Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 10:01
 
Çakmak, ‘Sağlık Bakanı Koca Sağlık Ordusunun Beklentilerini Karşılamamıştır’
Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, dün akşam yaptığı basın toplantısı ile Sağlık çalışanlarının 3 ay döner sermayelerinin tavandan ödeneceği açıklamasına tepki gösterdi. Başkan Çakmak bazı şeylerin parayla ölçülemeyeceğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
Çakmak, ‘Sağlık Bakanı Koca Sağlık Ordusunun Beklentilerini Karşılamamıştır’

Başkan Çakmak yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam yaptığı basın toplantısında sağlık çalışanlarının 3 ay döner sermayelerinin tavandan alacağını belirtiyor. Aslında bu ödüllendirmede sağlık kurumu çalışanlarımızın büyük bir bölümü için söz konusu bile olmadı. Başkalarına ödül verilirken bir kısımda mecburen nasibini aldı.

 

Oysa ki ben Sağlık Bakanımızdan; görev ayırt etmeksizin sağlık ordusunun bütün çalışanları için (Sağlığa hizmet veren her kesim ve her meslek grupları için) ortak güzel çözümler bekliyordum. En önemlisi çalışma saatleri ile alakalı bir iyileştirme, hele ki böyle pandemi olan bir dönemde kelle koltukta çalışan arkadaşlarım için;

 

Hastanede kalış sürelerinin kısaltılması, onlardan bulaşma tehlikesi olan aileleri için bir çözüm, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, hafta sonu ve resmi tatillerde ki çalışma ücretlerinin hafta içi mesailerine göre daha farklı ücretlendirilmesi, adam akıllı bir görev tanımlaması, hamile süt izinli kronik hastalıklı heyet raporlu sağlık çalışanlarının da pandemi sürecinde aynen diğer kamu çalışanları gibi idari izinli olması şeklinde.

 

Sağlık Bakanı Koca’dan ayrımcı ve geçici çözümler yerine kalıcı çözümler bekliyordum. Sizi bilmem ama benim beklentilerim bunlardı. Herkes para için çalışıyor doğru ama öyle işler var ki, gerçekten parayla karşılığı ödenemeyecek işler. İşte sağlık çalışanları bu iş grubunun çalışanlarıdır. Geceleri gündüzleri birbirine karışmış, ne hafta sonu, ne resmi tatili, ne bayram, ne de yaz tatili olmayan ve sadece insan sağlığıyla ilgilenen sürekli risk altında çalışan bir meslek grubuyuz biz.  

 

Bugün bizim asıl istediğimiz; para puldan önce sağlık çalışanlarının hak ettikleri değer ve çalışma yüklerinin bir nebze olsun hafifletilmesiydi. Bizler bakanlığımız tarafından adil bir değer görmek istiyoruz. Özverimizin karşılığı, hak edilen değer bu olmamalıydı" dedi.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Türk Sağlık Sen, Erdoğan Çakmak, Sağlık Bakanı, Fahrettin Koca
Yorumlar
Haber Yazılımı