Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 08:38
 
BİZİ SİYASET GERİYOR
GÜNDEM Haberi
BİZİ SİYASET GERİYOR

Bugün Gönül ablayı gördüm yanında yeğeniyle...

 

"Siyaset yapmayı bırakta bu çocuklara iş bul, psikolog benim yeğen" dedi gülümseyerek, sanki bakanmışım gibi!

 

Kaldırım üzerinde nasıl göründüysem, döndüm cama baktım, bir garip Ayhan... "Ben ne anlarım abla siyasetten" dedim. "Ama yeğenine kol-kanat ger, çok taliplisi çıkar. Bakıyorum etrafıma üniversite bitirmiş, tertemiz, açığı kapalısı, nasıl buluyorsa buluyor, psikopatlarla evleniyorlar" diye de ekledim.

 

"Heeee sorma" dedi Gönül abla, dudağını buruşturarak, "Boşuna demiyorlar, kız aklı kaz aklı diye" hatırlatmasında bulundu.

 

Yeğenine döndüm...

 

-Kızım, çok bilmiş gazeteciler hergün haber yapıyor, "Memleketin yarısı deli" diye. "Gelecekten umutlu değil" diye. Psikolog, psikiyatr bu ortamda iş sıkıntısı çekiyorsa sizden şüphe ederim. Git aç bir ofis, çak tabelanı, gelene gidene daya sakinleştiriciyi senden iyi lokman olmaz. Ne işin var devlette? Yok kadroymuş, KPSS'ymiş! Geçin bunları. Kendinize güvenin, hayata atılın.

 

Kızardı genç yeğen... Akıl vermesi kolay tabi. Halbuki böyle mi yetiştirildiler. Hocaları demedi ki, "Diplomanızı aldığınızda işyerinizi açın, hayata atılın" diye.

 

Bugün ister kamu çalışanı olsun ister özel sektör. Kime sorsan, "Devlet devlettir. Tatilin var, maaşın var, raporun var" diye akıl verir. Daha çocuk okurken kamuya girmek üzre aydınlatılıyor.

 

"Abi iyi günler, ben gidiyorum hala" dedi ve gitti. Allah yolunu ve bahtını açık etsin.

 

Gönül abla dediysek öyle boş hatun değil ha... Reklam koordinatörlüğü yapmış. Kaç kişiyi idare etmiş. Fonetik, diksiyon düzgün. Vurgulu konuşuyor. Bilgili ama o bile anlayamıyor siyaseti ve siyasetçileri. Bana, "Ayhan, biz farklı görüşlere sahibiz ama anlaşabiliyoruz. Ya bizde sıkıntı var. Ya ülkeyi ikiye bölen siyasetçilerde" dedi.

 

Güldüm...

 

Hakikaten doğru söylüyor Gönül abla.

 

- Muhterisleeer...

- İstanbul'u vermezseniz kaos çıkar.

- Hırsızlık yapmadan alsaydın.

- Zillet ittifakı.

- Kuruş vermem

- Hakkımızı söke söke alırız.

 

Bir türlü normalleşemiyoruz. Bir sistem değişikliği yaptık, hangi partinin görüşü nedir artık anlamaktan aciz hale geldik. Herkes düşüncesini söylüyor...

 

- Abi çok uluslu güçler değişik ülkelerde çok partili rejimlerin altından kalkamıyor. Mesela Türkiye'de ölü veya diri 65 parti var. Hepsi belli sayıda insanı bünyesinde bulunduruyor. Bu güçler kıt kaynaklarla hangi parti liderini destekleyecekte kontrol altında tutacak. Partileri ikiye indirip, hangisi iktidar olursa onu yemleyecek. O da kitleleri kontrol altında tutacak.

 

Haydaaaa...

 

"Satılık mı kardeşim bu adamlar?" sorusu bile çıldırtıyor insanı.

 

Ne güzeldi eskiden... TV yoktu, haber yoktu, ölüm varsa da dünyanın öbür ucunda duyan yoktu. Yansa da çocuklar ateşlerin içinde bilen yoktu. Memur işine gider ay sonunu getirmeye çalışırdı. Kahveci "Çaylaaaaaar" der çayını, çorbacı çorbasını satardı. Gazeteci, gazetesinin patronunun istediği haberleri yapardı. Çiftçiyi öküzlerle tarlayı sürmek, ürünü ekmek ve biçmek, hayvancılık yapanları doğan kuzular, buzağılar, kurbanda satılacak büyükbaşlar ve küçükbaşlar ilgilendirirdi. "Azıcık aşım, ağrısız başım"dı.

 

 

Ne oluyoruz arkadaş?

 

Bir türlü normalleşemiyoruz.

 

Herkes komplocu, herkes cumhurbaşkanı, milletvekili, belediye başkanı...

 

Adam bir konuşuyor sorma gitsin... Hayatında F 35 görmemiş, füze görmemiş, menzil tartışmaları... Namaz kılmıyor, din bezirganlığı, gusül abdestini bilmiyor dinde reform aşkları...

 

Arkadaş, öyleleri var ki karısına sözü geçmiyor, ülkeyi yönetenleri yerden yere vuruyor.

 

Ahhh Gönül abla be... Kim anladı ki bunları, sen-ben anlayalım?

 

- Desene Ayhanım bizi siyaset geriyor... Hakikaten biz işimize bakalım...

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: BİZİ, SİYASET, GERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı