Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 14:28
 
Bylock'ta tsunami geliyor
Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun'da FETÖ mensuplarının kullandığı şifreli haberleşme programı ByLock içeriklerinin tasnifi ilgili gönderilen belge sayısının 850 bin sayfa olduğunu ve yaklaşık bin kişilik bir ByLock listesi bulunduğunu söyledi. Yavuz, “Belgelerin şimdiye kadar yüzde 20’sini tasnif ettik. Operasyonlara da henüz başlamadık” dedi
ASAYİŞ Haberi
Bylock'ta tsunami geliyor

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, 93.5 frekansında yayın yapan Radyo Gerçek'te Gülsüm Atik'in hazırlayıp sunduğu Gerçek Gündem programına canlı yayın konuğu oldu. FETÖ soruşturmaları kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Yavuz, 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana yargı camiası olarak FETÖ ile mücadele konusunda üzerlerine düşen ne varsa, layıkıyla yapmaya devam ettiklerini söyledi.  

 

CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ
Samsun Adliyesi'nde halen yıl içinde gelenler ve geçen yıldan devredilenlerle birlikte 69 bin 987 soruşturma dosyası bulunduğunu kaydeden Yavuz, kendisi, 2 başsavcı vekili ve 37 savcıyla birlikte toplamda 40 kişilik bir ekiple soruşturma dosyalarını takip ettiklerini söyledi. Bu soruşturmalar yaparken savcı sayısının yeterli olmadığını da ifade eden Yavuz "Yargıda 4 bin 350 hakim ve savcının ihraç edildiği düşünülürse ki bizim adliyemiz de bundan nasiplendi. Onların yerine atanan arkadaşlarımızın birçoğu kuradan yeni gelenler. Tecrübesizlik, bilgi eksikliği söz konusu. Biz onları kapatmaya çalışıyoruz. Buna rağmen adliyemiz canla başla üstün bir gayretle çalışmaya devam ediyorlar" dedi.

 

FETÖ, PKK’DAN BİLE TEHLİKELİ
FETÖ'nün çok komplike ve PKK terör örgütünden bile daha tehlikeli bir örgüt olduğunun altını çizen Başsavcı Yavuz, "Dış görünüşü itibariyle bütün işlemleri legal, yasal bir çerçevede yapılıyor gibi görünüyor. Yaptıkları bütün icraatlar nihai hedeflere yönelik. Kamuda istihdam, atanma, görevlendirme gibi tüm işlemlerini zamanı geldiğinde kullanacağımız kişiler olsun, bizim fedailerimiz diye düşünüp, oraya gelmelerinde canla başla mücadele etmişler. Her siyasi iktidar döneminde işlerini yürütmüşler. Yürütmek konusunda çok maharetliler. Örneğin sınav sorularının çalınması, milyonlarca insanın hakkının yenmesi söz konusu. Bununla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma var. 2010 yılındaki KPSS sınav sorularının çalınmasına yönelik. O yıl tüm sınav soruları çalınmış. Askeri lise sınavları, hakim savcı sınav soruları, polis okulları sınav soruları, hatta TUS sınavları bile olabilir. Samsun da bundan nasibini almış iller arasında" diye konuştu.  

 

SAMSUN MERKEZ İLLERDEN
Yürüttükleri soruşturmalarda FETÖ'nün Türkiye'deki yapılanmasında Samsun'un merkez yerlerden birisi olarak yer aldığını tespit ettiklerini ifade eden Ahmet Yavuz, "Samsun, ekonomik ve insan gücü potansiyeli noktasında büyük bir havza. Hem örgüte eleman devşirme hem de ekonomik kaynakları örgüte aktarma noktasında Çorum, Amasya, Tokat ve Sinop alt bölgeleriyle birlikte çok yoğun kullandığı yerlerden birisi. İşadamlarına yönelik soruşturmalarımız ve tespitlerimiz var. Devam eden yargılamalarımız var" dedi.

 

850 BİN BYLOCK BELGESİ İNCELENİYOR
Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, son dönemlerde yoğunlaşan FETÖ ve ByLock operasyonlarıyla ilgili de dikkat çekici bilgiler verdi. FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullananların görüşmelerinin içeriğiyle ilgili Samsun'a gönderilen belge sayısının 850 bin olduğunu belirten Yavuz, "Yaklaşık bin kişilik bir ByLock görüşme trafiği var. Bir kişinin onlarca sayfalık klasörü olduğu gibi daha az sayıda olanlar da söz konusu. İmam pozisyonunda olanların görüşmelerini de çözdük" dedi.

 

YÜZDE 20’Sİ ÇÖZÜLDÜ, OPERASYONLAR BAŞLIYOR
Yaptıkları çözümlemelerde örgütle bağlantılı yeni isimlere de ulaştıklarını dile getiren Başsavcı Yavuz, "Bu sayfaların tasnif işlemini Emniyet'te Siber Suçlarla Mücadele ekibimiz iki grup halinde yürütüyorlar. Şimdiye kadar yüzde 20'lik bir kesimini tasnif edebildiler. Bunların tasniften sonra raporlanması var. Bu çok zor bir işlem. Orada geçen isimler doğrudan çok açık ayan beyan değil. Kimliklerinin tespiti için yoğun çalışma yapılıyor. Örneğin çocuğunun adını ve memleketinin plakasını şifre yapmış. Bu hangi polis olabilir ya da kamu çalışanı olabilir diye bütün sistem taranıyor. Bir basit bilgiyi çözmek için onlarca kaynağa ulaşmak gerekiyor. Bu çalışmayı sürdüren siber suçlar, KOM'da ve terör şubede görevli olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Emniyet Müdürümüz Vedat Yavuz zaten çok başarılı ve kabiliyetli bir emniyet müdürü. Sayın Valimiz de güçlü destek veriyorlar. Şimdiye kadar tasnifi yapılan belgeler, mevcut görüşmelerin sadece yüzde 20'si. Bunları daha operasyona da dökmedik. Yüzde 20'nin operasyonlarına da çok yakında başlayacağız" dedi. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, şimdiye kadar yapılan FETÖ soruşturmalarına ilişkin de ayrıntılı bilgiler verdi. Yavuz'un açıklamaları şöyle:

 

BİN 112 KİŞİ FETÖ'DEN TUTUKLANDI:
FETÖ soruşturmalarında Samsun'da şimdiye kadar işlem yaptığımız kişi sayısı; Samsun merkez ve ilçeler de dahil toplam 3 bin 831 kişi. Bunlardan 1122'si tutuklandı. 1510 kişi denetimli serbestlik kontrolünde. 882 kişi serbest bırakıldı.

 

382 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI:
Bu soruşturmalarda tutuklanan hakim ve savcı sınıfından olanların sayısı 308. Bunların hepsi Samsun’dan değil. İstinaf Mahkemesi bölgesi olmamız nedeniyle Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya, Tokat ve Çorum'da da görev yapmış olanların dosyaları da Samsun Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. 308 kişiyle ilgili iddianamelerin 263'ünü yazdık. Elimizde 26'sının dosyası var. Çünkü bir kısmı firari durumda. Yakalanamadıkları için davaları açılmadı. Hakim ve savcı bazlı FETÖ davalarının yüzde 90'ını açtık. Bu yıl sonuna doğru bunların yüzde 90'ı sonuçlanır. Firari olanların yakalama kararlarını çıkartıyoruz. Bütün ülke genelinde aranıyorlar. Samsun'da yurtdışına çıktığını tespit ettiğimiz hakim ya da savcı yok.

 

FİRARİ İŞADAMLARI İÇİN İNTERPOL DEVREDE:
Samsun'da firari işadamları için yakalama kararı çıkarttık. Yurtdışında olanlar için yakalamayı İnterpol aracılığıyla infaz ediyoruz. Firari durumdakilerin birçoğu Avrupa ülkelerinde. Parası çok olan Amerika'ya gidiyor. İstanbul'da devam eden soruşturmalarda adı geçenler var Samsun'dan. Firari durumdakilerin birçoğunun Gürcistan'ı bir transfer olarak kullandığı tespit edildi. Firarların da o darbe girişiminin kargaşasından yararlanılarak yapıldığı görüldü. Şu an FETÖ ile mücadelede hakimiyet, kontrol bizim elimizde. Herhangi bir sıkıntı yok.

 

  BAŞSAVCI'DAN FETÖ TUTUKLULARINA ÇAĞRI:
Yakalanan FETÖ'cüler arasında başlangıçta etkin pişmanlık gösterenler vardı ama ne olduysa, umut pompalanmaya, rüyalar yoluyla mesaj iletilmeye başlandıktan sonra umutları bir sonraki bayrama, sonra bir başka bahara ertelene ertelene buna yanaşmamaya başladılar. Üst düzey terör başı yöneticileri bu insanları hala oyalıyorlar. Ailelerini bu şekilde teskin edebiliyorlar. Bunlara verdikleri vaatler, önlerine sermeyi vadettikleri dünyadaki cennet, şu anda cehenneme dönmüş durumda. Bunun altından kalkamıyorlar. Ben bu soruşturma kapsamında bulunanlar kim ise bir devlet şefkatiyle çağrı yapmak istiyorum. Peşinden gittikleri, FETÖ elebaşının, kendilerini aldatmalarına artık müsaade etmesinler. Devletin şefkatine sığınsınlar. Biz kendilerine şefkatli ve adaletli davranıyoruz. Gelip etkin pişmanlıktan yararlansınlar. Samimi olanlarına ve ailelerine seslenmek istiyorum; bu yolun sonu hayırlı değil, felakete doğru sürükleniyorlar. Zararın neresinden dönerlerse kar. Bir PKK'lı itirafçı olsa devlet buna kucak açıyor, topluma kazandırmak için her türlü imkanı sağlıyor.  

Kaynak: Gazete Gerçek

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Bylock'ta, tsunami, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı