Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 06:57
 
Çeteler çocukları kullanıyor
Samsun'da uyuşturucu, kumar gibi her türlü suçla beslenen bir çetenin 16-17 yaşlarındaki yaşı reşit olmayan çocukları torbacı ve tetikçi olarak kullandıkları ileri sürülüyor.
ASAYİŞ Haberi
Çeteler çocukları kullanıyor

Türkiye'de istanbul'dan sonra çetecilik anlamında ikinci sırada yer alan Samsun'da uyuşturucu, kumar, silah kaçakçılığı, haraç alma gibi yasadışı çok sayıda alanda faaliyet gösteren bir çetenin 16 ila 17 yaşlarında kandırdıkları çocukları torbacı ve tetikçilik gibi suçlarda kullanıyorlar.

 

Samsun'daki bahse konu çetenin yaşı reşit olmayan çocukların neden tercih ettiği ise şu şekilde açıklanıyor:

Örneğin, 18 yaşından küçük olan biri uyuşturucu satarken yakalandığında Narkotik Şube yerine Çocuk Şube'de sorgulanmaktalar. Yine adam yaralama veya öldürme eylemine girişen 18 yaşından küçük biri cinayet masası polisleri tarafından değil de, Çocuk Şube polisleri tarafından sorgulanmakta. Çocuk Şube'de sorgulanan zanlıların sorgulamalarında birde psikolog hazır bulunmakta.

 

Psikolog eşliğinde yapılan sorguda, sorguyu yapan ekibin çapraz sorgu gibi sorgu tekniklerini uygulamakta zorlandıkları bu nedenle de çocuk suçluların kendilerini azmettiren çete yapılanmasını ortaya seremedikleri vurgulanıyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Çeteler, çocukları, kullanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı