Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 11:20
 
COVİD-19 VE RUH SAĞLIĞIMIZ
GÜNDEM Haberi
COVİD-19 VE RUH SAĞLIĞIMIZ

Aralık ayı başlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVİD-19 salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı.  

 

Dünya genelinde 16.517 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken yüz binlerce kişiye de tanı konuldu ve bu sayı artmaya da devam ediyor. Hastalığın bulaşma riskini en aza indirgemek,  hastalığı kontrol altına almak ve bu süreçten daha az kayıpla çıkmak için bir takım önlemler alınıyor.

 

Virüsün temasla bulaştığı  göz önünde bulundurulduğunda en başta alınan önlemlerde sosyal izolasyon ve hijyene dikkat etmek  gelmektedir. Özellikle sağlıklı bireylerden ve hastalık şüphesi olanlardan istenilen şey kendilerini izole etmeleridir. Bu durum birçok insanın kendini ruhsal olarak kötü hmesine neden olabilir.

 

İnsanın en önemli psikolojik ihtiyacı olan güvenlik ihtiyacının tehdit altında olarak algılanması kişinin kaygısını, korkusunu artırmakta ve bir takım olumsuz semptomlar açığa çıkarmaktadır. Bu süreçte kaygılanmanın normal olduğunu bilmeli ve duyguların açığa çıkarılabilmesini sağlamalıyız.

 

Ruh sağlığınızı korumak için neler yapabilirsiniz?

 

Olumsuz bilgilerin hızla yayıldığı internet ortamından uzak kalıp sadece güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeye çalışın. Sürekli aynı haberlere maruz kalmak endişenizi artıracaktır. Haber alma sürenize sınırlama getirmeyi deneyin.

 

Özellikle çocuklar için tanımlanması zor olan durumun en az belirsizlikle atlatılması için onlara gerçekçi ancak tedirginliğini artırmayacak açıklamalar yapın. Aktivitelerle kendini ifade etmesini sağlayın.

 

Evde kaldığınız süreyi şimdiye kadar yapmak isteyip de yapamadığınız şeylerle değerlendirin.

 

Fiziksel olarak bir araya gelmeseniz de sevdiklerinizle iletişim kurmaktan kaçınmayın.

 

Kitap okumak, resim-elişi yapmak, müzikle uğraşmak gibi aktivitelere vaktinizi değerlendirebilirsiniz…

 

Olumsuz düşünceler kaygı yaratır, düşünce tarzımızı değiştirmekte fayda var. Stresten uzak, antidepresif bir zihinle bağışıklık sistemimizi güçlendirebileceğimizi unutmayın.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: COVİD-19, VE, RUH, SAĞLIĞIMIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı