Haber Detayı
15 Aralık 2018 - Cumartesi 11:12
 
ELİMİZDE TELEFON, TABLET YERİNE KİTAP OLMALI…
GÜNDEM Haberi
ELİMİZDE TELEFON, TABLET YERİNE KİTAP OLMALI…

Bu cumartesi ne yazayım diye düşünüp dururken birden önüme bir fotoğraf düştü. Fotoğraftan etkilendim ve bu konu üzerinde yazmam gerek dedim. Anlayacağınız sevgili okurlarımız bu cumartesi yazımı “ELLERİMİZDE TELEFON, TABLET YERİNE KİTAP OLMALI” için diye düşünerek yazıma başlamak istedim.

 

Aslında bu konuda daha önceden çok yazan ve çizen oldu. herkes kendi düşüncesini katardı. Hepimizde sıkça rastlarız bu eyleme. ELLERİMİZDE KİTAP YERİNE hep ya telefon vardır yada tablet vardır zaman geçirmek için.

 

Özelliklede gençlerimizin ellerinden ne telefon ne de tablet düşmüyor. Samsun’da yaşayan birisi olarak toplu taşıma araçlarına bindiğimde ister dolu olsun ister boş olsunlar koltukta oturanından tutunda ayakta seyir halinde olanına kadar herkes ellerinde akıllı bir telefon Kulaklarında kulaklıklar ya telefonla oyun oynamaktalar ya müzik dinliyorlar yada SMS çekerek zamanlarını heba etmekler.

 

Samsun HRS (Samsun Hafif Raylı Sistem) ile sık sık Samsun’un bir başından diğer başına olmasada maksimum 15 km’lik yolunu kat ederken orta okul öğrencisinden üniversite öğrencisine kadar ve orta yaşlısına kadar ellerinde telefonları  boşa zamanlarını geçirdiklerine bire bir tanığım. Hem de her gün tanık oluyorum bu kitap gazete okumadan boşa zaman geçirmeye.

 

Kendim için özeleştiri vermem gerekirse eğer elimde tabletimde çok sık sokağa çıkmam. Telefonumlada sokağa çıktığımda telefonum çalar ise açar konuşurum. Aksi takdirde telefonumla müzik dinlemek, SMS çekmek Wattsap yazışmaları yapmak, İnstagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medyada kesinlikle kalmam.

 

Birkaç defa gençlerimizle bu konu hakkında konuşmak istedim. Gençlerimizin bana tavrı hemen değişti. Aldığım yanıtlar şöyle oldu. “İşin yok mu amca senin, biz zaten okulda akşama kadar canımız çıkıyor şunun şurasında eve gitmeden biraz müzik dinleyip Watsapta ya da diğer sosyal medyada geziniyoruz. Kimseye zararımız yok. yani bu saatten sonra bizi kimse tutamaz.  Bizim de biraz sosyal medya üzerinden eğlenmek gibi haklarımız var değil mi” diyerek lafı ağzımıza tıkıyorlar.

 

Bütün bunların yanı sıra kitap okumayan gazete okumayan yok mu? Olmaz mı tabiki de var.  Ama parmakların sayısı kadarlar.

 

Şunu da atlamak istemem tabiki de Üniversite tarafa doğru yolculuk yapıyorsam eğer vize ve final zamanları ise öğrencilerin ellerinde telefon yerine bu kez ders notları içerisine gömülmüşler ve kimseyi duymadıkları gibi son durağa geldiklerinin bile farkında olmuyorlar.  Yani gençlerimiz okumayı severek değil zorunlu olarak yapmaktalar.

 

Buradan zamanlarını okuyarak ve okuduklrıyla çevresine bilgi saçanları tenzih ediyorum. Diğer okumadan zamanlarını heba edenlere de naçizane önerim bırakın telefonlarla tabletlerle zaman geçirmeyi okuyun yine okuyun.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: ELİMİZDE, TELEFON,, TABLET, YERİNE, KİTAP, OLMALI…,
Yorumlar
Haber Yazılımı