Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 09:26
 
CİDDİYET
GÜNDEM Haberi
CİDDİYET

Sağ dedik, sol dedik. Ne sağı, ne de solu, yanılmıyorsam bize öncelikle lazım olan ciddiyet. 
K. Ersanlı

 

Ciddiyet sözcüğü kullanıldığı yerlere göre;  gerçek, hakikat, önemli olan, şaka olmayan anlamı kazanırken; ciddilik ise ağırbaşlılık, oturaklılık ve güven vericilik anlamında kullanılmaktadır.  Bu tanımları analiz ettiğimizde;  ciddiyetin bir işin yapılmasında gösterilen özeni ve o işe verilen öneminin yanında sergilenen tavrı da ifade eden bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Ciddi olan, aldatmayan, rol yapmayan ve kendini olduğu gibi ortaya koyan kimsedir. Ciddiyetin olmadığı her hal ve hareket, hakikatten uzaklaşmış ve sulandırılmış olduğundan olumsuzluğa ve değersizliğe yol açar, güveni sarsar.

 

Ciddilik,despotizm de değildir. Despotizm de aşağılama, baskı kurma ve kullanma vardır. Hâlbuki ciddiyet, sorumluluk bilinci üzerine temellenmiş bir yaklaşımın ürünüdür.  O zaman ciddiyetin sağlıklı bir kişilik özelliği ve göstergesi olduğunu ifade edebiliriz.

 

Ciddiyet bireyin yaşamında olduğu kadar toplumsal yaşamda ve uluslararası ilişkilerde oldukça önemlidir. Ciddiyet o ilişkiler ağını oluşturanlara güven verir. Güvenin olduğu yerde de verim olur. Verimin olduğu yerde ise mutluluk ve huzur olur.

 

Her ne iş yaparsak yapalım, hangi statüde olursak olalım, nerede bulunursak bulunalım; arzu edilen, kabul gören ve gerçek anlamda varoluşun sorumluluğunu taşıyan ve gereğinin yapan bir kimse olmayı arzu ediyorsak ki, ediyoruz, ozaman ciddi olmak zorundayız.

 

Ülkemiz üzerinde ve çevresinde sayısız kötülüklerin kol gezdiği ve bir de seçim atmosferine girdiğimiz şu günlerde, her zamankinden daha çok ciddiyete ihtiyacımız var.  Ne demek istediğim inşallah anlaşılmıştır. Şu an özellikle siyasilerimizin ve bilhassa ülkenin geleceğini omuzlamayı hedef seçen herkesin, ciddiyet kavramını doğru bir şekilde idrak edip, hayatlarını ona göre yönlendirip, ülkemiz ve insanlık üzerinde dolaşan karabulutların dağıtan kişiler olmasını diliyoruz.

 

Ciddiyet kadim kültürümüzün ve aynı zamanda yüce dinimizin de emri olduğunu da düşündüğümüz debireysel ya da içinde bulunduğumuz grupların çıkarını düşünerek veya karşılaşacağımızriskleridüşünerek ciddiyettenuzaklaşırsak hem kendi vicdanımızda hem de Huzuru-Mahşerde vebal altında kalmaktan ve mahkûm olmaktan kurtulamayız. 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: CİDDİYET,
Yorumlar
Haber Yazılımı