Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 13:24
 
Demirtaş ile MHP görüşüyor mu?
MHP'nin İlkadım'dan aday göstermesi üzerine İYi Parti'den aday olan ve Cumhur İttifakı aday Erdoğan Tok'a fark atarak seçimleri kazanan Necattin Demirtaş'ın tekrar eski partisi MHP'ye geçeceği iddia ediliyor.
SİYASET Haberi
Demirtaş ile MHP görüşüyor mu?

MHP'den İladım Belediye Başkanı olan ve 2014 yerel seçimlerinde 3 bin gibi az bir oy farkıyla  İlkadım Belediye Başkanlığını AK Parti adayı Erdoğan Tok'a kaybeden Necattin Demirtaş, koltuğu kaybetmesinin hemen akabinde Erdoğan Tok tarafından belediyeden 600 işçinin işine son verilmesi üzerine seçimleri onur meselesi haline getirdiği biliniyor.

 

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan yerel seçimler öncesi MHP'den aday adayı olan ve aday yapılacağına kesin gözle bakılan Necattin Demirtaş'ın MHP'nin Cumhur İttifakı kapsamında İlkadım'da AK Parti'nin adayının desteklenmesi kararı ile onur mücadelesinin önü kesilmişti. MHP'nin İlkadım'da aday çıkarmaması üzerine İYİ Parti'den kendisine gelen "Adayımız ol" teklifi üzerine Millet İttifakı adayı olan ve mevcut başkan Erdoğan Tok'un karşısına aday olan Necattin Demirtaş seçimlerden 3 bin oyla kaybettiği belediyeyi yaklaşık 12 bin oy farkıyla tekrar kazandı.

 

Seçimleri kazanan Necattin Demirtaş'a kötü sürpriz ise meclis tablosunda karşısına çıktı. Aday olduğu Millet İttifakı'nın 16 meclis üyesi bulunurken Cumhur İttifakı'nın ise mecliste 21 meclis üyesi bulunuyordu. Hizmet yapabilmek için meclis çoğunluğu gerektiği bilinirken, Necattin Demirtaş'ın İlkadım halkına hizmet edebilmek için MHP ile temas halinde olduğu ileri sürülüyor. MHP kaynaklarından edinilen bilgilere göre, MHP İl yönetimi ile İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ın kapalı kapılar arkasında temasları var.

 

Necattin Demirtaş'ı seçim sürecinde acımasızca eleştiren MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak'ın seçim sonrası başkan seçilen Demirtaş ile bir cenazede yan yana saf tutması, ardından seçim sürecinde rakibi Erdoğan Tok'a alenen destek verdiği bilinen Fatih Mahallesi Muhtarı Tonguç Ali Anıl'ın düzenlediği Ramazan etkinliğine katılarak konuşma yapması Necattin Demirtaş'ın MHP yakınlaşmasına örnek olarak gösteriliyor. Son olarak İlkadım Belediye Meclisi'nden belediyeye ait 2 binanın ve 16 milyon liralık kredi çekme talebine Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri'nin onay vermesi Demirtaş'in MHP'ye transfer olacağı iddiaları güçlendiriyor.

 

Mevcut tabloda AK Parti'nin Samsun Büyükşehir dışında 13 belediyeyi yönetirken, MHP 2, CHP 1 ve İYİ Parti 1 belediyeyi yönetmekte. Demirtaş'ın İYİ Parti'den MHP'ye geçmesi durumun da Samsun'da MHP'nin 3 belediyesi olacak. MHP kulislerinde Demirtaş'ın MHP'nin teması konuşulurken, Demirtaş'ın MHP'ye ne zaman geçeceğiyle ilgili net bir tarih dillendirilmiyor. 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Demirtaş, ile, MHP, görüşüyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı