Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 19:40
 
Dijital sektöre KOSGEB desteği fırsatı
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, KOSGEB tarafından KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında, “2019 / 01 İmalat Sanayi Sektöründe Dijitalleşme Sürecine Katkı Sağlayabilecek Yerli Teknoloji Geliştiricisi KOBİ’lerin Desteklenmesi”ve“2019 / 02 İmalat Sanayi Sektöründe Faaliyet Gösteren KOBİ’lerin Üretim Ve İlişkili İş Süreçlerinde Dijital Teknolojilerden Yararlanma Düzeyinin Arttırılması” konularında proje teklif çağrısına çıkıldığı söyledi.
EKONOMİ Haberi
Dijital sektöre KOSGEB desteği fırsatı

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, KOSGEB tarafından teklif çağrısına çıkılan destekler hakkında açıklamada bulundu. Program kapsamında, “2019 / 01 İmalat Sanayi Sektöründe Dijitalleşme Sürecine Katkı Sağlayabilecek Yerli Teknoloji Geliştiricisi KOBİ’lerin Desteklenmesi” ve “2019 / 02 İmalat Sanayi Sektöründe Faaliyet Gösteren KOBİ’lerin Üretim Ve İlişkili İş Süreçlerinde Dijital Teknolojilerden Yararlanma Düzeyinin Arttırılması” konularında proje teklif çağrısına çıkıldığını ifade eden Başkan Murzioğlu, “İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerdenyararlanmaları halinde imalat hızı ve verimliliklerinde önemli iyileştirmeler sağlayabilmektedir.Sanayide dijital dönüşümün Türkiye’de başarıyla gerçekleştirilmesi, bu konuda yetkin teknolojigeliştiricisi KOBİ’lerin varlığına bağlıdır.2019 – 01 sayılı Proje Teklif Çağrısının genel amacı, yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİenvanterini genişletmektir” diye ifade etti.

 

Yazılımların ticarileşmesi KOSGEB tarafından desteklenecek
Akıllı dijital teknolojilerin imalat sanayi sektöründe yaygınlaşması için buteknolojilerin “erişilebilir” hale getirilmesi stratejik müdahale alanı olarak belirlendiğini belirten Murzioğlu,“Akıllı dijitalteknolojiler geliştirme alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin mevcut portföylerinde bulunan ürün /yazılımlarında tasarımsal iyileştirme, kullanım alanını genişletme, farklı teknolojilere entegrasyon,sektörel ihtiyaçlara uyarlama, modül ekleme, işlev optimizasyonu gibi iyileştirmeler yapmaları veyageliştirmiş oldukları ürün ve yazılımları ticarileştirmeleri KOSGEB tarafından desteklenecek. Bu şekilde;sanayi sektörümüz yetkin teknoloji tedarikçisi KOBİ’ler aracılığıyla bu teknolojilere erişebilecektir.Çağrı metninin “Uygun Proje Konuları” bölümünde belirtilen imalat sanayi sektörüyle ilişkili 6 dijitalteknoloji, çağrının kapsamını oluşturmaktadır. İmalat sanayi sektörü veya seracılık sektöründeuygulanabilirliği olmayan teknolojilerle ilgili projeler bu çağrının kapsamı dışındadır” dedi.

 

Murzioğlu: “Desteklerden yararlanın”
2019 / 02 Proje Teklif Çağrısının amacından da bahseden Başkan Murzioğlu,“İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerdenyararlanmaları halinde üretim hızlarını, etkinliklerini ve verimliliklerini iyileştirebilmektedir. 2019 – 02sayılı Proje Teklif Çağrısının genel amacı, “İmalat sanayi KOBİ’lerinin, yerli teknoloji geliştiricilerleişbirliği öncelikli olmak üzere dijitalleştirilmiş iş süreci sayısını arttırmaktır. Teklif çağrılarının başvuru sistemi 02 Mayıs 2019 günü saat 23:59’da başvuruya kapatılacaktır. Bu tarih ve saate kadarbaşvuru sahibi tarafından sistem üzerinden onaylanmayan projeler değerlendirmeyealınmayacaktır. İsteyen KOBİ’lerimiz başvuru koşulları ve şartlara www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilir. Konuyla ilgili üyelerimizin bu desteklerden yararlanmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Samsun, Salih Zeki Murzioğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı