Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 09:35
 
Deveci, ‘Belediye Ağlama Duvarı Değil Ama Ortada Gerçekler Var!’
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ilçe halkının istekleri arasında ilk sıralarda istihdam olduğunu belirtirken, kurdukları Atakum İstihdam Merkezi (ATİM) aracılığı ile bugüne kadar 400’e yakın vatandaşı işe yerleştirdiklerini söyledi.
SAMSUN Haberi
Deveci, ‘Belediye Ağlama Duvarı Değil Ama Ortada Gerçekler Var!’

Göreve başlamasının üzerinden 1 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen İlçede 400’e yakın vatandaşı özel sektörde işe yerleştirdiklerini kaydeden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Belediyelerin iş kapısı olarak görülmesi mantığının kalkması gerektiğini belirtti. Belediye bütçelerinin yetersiz olduğunu ifade eden Başkan Deveci Büyükşehir yasasında biran evvel değişikliğe gidilerek ilçe belediyelerinin bütçelerinin artırılması gerektiğini de dile getirdi.

 

BÜYÜKŞEHİR YASASINDA TERSLİK VAR
Büyükşehir yasasında yapılması planlanan değişikliğin gecikmeden çıkması gerektiğini belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Büyükşehir Yasasında terslik var. 14 metreden büyük caddelerin temizliğinden bakımına kadar tüm sorumluluk büyükşehirlere ait, 14 metreden küçük caddeler ise ilçe belediyelerine ait. Atakum’da da böyle bir belediye var. Sahil yolu da büyükşehir belediyesine ait. Bu yasa çok ters bir yasa. İlçedeki en ufak sorunu dahi vatandaşlar bizlerden çözmemizi istiyor. Bizde burası bize ait diyemiyoruz. Biz Atakum’u küçük ve büyük caddeleri ile beraber her yerinden sorumlu olmak istiyoruz” dedi.

 

ATAKUM İLÇESİ ATAKUM BELEDİYESİ TARAFINDAN YÖNETİLMELİ
Başkan Deveci, “Haftasonu yaşanan kar yağışı net bir şekilde gösterdi ki yolda kayanlar, yaşanan trafik kazaları, yolların buzlanmasından dolayı zorluk çekenler, ‘Nerde Atakum Belediyesi’ diyerek serzenişte bulunuyor. Atakum Belediyesi Büyükşehir yasasına göre giremiyor. Bizde o cadde bizim değil diyerek kendimizden sorumluluk atmak gibi bir anlayışımız yok. Onun için Büyükşehir Yasasında biran evvel düzenleme getirilmesini istiyoruz. Atakum İlçesi’nin temizliğinden, bakım ve onarımına kadar, sahil yolundan büyük ve küçük tüm caddelerine kadar her yerin Atakum Belediyesi tarafından yönetilmesi gerekmekte” diye belirtti.

 

BELEDİYE’NİN İKİ YILLIK BÜTÇESİ KADAR BORÇ YAPILMIŞ
Belediyelerin borçlanması konusunda denetleyen mekanizmalarda görüş değişikliğinin yaşandığını belirten Başkan Deveci, “Özellikle borçlanmayla ilgili büyük sorunlar yaşanıyor. Biz göreve gelmeden önce daha önceki arkadaşlar belediyede borçlanma yapmışlar. Borçlanmaya ilişkin uygulamayla ilgili denetleyen mekanizmalarda görüş değişikliği yaşandığı görülmekte. Bir önceki kesinleşmiş yılın yüzde 10’u kadar Bakanlık onayı alınmadan meclis kadarıyla borçlanabiliyoruz. Fakat denetleyen mekanizma geçmişte borç stoku olduğu için borçlanamazsın diyerek borçlanmanın önünü kapatıyor. Böyle olduğu taktirde de Atakum Belediyesi’nin Bakanlık onayı olsa dahi 2050 yılına kadar borçlanma şansı yok. Çünkü Atakum Belediyesi’nin İller Bankasına, piyasaya ve kurumlara olan borcunun toplamı iki yıllık bütçesinden fazla. Yani iki yıl boyunca Belediye hiçbir iş yapmayacak sadece borç ödeyecek anlamına geliyor. Bunun hem Atakumluların hemde Samsun’un bilmesi gerekiyor” diye kaydetti.

