından disiplin kurulunca MHP'den ihraç edilmişti. MHP'den ihraç edilen Usta yerel seçimlerde bağımsız olarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere katılmış ve toplamda 168 bin 474 adet oy alarak son seçimlerde Türkiye genelinde en fazla oyu alan bağımsız aday unvanını kazanmıştı.

 

Usta'nın yerel seçimlerde hiç bir partinin desteğini almadan almış aldığı oy yıldızının parlamasına neden oldu. Ali Babacan bakanlığı döneminde Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevi yapan Usta'nın, Babacan'ın kurma aşamasında olduğu yeni partinin Karadeniz yapılanmasını üstleneceği ve yeni partinin genel başkan yardımcısı olacağı kamuoyunca biliniyor. Bu yönde çok sayıda haber yapılırken bu haberler bu zamana kadar Babacan veya Usta tarafından yalanlanmadı.

 

Ali Babacan ve ekibi tarafından hazırlanan parti tüzüğünün inceleyerek görüş bildirmesi için yaklaşık bir ay önce Erhan Usta'ya sunduğu bilgilerine ulaşıldı. Usta parti tüzüğünü incelemesi üzerine, "Ana Dilde Eğitim" gibi bazı başlıkların sakıncalı olduğunu raporlandırarak tüzükte kendisini rahatsız eden başlıkları Babacan'a ilettiği öğrenildi. Tüzükle ilgili rahatsızlıkları Babacan'a yaklaşık 15 gün önce ileten Usta'nın tüzükteki rahatsızlıkları için hazırladığı raporla ilgili kendisine dönüş yapılmaması üzerine Babacan ile yolları ayırma aşamasına geldiği vurgulanıyor.

 

Erhan Usta ile Ali Babacan arasında tüzük nedeniyle soğuk rüzgarların esmeye başlaması üzerine Usta'nın rotasını rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun ailesi ve pek çok Alperen'in Genel Başkanlığı'ndan rahatsız olduğu Mustafa Destici'nin başında olduğu BBP'ye yönelmesine neden olduğu vurgulanıyor. Usta'nın BBP Genel Başkanlık koltuğuna oturabileceğinin altı çiziliyor. Usta'nın 23 Şubat (Dün) Çarşamba BBP İlçe Kongresi'ne katılması ve bu kongre için 2 gündür Samsun'da kaldığını açıklaması Usta'nın BBP Genel Başkanlığı için çalışma yürüttüğü tezine dayanak olarak gösteriliyor. 

 

BBP, Cumhur İttifakı ortaklarından olduğu bilinirken, Usta'nın BBP Genel Başkanlık koltuğuna oturması durumunda Cumhur İttifakı'nın nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Cumhur İttifakı'nın büyük ortağı MHP olduğu bilirken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Usta'yı partiden ihraç etmişti. Usta'nın BBP Genel Başkanı olması durumunda Cumhur İttifakı'nda çatlak yaşanabileceği ve BBP'nin ittifaktan kopabileceği belirtiliyor.

 

BBP son yerel seçimlerde Türkiye geneli almış olduğu oy oranı 191 bin 386 olduğu ve Usta'nın Samsun'da tek başına almış olduğu oy oranının ise 168 bin 474 olduğu göz önüne alındığında Usta'nın partinin başına geçmesiyle birlikte BBP'nin oy oranında yüzde 100 oranında bir artış yaşanacağı bekleniyor. BBP'nin Türkiye geneli oy oranı yüzde 0.41 seviyesindeyken, Usta'nın partinin başına geçmesi durumunda bu oranın en az yüzde 1 seviyesine tırmanacağı öngörülüyor. Yüzde 1 oy oranı genel seçimlerde önemli bir oran olarak görülmese dahi yeni sisteme göre genel seçimler ile başkanlık seçimleri aynı anda yapıldığı ve yüzde 1 oy oranının başkanlık seçimlerinde dengeleri değiştirecek bir oy oranı olarak kabul edildiğinin altı çiziliyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Erhan Usta, Ali Babacan, AK Parti, MHP, BBP, Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu, Hakan Karaduman
Yorumlar
Haber Yazılımı