Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 10:49
 
Cumhuriyet Bayramı´nın 94.Yılı Samsun´da büyük coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in 94. Yılı Samsun’da coşkulu bir şekilde kutlandı. Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı'nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı'nın kutlamalarında öğrenciler gösteriler sundu.
SAMSUN Haberi
Cumhuriyet Bayramı´nın 94.Yılı Samsun´da büyük coşkuyla kutlandı

Bu yıl 94.yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Batı Park Alanı'ndaki kutlama programı Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyelerinin tören alanına gelişleriyle başladı. Batı Park Alanı’nda Vali Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ile beraber Samsun halkını selamlayıp, bayramlarını kutladı.  

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yapan Vali Kaymak Samsunlulara seslenerek, “Saygıdeğer Samsunlular, Geleceğimizin Teminatı Kıymetli Gençler, Bu gün, Cumhuriyetimizin ilanının 94’üncü Yılını birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu büyük bayram herkese kutlu olsun. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. Türk Milletinin bütün bireyleri, adı Cumhuriyet olan bu erdemli rejimi, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, sonsuza kadar yaşatacaktır” dedi.  

 

Vali Kaymak, “Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde, Türkiye uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, “Yurtta ve Dünyada Barış” ilkesiyle iç ve dış tehditleri ortadan kaldırmasını bilmiştir. İleri medeniyet yolunda kararlı adımlarla yürüyen ülkemiz, dünyanın sayılı ülkelerinden biri olmaya adaydır. Sevgili Gençler, Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Ülkeler arasında amansız bir rekabetin yaşandığı ve bilginin en büyük güç olduğu günümüz dünyasında, Türkiye Cumhuriyeti 94 yıllık bir başarı ve uygarlaşma öyküsüdür. Sizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır” diye belirtti.  

 

Vali Osman Kaymak, “Geleceğimizi ve ümitlerimizi emanet ettiğimiz en değerli varlığımız olan siz genç kardeşlerimizin taşıdığınız bu emanetin omuzlarınıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olduğunuza yürekten inanıyorum. Saygıdeğer Samsunlular, Samsun, bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçekleştirilmesinde fikri ve fiziki ilk adımın atıldığı, Anadolu’nun ve Türk Milleti'nin içindeki birlik, bütünlük ve bağımsızlık bilincinin zihinlerde güçlü ve somut bir şekilde yer aldığı şehirdir. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi ebediyen sürdürecektir” diye kaydetti.  

 

Vali Kaymak, “Ülkemiz üzerindeki kötü niyetlilerin oyunları ve hesapları henüz son bulmamıştır. Cumhuriyetimize olan kinleri halen devam etmekte olup, gelecekte de devam edecektir. 15 Temmuz 2016 gecesi hain kalkışmaya karşı vatanperverlerin yapmış olduğu kahramanlık, milletin devletiyle ne kadar bütünleştiğini, birlik ve beraberlik içinde birbirlerine nasıl kenetlendiğini, bundan sonrada yeni işgal girişimlerine karşı İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, tartışmasız şekilde bir kez daha göstermiştir. Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça baş tacımız olan Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Aziz Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onuru kazandıran ve bu uğurda her türlü fedakârlığa katlanarak kanlarını akıtan Aziz Şehitlerimizi ve Ebediyete intikal eden Gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anar, herkesin Cumhuriyet Bayramını gönülden kutlar, sevgi ve saygılar sunarım” diye konutu.  

 

Vali Osman Kaymak’ın konuşmasından sonra, Sosyal Bilimler Lisesi 11. sınıf öğrencisi Emre Can İspirli ‘Vatan Sevdası’ , Sosyal Bilimler Lisesi 11. sınıf öğrencisi Emir Mirza Çimen ‘Bayrağım’ , Sosyal Bilimler Lisesi 10. sınıf öğrencisi Amine Elçin Toprak ise ‘Akdeniz’e Doğru’ adlı şiiri okudu. Ardından İlkadım Samsun Anadolu Lisesi ve 19 Mayıs Lisesi öğrencilerinin halk oyunları gösterileri ile devam etti. Gösterilerin ardından 19 Mayıs Lisesi Hava Merasim Takımı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı sporcular Karate-Kata, Engelli Öğrenciler paten, Artistik Jimnastik, trambolin gösterisi yaptı. Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bando Takımının mini konser verdiği tören,  Binicilik Spor Tesisi binicilerinin atlarla yaptıkları gösteri ile devam etti.  

 

Daha sonra Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Komutanlığı Bandosu eşliğinde tören geçidi yapıldı. Cumhuriyet Bayramı'nın 94. Yılı kapsamında Batı Park Alanı’nda düzenlenen geçit törenine katılan askerler, öğrenciler, sporcular, gaziler ve Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri törene katılan vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı. Batı Park Alanı’nda gerçekleştirilen törene ayrıca, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Garnizon Komutanı Recep Ali Üstün,  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, Recep Yüksel, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı V. Sg. Alb. Tayfun Paşaoğlu, TCG Yavuz Gemisi Komutanı Dnz.Yrb. Timuçin Halil Yıldırım, İlçe Belediye Başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda öğrenci ve Samsun halkı katıldı.     Samsun, Vali, Osman Kaymak, Büyükşehir Belediyesi, Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti, Çiğdem Karaaslan, Recep Ali Üstün,  Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Vedat Ceyhan, Hasan Öztürk, Recep Yüksel, Vedat Yavuz, Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik, Karadeniz, Tayfun Paşaoğlu, TCG Yavuz Gemisi, Timuçin Halil Yıldırım,

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Cumhuriyet, Bayramı´nın, 94.Yılı, Samsun´da, büyük, coşkuyla, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı