Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 15:44
 
Danışmadan aday olmam
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Aralık ayının 18'inde CHP İlçe Kongreleri'nin başlayacağı ve İl Kongresi'nin Ocak ayının ilk haftasında yapmayı planladıklarını belirtti. Kendi adaylığı konusunda henüz karar vermediğini söyleyen Akcagöz, "Aile, parti tabanı ve yakın çevreme danışmadan karar veremem" dedi
SİYASET Haberi
Danışmadan aday olmam

Samsun'da kongrelerin Aralık ayında başlayacağını söyleyen Akcagöz, "İlçe kongrelerimiz 18 Aralık'ta bitecek ve il kongresini de Ocak ayının ilk haftasında yapmayı planlıyoruz. Aday olup olmayacağım konusunda mevcut başkan potansiyel adaydır. Fakat ben şuan buna karar vermiş değilim. Bir dönem karar verdim ve aday olarak seçildim. Fakat ikinci dönem benim böyle bir karar vererek yola çıkmak için aileme, parti tabanıma ve yakın çevreme danışmam gerekiyor. Aileme danışırım, ailemi ihmal ediyor muyum, parti tabanına danışırım partimize yaralı olabildim mi ve yakın çevreme danışarak fikirlerini alırım" diye belirtti.  

 

Çok adaylı seçimlerin demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu belirten Akcagöz, "İlçe seçimlerinde kaç kişi ve kim olursa olsun hepsinin il başkanıyım ve tüm adaylara aynı mesafede olacağım. AK Parti Samsun İl Başkanı tek adayla kongreye gidileceğini açıklaması, insanın seçilme hakkını engellemeye çalışmaktan başka bir şey ifade etmiyor. Böyle antidemokratik bir durum olabilir mi? İl Başkanı diyor ki, "İlçe ve ilde rakipli seçim olmayacak tek aday gidecek" Bizde ne kadar çok aday olursa o kadar çeşitlilik vardır. Cesaret göstermiş aday olmuş herkese yollarının açık olmasını temenni ederiz. Demokrasinin olmazsa olmazı çok adaylı seçimlerdir. Aday olanın önünü kesmek değil önleri açılmalıdır" diye konuştu.  

 

Seçim barajının kalkmasını ilk dillendiren partinin CHP olduğunu vurgulayan Akcagöz, "Temsilde adalet önemlidir. İnsanların tercihlerinin oylarının zayi olmaması için seçim barajının makul seviyelere inmesi gerekmektedir. Yüzde 9,5 oy alan bir parti yani milyonlarca oy almış bir parti meclise giremiyor. Barajın makul seviyeye mesela yüzde 5'e çekilmesi gerekmektedir.  Yüzde 5 seviyesine inerse Saadet Partisi tabanı partilerine döner, Büyük Birlik Partisi tabanı barajı aşmak için seçimlere daha sıkı hazırlanır. Bunun değişmesi lazım ama MHP lideri Devlet Bahçeli bayram değil seyran değil baraj meselesini neden gündeme getiriyor? Devlet Bahçeli'nin partisinin karşısına kendi tabanından bir parti kurulup dikilmiştir ve onun telaşıyla söylüyor olabilir ama biz demokrasi adına bunu yıllardır istiyoruz. Biz isterken seçim barajı sorunumuz yokken isteme erdemini gösteriyoruz" şeklinde konuştu.  

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Danışmadan, aday, olmam,
Yorumlar
Haber Yazılımı