Haber Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 16:06
 
'ÇİNGENE BARON' SAMDOB SAHNESİNDE
Samsun seyircisi tarafından yoğun ilgiyle karşılanan “Çingene Baron” opereti 6 Nisan 2019 Cumartesi akşamı sezonda son kez sahneleniyor.
SANAT Haberi
'ÇİNGENE BARON' SAMDOB SAHNESİNDE

Johann StraussII’ninölümsüz eseri “Çingene Baron”,Gürçil Çeliktaş’ın rejisiyle Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde sahneleniyor. 6 Nisan 2019 Cumartesi günü sezonun son temsilini gerçekleştirerek seyircilerine veda ediyor.

 

“Çingene Baron” opereti ailesinden kalan toprakları geri almak için topraklarına dönen Barinkay’ın çingenelerin arasına karışıp baron ilan edilmesi, daha sonra savaşa katılarak üstün başarıları nedeniyle gerçekten baron ünvanı kazanmasını konu ediniyor.

 

Çingenler ile beraber yaşayan falcı Czipra sürgünden dönen Barinkay’ı tanır ve ona; çok güzel bir kadınla evleneceğini ve ailesinden kalan hazineyi bulacağını söyler. Zamanında Barinkay’ın arazisine el koyan domuz tüccarı Zsupan, Barinkay’ın gelişinden hiç memnun olmamıştır; ancak arazileri kaybetmemek adına,bu  beklenmedik misafir ile kızını evlendirmenin yollarını aramaya başlamıştır bile. Çingeneler ile yaşamaya başlayan Barinkay, burada gerçek aşkı Saffi’yi bulur;fakat talihsizlikler peşlerini bırakmaz, mutlulukları kısa sürer. Yaşanan olaylara üzülen Çingene Baron Barinkay, savaşa gitmeye karar vererek, sevdiği kadından uzaklara gider. Operet, birçok sırrıngün yüzüne çıkmasının getirdiği gelişmelerle sonlanır.

 

Zengin bir müzikal yapıya sahip olan “Çingene Baron” operetinin orkestra şefliğini Artun Hoinicüstleniyor. Koro partisinin adeta bir solist gibi yoğun olduğu eserin koro şefliğini Mikail Iskrov yapmaktadır. 2 Perdeden oluşan eserin dekor tasarımı Nihat Kahraman’a, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye, koreografisi N. BilselDemireller’e, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait.

 

Johann Strauss daha 6 yaşındayken yazdığı ilk besteyle geleceğin ünlü bestecilerinden biri olacağının sinyalini vermiştir. Babasının yolunda ilerleyen Jr. Strauss, yıllar geçtikçe “Vals Kralı” olarak anılır. “Yarasa”, “Venedik’te Bir Gece”, “Şarap”, “Kadınlar ve Şarkı” gibi yazdığı çoğu operette çoğunlukla Viyana gecelerinin eğlencesini sahneye yansıtır. 16 operet yazan bestecinin, bir bale eseri ve birçok valsi bulunmaktadır.

 

Prömiyeri 6 Nisan 2019 Cumartesigünü saat 20:00’de Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelenecek olan “Çingene Baron” operetinin biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletiva.com adresinden temin edilebilir. SAMDOB gişesi hafta içi 10:00-18:00 saatleri arası ve temsil günleri saat 20:00’ye kadar açıktır.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: 'ÇİNGENE, BARON', SAMDOB, SAHNESİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı