Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 17:42
 
Çocuklarda Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Emziğin Olumsuz Etkileri...
OMÜ Dişhekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Ayça Tuba Ulusoy Yamak'tan bebeklerin emzik ve parmaklarını emmeye ısrarla devam etmeleri halinde ne gibi olumsuzluklar yaşanacağını, Diş macunlarındaki florürün yan etkileri arasında çocuklara geri zekalılık yapıp yapmadığını hususunda hazırladığımız röportajda bebeklerinizin ve çocuklarınızın Ağız ve Diş sağlıklarına ilişkin soruları sizin adınıza yanıtlamasını istedik.
SAĞLIK Haberi
Çocuklarda Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Emziğin Olumsuz Etkileri...

Öncelikle siz okurlarımız adına OMÜ Dişhekimliği Fakültesi Pedodonti ABD öğretim üyesi Doç.Dr. Ayça Tuba Ulusoy Yamak'a bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyoruz.

 

Mehmet Rebii Özdemir: Çocuklarda ya da bebeklerde emziğin uzun süreli kullanım ne tür sorunlara neden olmaktadır? Emzik kullanımı kaç yaşında bıraktırılmalıdır?

 

Doç.Dr. Ayça Tuba Ulusoy Yamak: Emme eğlemi bebekli döneminde kaslar tarafından koordine edilen doğal bir içgüdüdür. Özellikle bebeklerin gelişiminde 0-2 yaş arası bu içgüdünün oldukça yoğun yaşandığı dönem “oral dönem” olarak adlandırılır. Emme eğlemi meme ve biberon emme gibi beslenme amaçlı olacağı gibi emzik ve parmak emme gibi beslenme dışı bir alışkanlık olarak özellikle bebeğin kendini sakinleştirmek ve kendini güvende hmek amacıyla gerçekleştirdiği bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle anne memesini emmek çocuğa beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve ağız bölgesi kas gelişiminin gelişimine katkıda bulunmak gibi avantajlar içerirken, emzik,parmak ve biberon emmek farklı fonksiyonel uyarımlara neden olarak kas ve kemik gelişimini yanlış yönlendirebilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar anne memesini 2 yaşına kadar emen bebeklerde biberon ve emzik kullanımının daha az sıklıkla görüldüğünü göstermektedir. Yani emzik ve biberon kullanımı özellikle anne sütü içmeyen ya da içemeyen bebeklerde görülmektedir. Bununla birlikte bebekler oral dönemde yeterince anne memesini ememediklerinde ya da anne sütünü emmeleri gereken dönemde bilinçli ya da bilinçsiz biberon ya da emzik verildiğinde kendilerini güvende hmek veya stresle başa çıkabilmek için parmak ve emzik emmeye başlarlar. Özellikle bu tür emme alışkanlığı geliştiren bebeklerde süt dişlerinin diziliminin bozulması, damak kubbesinin derinleşmesinin yanında ağız içi mantar enfeksiyonu ve orta kulak iltihabının da sıklıkla görüldüğü rapor edilmektedir. Peki bir şekilde emzik, biberon ve parmak emme alışkanlığı kazanmış bebeklerde bu alışkanlığı ne zaman bıraktırmak tüm bu istenmeyen sonuçları engeller? Biz pedodontistler ağız diş sağlığını çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığı ile bir bütün olarak değerlendiririz. Süt dişleri ağız içerisindeki yerlerine yaklaşık 3 yaşlarında yerleşimlerini bitirir yaklaşık 6 yaşlarında da yerlerini daimi dişlere bırakmaya başlarlar. Dolayısıyla 5-6 yaşlarına kadar yani daimi ön dişlerin sürmesine kadar geçen sürede kullanılan emzik gibi beslenme dışı emme gereçleri daha çok süt dişleri ve çevre dokularını etkilerken bu yaştan sonra devam eden alışkanlık daimi dişler ve çevre dokular için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bununla birlikte emme içgüdüsünün bebeğin sadece beslenmesi için değil aynı zamanda rahatlama ve kendini güvende hmek gibi ruhsal gelişim için gerekli bir araç olduğunu ve tüm bunların çocuk gelişiminin bütününü oluşturduğunu düşünürsek kabaca en geç 4-5 yaşlarında bu alışkanlıkların bırakılmasının uygun olabileceğini düşünebiliriz. Ve bu alışkanlıkların bıraktırılması sürecinde zor kullanmamak mümkün olduğunca ikna edici bir yol izlemek çocuğun ruhsal olarak zarar görmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu aşamada zorluk yaşayan ebeveynlerin mutlaka bir çocuk diş hekiminden yardım almaları bu süreci daha kolay atlatabilmeleri açısından önemlidir.

 

Mehmet Rebii Özdemir: Çocuklarda ya da bebeklerde emziğin uzun süreli kullanım ne tür sorunlara neden olmaktadır? Emzik kullanımı kaç yaşında bıraktırılmalıdır?

 

Doç.Dr. Ayça Tuba Ulusoy Yamak: Emziklerin şekerli gıdalara batırılarak verilmesi aileler tarafından bebeklerin uykuya kolay dalmalarını sağlamak, huzursuz olduklarında sakinleşmelerini sağlamak gibi nedenlerle tercih ettikleri oldukça yanlış bir uygulamadır. Bu uygulama çocuğun emzik kullanımının sonucu oluşabilecek ortopedik bozuklukların yanında erken çocukluk çağı çürükleri dediğimiz özellikle üst ön bölge süt dişleri başta olmak üzere azı dişlerin de kısa sürede çürümesine neden olmaktadır. Eskiden biberon çürüğü denilen erken çocucukluk çürükleri, bebeğin annesini emmesi nedeniyle oluştuğu ve bu yüzden de 1 yaşından sonra anneyi emmesinin bıraktırılması gerektiği düşünülen yaygın çürüklere denirdi. Günümüzde anne sütünün çocuklarda çürük oluşturmak değil aksine içerdiği bağışıklık hücreleri ile çürük oluşumunu engelleyen hayati önemi olan bir sıvı olduğunu ve bu yüzden 2 yaşına kadar tıbbi bir engel yoksa çocuklarımızın bu eşsiz gıdadan mahrum bırakılmaması gerektiğini biliyoruz. Günümüzde biberonun içerisine süt ile birlikte bal,şeker,pekmez ilave edilmesi, emziklerin şekerli gıdalara batırılması, şekerli gıdalar ile birlikte bol karbohidratlı besinlerin gün içerisinde sık sık çocuklara verilmesi nin ve çocukların dişlerinin her gün düzenli fırçalanmamasının erken çocukluk çürüklerine neden olduğunu biliyoruz. Yani emziklerin şekerli tatlandırıcılara batırılması çocukta sadece ortopedik problemlere yol açmaz bununla birlikte yaygın çürüklre neden olacağından erken yaşta çocuklarımızı ağrı ve acıyla tanışmasına neden olur. Çürüyen ve erken yaşta kaybedilen dişler nedeniyle de yeterince beslenemeyen çocuklar normal fiziksel ve zihinsel gelişimlerini tamamlamazlar.

 

Mehmet Rebii Özdemir: Hamilelikte annenin kullandığı ilaçlar çocuğun ağız ve diş sağlığını da etkiler mi?

 

Doç.Dr. Ayça Tuba Ulusoy Yamak: hamilelik süresince doktor kontrolünde olmayan her türlü ilaç kullanımı anne karnındaki embriyonun gelişim sürecinde çeşitli patolojilerin oluşmasına neden olur. Bebekte meydana gelecek tüm bu patolojiler embriyonun hangi aşamada olduğuna göre değişmektedir. Örneğin organların oluşumu sırasında kullanılan hatalı ilaçlar dudak damak yarıkları ve diş oluşamaması gibi çeşitli sorunlara yol açabileceği gibi dokuların oluşumunda kullanılan hatalı ilaçlar ise diş ve çevre dokularında bozukluklara neden olur.

 

 

Mehmet Rebii Özdemir: Emziğin, anne sütünü yeterince alamayan, mamayla beslenen, parmaklarını ya da giysilerini sürekli emmek isteyen, uyku sorunu yaşayan, huzursuz bebeklerde mi kullanılmalıdır?

 

Doç.Dr. Ayça Tuba Ulusoy Yamak: 0-2 yaş arasındaki bebek hayatta kalabilmek için emme içgüdüsü ile düntyaya gelir. Emme refleksi sadece beslenerek hayatta kalmak için değil çocuğun psikolojik gelişimi için de gereklidir. Bu dönemde anne memesini emmeyen bebeklerde emzik ya da parmak emme eğiliminin daha çok görülmektedir. Önemli olan bu dönemde emzik ya da parmak emmenin engellenmesi değil bu sürenin sonlandırılması gereken zamanın doğru bilinmesi ve uygun şekilde bıraktırılmasıdır. Bu konuda anneler mutlaka bir çocuk dişhekimi uzmanından destek almalıdır.

 

Mehmet Rebii Özdemir: FDI Dünya Dişhekimleri Birliği, Ağız Kahramanları (Mouth Heroes) – çocuklara iyi ağız sağlığı alışkanlıklarını kazandırmaya yönelik ağız ve diş sağlığı tanıtım kampanyası- faaliyete geçirdi. Kısa animasyon videolarıyla ağız sağlığı maskotu Toothie – arkadaş canlısı bir kunduz- Ağız Kahramanları (Mouth Heroes) ile çocuklara iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edindirmeyi amaçlayan bu uygulamadan yerel de Samsun'da ve genel de ülkemizde ne kadar insan bilgi sahibidir?

 

Doç.Dr. Ayça Tuba Ulusoy Yamak: Günümüzde tüm dünyada koruyucu tıp ve diş sağlığı uygulamalarına verilen önem gittikçe artmaktadır. Çocuklarımızın diş sağlığının sağlanması ve korunması ile ilgili tüm dünyada özellikle çocuk dişhekimlerinin ciddi faaliyetleri vardır. Ancak halk ne yazık ki hala bu konuda uzman çocuk dişhekimleri yerine medyada herhangi bir bilimsel eğitimleri veya uzmanlıkları olmayan medyada popüler olmuş kişileri dinleme eğilimindeler. Çocuk diş ve ağız sağlığı ile ilgili soruları olan, çocuk bekleyen veya bebeği olmuş diş sağlığı konusunda DOĞRU bilgi sahibi olmak isteyen tüm halkımızı uzman çocuk dişhekimlerine danışmaya davet ediyorum. Bir uzmana başvurmak için mutlaka çocuğun ağrısının olmasını beklemeden nasıl ve ne ile dişlerin temizlenmesi gerektiğini öğrenmek adına ilk dişlerin sürdüğü 6 ay ile 1 yaş arası uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Çocuklarda, Ağız, Ve, Diş, Sağlığı, İçin, Emziğin, Olumsuz, Etkileri...,
Yorumlar
Haber Yazılımı