Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 12:57
 
Başkan Çakmak açıkladı, ‘Corona virüsü Samsun’da varmı?’
Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak Türkiye’de görülen corona virüsü vakasının hangi ilde olduğu ile ilgili kesin bir bilginin olmadığını belirterek virüs Samsun’da mı sorusuna cevap verdi.
GÜNDEM Haberi
Başkan Çakmak açıkladı, ‘Corona virüsü Samsun’da varmı?’

Başkan Çakmak yaptığı açıklamada, “Çin’de baş gösteren ve dünyayı etkisi altına alan corona virüsü Türkiye için de bir risk vardı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam yaptığı açıklama ile bu risk Türkiye’de de oluştu. Bir hastada corona virüs sonucunun pozitif çıktığı ve karantina işlemlerinin yapıldığı belirtildi. Hangi şehirde olduğu ile ilgili henüz net bir açıklama yok fakat bu şehrin Samsun olmadığı kesin. Samsun’da şuan itibariyle corona virüsü yok. Fakat bu gelmeyecek anlamına da gelmiyor” dedi.

 

Çakmak, “Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tüm sağlık ekipleri ile birlikte ve özellikle hudut kapılarında görevli ekipler çok ciddi titizlikle çalışmalar yapıyor. Türkiye’de görülen bu virüsün Samsun’a girişini engellemek mümkün görülmemekle birlikte Samsun’da ortaya çıkması ile birlikte yayılmasını önlemek adına ciddi çalışmalar yapılıyor. Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi ve Gazi Devlet Hastanesinde oluşturulan izole odaları tamamen virüsün teşhisi ve tedavisi noktasında en üst seviyede ciddi önlemler alındı” diye belirtti.

 

Çakmak, “Özellikle virüsün bulaşması ve yayılması konusunda vatandaşlara büyük görev düşüyor. Temizliğe ve hijyene dikkat edilmesi gerektiği gibi bu süreçte kalabalık ortamlarda bulunmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Cana yakın bir toplum olduğumuzdan selamlaşırken dahi tokalaşma, sarılma ve öpüşmelerden uzak durmalıyız. Bol bol vitamin almalı, el ve yüz temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Corona virüsünde en büyük tehlike, ‘Bana bişey olmaz’ demektir. Onun için vatandaşlarımızın her türlü önlemi almaktan geri durmaması gerekmekte” diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Türk Sağlık Sen, Erdoğan Çakmak, Corona Virüs
Yorumlar
Haber Yazılımı