Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 13:42
 
Başkan Güler, ‘Küçük Esnaf İçin İkinci Bir Destek Paketi Bekliyoruz’
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler küçük esnafın koronavirüs salgınından dolayı en çok ezilen kesim olduğunu belirterek, “Devlet esnaftan alacaklarından vazgeçmeli” dedi.
EKONOMİ Haberi
Başkan Güler, ‘Küçük Esnaf İçin İkinci Bir Destek Paketi Bekliyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme süreci ile ilgili takvimi açıkladı. Erdoğan yaptığı açıklamada Ramazan Bayramı öncesinde insanların ihtiyaçlarını gidermesi için berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin 11 Mayıs'ta faaliyete geçebileceğini belirtirken AVM’lerin de 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayabileceğini söyledi.

 

Açıklanan takvimi olumlu bir adım olarak gördüklerini söyleyen SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, “Koronavirüs salgınından dolayı birçok esnafımız açıklanan genelgelerle kepenk kapattı. Lokantalar, kahvehaneler, berberler, kuaförler, güzellik salonları gibi birçok esnaf kepenk kapatırken genelge dışında kalan fakat virüs salgınından dolayı iş yapamaz durumda olan esnafımız da büyük oranda mevcut” dedi.

 

Başkan Güler, “Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin 11 Mayıs itibariyle kepenklerini tekrar açması olumlu bir adım olmuştur. Fakat esnafımız halen salgının geçmediğini aklından kesinlikle çıkartmamalı ve dükkanlarında gerekli hijyen kurallarına dikkat etmeliler. Müşterilerini dükkanların genişliğine göre az sayıda tutarak sosyal mesafeyi de mümkün oldukça korumaya özen göstermeliler. Samsunlu yöneticilerden de dükkanlarını açacak olan işletmelerinizin dezenfekte edilmesi konusunda destek vermelerini talep ediyoruz” diye belirtti.

 

Kahvehanelerin ve lokantaların da ilerleyen süreçte açılacağını umut ettiklerini ifade eden Başkan Güler, “Turistik bölgelerde kahvehane ve lokantalarda esnemeye gidildiği görülmekte. Bunun ilerleyen süreçte Samsun’da da uygulanmaya geçeceğini umut ediyoruz. Samsun halkımızdan özellikle ricamız rehavete kapılmadan ve sosyal mesafeyi de koruyarak koronavirüs salgınının en kısa sürede atlatılmasına yardımcı olmalarıdır” diye kaydetti.

 

Uzun zamandır ekonomik olarak küçük esnafın mağdur olduğunu dile getiren Başkan Güler, “Koronavirüs salgını en çok küçük esnafı vurmuştur. Büyük işletmelerin her zaman bir kenarda kötü gün için sakladığı parası vardır ama küçük esnafın her zaman borcu vardır. Bu süreçte de işleri adeta bıçak gibi kesilen küçük esnaf eski borçlarının üzerine mevcut borçların da eklenmesiyle büyük mağduriyet yaşadı” diye belirtti.

 

Devletin küçük esnaftan alacağı olan borçlardan vazgeçmesi gerektiğini ifade eden Başkan Güler, “Hükümetimiz koronavirüs salgınından dolayı küçük esnafa destek paketi açıklasa da bu paket geçici olmuştur. Asıl sorunlar kepenk açtıktan sonra başlamaktadır. Biriken dağ gibi borçlar esnafı beklemekte. Bunun için hükümetimizden ikinci bir destek paketi bekliyoruz. Devlet esnaftan alacağını ötelemek yerine tamamen vazgeçmeli. Bankalar başta olmak üzere şahıs alacakları da sıfır faizle ötelenmeledir. Aksi taktirde önümüzdeki süreç çok çetin ve zor geçecektir” diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Eyüb Güler, Koronavirüs
Yorumlar
Haber Yazılımı