 

ATİM İŞ ARAYANLARA UMUT OLDU
Atakum İstihdam Merkezi (ATİM)’in ilçede büyük ilgi gördüğüne değinen Başkan Deveci, “Belediyeler geçmişten beri bir iş kapısı olarak görüldüğü gibi birçok vatandaşa da iş vaatleri verildiği görülmekte. Hergün belediyemize iş isteği ile yüzlerce vatandaşımız gelmekte. İnsanların bizden en büyük beklentilerinden birisi de iş bulma konusu. Bizde buna duyarsız kalmamak adına beklentilere cevap vermeye çalışıyoruz. Belediye kaynaklarını yandaşa çekerek değil. Belediyemizde Atakum İstihdam Merkezi (ATİM) kurduk. Merkezimize başvuran vatandaşlarımız için meslek kursları düzenliyoruz. Eğitim süreci sonunda belge vereceğiz. Bu belgeyi alan vatandaşlar için öncelikle Atakum’da işyeri açanların ruhsat almaya geldiklerinde işe alınmaları konusunda bir anlaşma yapıyoruz. ATİM aracılığıyla bugüne kadar özel sektöre 400 kişiyi istihdam ettirdik” diye ifade etti.

 

ATAKUM’DA İŞSİZLİK ORANI DÜŞECEK
Belediyelerin iş kapısı olmadığını sadece istihdama teşvik edici çalışmalar yapabileceğini dile getiren Başkan Deveci, “ATİM her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Başvuru sayısı günden güne arttığı gibi ilçemizde özellikle Atakum’da yaşayan ve belediyede kurs görmüş kişilerin istihdam edilmesi konusunda bilinç oluşturulmaya başlandı. Özel sektörün gelişmesi ile birlikte ilçemizdeki ve şehrimizdeki işsizlik oranı da büyük oranda düşeceğine inanıyorum. Fakat herkes şunu bilmelidir ki belediyeler istihdam oluşturan değil istihdama vesile olan kurumlardır. Bizler ancak özel sektörün bu kentin insanlarına iş vermesi için teşviklerde bulunabiliriz” dedi.

 

İNŞAAT SEKTÖRÜ İLE ATAKUM’UN GELİRLERİ DE ÇÖKTÜ
İlçe halkının öncelikli görevinin belediyenin çalışmalarını sorgulamak ve denetlemek olduğunu söyleyen Başkan Deveci, “Atakum Belediyesi’nin bütçesi inşaat sektörü ve alt yapı bedelleri üzerine kurulmuş. O çökünce belediyenin gelirleri de çökmüş. Bunun üzerine fazladan yapılan borcuda koyunca içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Bu durumdayken bizler vatandaşlarımıza hizmet etmek isterken maalesef biran da her şeye cevap veremiyoruz. Duygusal bir yapıya sahip olduğumdan dolayı vatandaşların isteklerine cevapsız kaldığımda huzurum kaçıyor. Benim elim tüm Atakumluların omzunda olduğu gibi Atakumluların da iki eli benim yakamda olsun. Her davranışımın hesabını sorsunlar. Neye göre harcama yaptığımı, yapılan harcamalarda kamu yararı olup olmadığını sorgulasınlar. Yurttaşlık görevi bunu gerektiriyor” diye belirtti.

 

ATAKUM’DA GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ
Başkan Deveci, “Atakum Belediyesi’ne göreve geldiğimiz günden bugüne kadar yaptıklarıma baktığımda ben bundan memnun değilim. Kendi performansımı ve hayallerimi bildiğim için çok geride kaldığımı düşünüyorum. Sokağa çıktığımda vatandaşların güzel teveccühü ve ilgisiyle karşılaşıyorum. Fakat halkımızın memnuniyetinin daha üst seviyeye çıkması gerektiğine inanıyorum. Büyükşehir yasasında yapılacak değişikliklerle ve bütçe artırımı yapılması ile birlikte önümüzdeki engeller kaldırılırsa Atakum’da daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Atakum Belediyesi, Cemil Deveci
Yorumlar
Haber Yazılımı