Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 07:05
 
Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim
GÜNDEM Haberi
Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

Güzel bir atasözümüz vardır,

 

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim.

 

Peki bu sözü siyasete uygularsak ne olur? Yani siyasette birinin arkadaşına bakıp sen şöylesin böylesin deme şansımız olur mu?

 

Olmaz. Neden?

 

Çünkü bir sene önce arkadaş olanlar bu gün düşman, bir sene önce düşman olanları bu gün dost olabilirler. Yada bir siyasi başka siyasiyle düşmanken düşmanının dostu ile dost olabilir.

 

Mesela ABD başkanı Trump,

 

“Mısır'ın harika bir lideri var. Sisi'den önce Mısır'da kaos vardı" diyerek Mısır’ın darbeci lideri Sisi hakkında çok güzel sözler söylüyor.

 

Aynı Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arkadaş olduklarını söylüyor ve “Arkadaş olduğum güçlü adam Erdoğan” diyor.

 

Erdoğan ise Trump hakkında "O benim dostum" derken, Mısırın lideri hakkında "Sisi denilen kişi Mısır’da bir zalimdir. O bir diktatördür" diyor!

 

Hadi buyurun buradaki duruma göre kimin arkadaşına göre "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" diyebiliriz?

 

Trump, sayın Erdoğan'ın dostu ise, Sisi’de Trump’un arkadaşı ise Sisi iyi birimidir? Yada Sisi diktatör bir darbeciyse Sisi’nin arkadaşı Trump kötü birimidir? Trump kötü biriyse o zaman onun dostu sayın Erdoğan da kötü birimidir?

 

Hadi gel de çık işin içinden. Ben işin içinden çıkamadım. Galiba bu atasözünü söyleyen yanlış söylemiş deyip işin içinden çıkalım.

 

                                   ***********

 

Sayın Cumhurbaşkanımız, Suriye ile ilgili bazı güçlere süre vermişti. Eğer verdiğimiz süre içinde dediklerimiz olmazsa. Biz kendi göbek bağımızı keser gerekeni yaparız, bir gece ansızın gireriz demişti.

 

O süre bitti. Şimdi ne olacak?

 

Dediklerimiz yapılacak mı? Şayet dediklerimiz yapılmazsa, bir gece apansız girecek miyiz?

 

Benim şahsi düşüncem bu kadar laftan sonra bu operasyonlar olmazsa yada ertelenirse bundan sonra edeceğimiz lafların hiç bir değeri olmaz.

 

Son derece itibar kaybederiz.

 

Büyük ve güçlü ülkeysek biz boşa konuşmamalıyız. Konuşuyorsak konuştuğumuzu yapmalıyız. Büyük lokma yut büyük laf konuşma sözü büyük bir ülke için geçerli olmaz.

 

Büyük ülkeler hem büyük lokma yutar hemde büyük laflar eder. Bu yüzden bir an önce ya dediğimiz yapılmalı, yapılmıyorsa da o zaman gereken yapılıp geceyi de beklemeden ansızın nereye girilecekse girilmeli.

 

                                 *************

 

Geçenlerde bir büyüğümle sohbet ederken bana dedi ki. En üsttekiler paraya taparlar. Ortadakiler liderlere taparlar. En alttakiler Allah'a taparlar.

 

Düşündüm de aslında çok doğru bir laf. Gerçekten üsttekilerin tek derdi para, parayı kazanmak için her şeyi yapıyorlar.

 

Ortadakiler liderlerine tapıyorlar lider orada olduğu sürece nemalanıyorlar kendilerine öyle yada böyle bir rant sağlıyorlar.

 

En alttakilerse Allah'a tapıyorlar. Ya Allah Bismillah diyen, bir iki namaz resmi atan, bir iki kuran okuyan herkesi Müslüman sanıp kuzu kuzu peşinden gidiyorlar.

 

Her zaman dediğim gibi en canlı örneği işte FETÖ.

 

Liderler parayı pulu götürsün en alttakiler liderleri için canını versin.

 

Neden? Çünkü Allah korkuları var. Oysa içimizde hem Allah korkusu olup hemde akıllı olsak. Ne kaybederiz?

 

Bunu neden yazdım. Ekonomi bakanı sayın Albayrak’ı dinleyin ne demek istediğimi anlarsınız. Onlarda para var Allah korkusu yok çünkü hala halk ile dalga geçiyorlar. Enflasyon tek haneli rakamlarda ekonomi uçuyor gibi laflarla bizleri uyutuyorlar. Ortadakiler onları alkışlıyor.

 

Olsun en alttakiler olarak bizde de para yok ama Allah korkusu var. Yetmez mi? Yeter.

 

Mesela dikkat edin. En üstteki paraya tapanlardan şehit çıkıyor mu? Ama en alttakilerden çıkıyor.

 

Neden acaba? Hadi bu cevabı sizler verin.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Bana, Arkadaşını, Söyle, Sana, Kim, Olduğunu, Söyleyeyim,
Yorumlar
Haber Yazılımı