Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 07:15
 
Babacan'ın partisi seçim getirebilir!
Siyaset Uzmanı Av. Alperen Carus İstanbul seçimlerinin Türkiye'ye etkisinin Sonbahar'da hissedileceğini kaydederek, "Ali Babacan öncülüğünde kurulacağı netleşmeye başlayan yeni partinin istediği oranda milletvekili transferi yapması durumunda seçim kaçınılmaz olur dedi.
SİYASET Haberi
Babacan'ın partisi seçim getirebilir!

İstanbul'da yaşanan seçimlerin Türkiye'ye etkisinin Sonbahar'da hissedileceğini kaydeden Av. Carus, İstanbul seçimlerinin AK Parti içerisindeki muhalifleri harekete geçirdiğini belirtti. Yeni kurulan partinin çoğunlukla AK Parti'den transferler gerçekleştirmesinin beklendiğini vurgulayan Carus, diğer partilerden de ufak oranda geçişlerin yaşanmasının sürpriz olmaması gerektiğine değindi. Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta'nın da yeni partiye transfer olacak isimler arasında olabileceğini kaydetti.

 

İstanbul seçimlerinin İstanbul için olan sonuçları değil Türkiye için olan sonuçları önemli neticeler doğuracağını kaydeden Carus, "AK Parti içerisindeki muhalifler İstanbul seçimlerini bekliyordu. İstanbul seçimlerinin AK Parti kazanmış olsaydı Recep Tayyip Erdoğan et şekilde hakimiyetini devam ettirecekti. Her ne kadar seçimin tekrar yapıldığı tartışmaları olacak olsa da hakimiyet noktasında bir problem yaşamayacaktı ama seçimi CHP'nin açık ara önde kazanması şeklinde sonuçlanması üzerine, AK Parti içerisinde parti kurmak için bekleyen Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu gibi isimler çalışmalarına hız vermesinin önü açıldı" dedi.

 

Sonbahar'da Türkiye'yi siyasi açıdan sıcak günlerin beklediğini vurgulayan Carus, "İstanbul seçimlerinin Türkiye'ye etkisini Sonbahar'da net şekilde göreceğiz. Tabi burada önemli olan yeni partinin meclis aritmetiğine ne şekilde şekillendireceğidir. Ali Babacan'ın AK Parti ve MHP bloğundan mecliste Cumhur İttifakı'nın çoğunluğunu etkileyecek transferler yapar ve AK Parti ile MHP çoğunluğu mecliste azınlığa düşürse, her ne kadar yeni sistemle Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle yönetiliyorsa da bu kararnameler belli süre içerisinde kanun olarak meclisten geçmesi gerekiyor. Mecliste AK Parti ve MHP çoğunluğu kaybetmesi durumunda AK Parti'nin istemediği kanunlar dahi meclisten çıkabilir. Netice olarak yeni sistem gereği meclisten çıkan kararın aleyhince  Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin de çıkarılamayacağı göz önüne alındığında sistem çöker" diye konuştu.

 

Yeni partinin meclis dengelerini değiştirmesi durumunda Cumhurbaşkanlığı sisteminde Türkiye'de iki başlı sistemin ortadan kalkacağı tezinin de gerçek olmadığının net ortaya çıkmasına neden olacağının altını çizen Carus, "Bu tablo karşısında meclis çoğunluğu olmaması nedeniyle Cumhurbaşkanı'nın erken seçim kararı almaya zorlayacaktır. Görünen tabloda İstanbul seçimlerinin sonuçları ülkede böyle bir karşılık bulacağını düşünüyorum. Ali Babacan'ın kuracağı partinin ülkeye seçim getireceğini söylemek yanlış olmaz ama bu transfer edeceği milletvekili sayısı ile orantılı olacak. AK Parti, Ali Babacan'ın parti kurma çalışmalarını tamamlamadan baskın seçim yapma durumu da dillenmekte. Böyle bir durum olur mu olmaz mı bunu da yakında öğreneceğiz" diye belirtti.

 

Ali Babacan'ın kuracağı partinin ağırlıklı olarak AK parti'den transferler olacağı yönünde siyasi kulislerde dillendiğini ama diğer partilerden de az da olsa transferlerin olmasının sürpriz olmaması gerektiğine değinen Carus, "Özellikle Samsun'da bağımsız konumda olan Erhan Usta'nın yeni partiye transfer olması kimse için sürpriz olmaz diye düşünüyorum. Erhan Bey zaten bunun sinyallerini de daha önce verdiğini düşünüyorum. Erken seçimde nasıl sonuçlanacağını değerlendirmek çok sağlıklı olmayabilir ama Türkiye'de iç ve dış meselelerde taşınması zor bir manzara ile karşılaşmaktayız. Ekonomi, tarım, adalet, dış politika gibi birçok mesele iktidarın açmazını aşmış Türkiye'nin açmazı haline geldiği açık. Bu meselelerin çözümünde bu sorunların çözümü noktasında ortaya güzel söylemler sunacak olan bir parti seçim sonuçlarını belirler" diye kaydetti.

 

Türkiye'de Ali Babacan'ın kuracağı partide beklediği milletvekili sayısına ulaşılması ve ardından seçime gidilmesi durumunda AK Parti ile MHP bloğunun yüzde 50+1 oy alamayacağı net şekilde görüldüğünü söyleyen Carus, Bakanlar Kurulu'nda yaşanacağı söylenen değişimin Türkiye'yi rahatlayacağı tezinin de doğru olmadığını düşündüğünü vurgulayarak, "Çünkü bakanların değişmesi Türkiye'yi değil AK Parti'yi rahatlatır. Bu sistemde kimin bakan olduğunun çok da önemi yok. Mecliste bakanların dışında son sözü Cumhurbaşkanı söylemekte. Bakanın kim olduğu bu sistemde çok da önemli değil" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Alperen Carus, Ali Babacan, AK Parti, MHP, Erhan Usta, İstanbul, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı