Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 09:05
 
Edis, 'Vatandaşın umudu MHP'
25. Dönem MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, hükümetin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde şark kurnazlığı yaparak, gerçek enflasyon oranlarını gizlediğini ve bu sayede memur ve emekliye vereceği enflasyon farklarını düşük verdiğini belirtti.
SİYASET Haberi
Edis, 'Vatandaşın umudu MHP'

Edis yaptığı açıklamada, "Hükümet enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK aracılığıyla açıklanan ekonomi sepetinde kandırmaca var. 34 liraya ürettiğin bir mamulü 24 liraya satmış gibi gösterilmekte. Rakamlarda yapılan bariz oynamalarla gerçek ekonomik veriler vatandaşın gözünden kaçırılmaya çalışılmakta. Hangi ticari anlayış zararına satış yaparak ticareti sürdürebilir. Bu rakamlar insan aklıyla oynamaya çalışmaktan başka birşey değil" dedi.

 

İşçi, memur ve emekliye enflasyondan doğacak farkları ödemekten kaçmak için TÜİK aracılığıyla böyle bir uyanıklığa gidildiğine işaret eden Edis, "TÜFE'yi düşük tutarken ÜFE'yi yüksek göstererek vatandaşa verilmesi gereken farktan kaçmaya çalışılırken, ayrıca sepette koyduğu ürünlere bakıldığında örneğin birinde tenis topu, diğerinde iplik iğne var. Ücretli kesimin aldığı ücret ağırlıklı olarak, yeme, içme ve yakıta gitmekte. TÜFE'deki ürünlerin, et, süt, domates, patates, ayakkabı, kömür, doğalgaz gibi ürünler olması gerekirken, temel ihtiyaç maddeleri listede yok. Onun yerine pinpon topu, tenis topu gibi akla mantığa uymayan ürünler üzerinden enflasyon belirlenmeye çalışılıyor" diye konuştu.

 

Merkez Bankası, gıdada enflasyonun 33 bandında olduğunu açıklarken, hükümetin gıda ürünlerindeki enflasyonu 13 seviyelerinden göstermeye çalışarak şark kurnazlığı yaptığının altını çizen Edis, "Vatandaş artık hükümetin şark kurnazlıklarının farkında ve kendisini kandıran bir hükümetin kendisini yönetmesini istemiyor. Vatandaşın umudu MHP olmuş durumda. Yaklaşan yerel seçimlerde bu ortaya çıkacaktır. MHP'ye halkın yoğun teveccühü var" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, MHP, Hüseyin Edis, Enflasyon, TÜİK
Yorumlar
Haber Yazılımı