Haber Detayı
28 Kasım 2018 - Çarşamba 08:19
 
Enişte Çakmak'ın şüpheli ölümü intikam suikastı mi?
Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 2016 yılının Aralık ayında suikast sonucu öldürülmesini Türkiye ve Rusya tarafından başlatılan ortak soruşturma ile yürütüldüğü bilinirken, rski bakan Suat Kılıç'ın suikast sanıklarından birinin referansı olduğunun ortaya çıkması üzerine, geçtiğimiz Mayıs ayında Makedonya'da şüpheli şekilde ölen Suat Kılıç'ın eniştesi Yüksel Çakmak'ın ölümünün intikam cinayeti olabileceği tezini akıllara getiriyor.
GÜNDEM Haberi
Enişte Çakmak'ın şüpheli ölümü intikam suikastı mi?

Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 2016 yılının Aralık ayında, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından kameralar karşısında Ankara'da bir sergi açılışı sırasında silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü. Suikast Türkiye ve Rusya tarafından ortak soruşturulmaya başlandı. Soruşturma çerçevesinde sanıklardan Hayreddin Aydınbaş itirafçı oldu. Aydınbaş, dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın talep yazısı üzerine bakan danışmanlığına atandığını söyledi.

 

Etkin pişmanlıktan yararlanan ‘Selim’ kod adlı Aydınbaş'ın verdiği ifadenin ardından eski bakan Suat Kılıç büyükelçi suikastinin iddianamesinde ismi yer aldı. Soruşturmanın ortak yürütülmesinden dolayı Türk yetkililerinin elinde olan tüm bilgiler Rusya'nın da elinde oluyordu. Bu süreçte geçtiğimiz Mayıs ayında Makedonya'da bir ölüm haberi geldi. Büyükelçi suikastinde ismi geçen Suat Kılıç'ın lunapark işi yapan ablasının eşi Yüksel Çakmak Makedonya'da vefat etmişti. Ölümüyle ilgili, bazı kaynaklar evde derken, farklı kaynaklar otel odası ve kimi haber kaynakları ise hastanede öldüğünü geçerken, ölüm sebebi ise kalp krizi olarak açıklanıyordu.

 

Ölümü şüpheli bulunan Yüksel Çakmak'ın Türkiye'ye iadesinden önce Makedonya'da otopsi yapılmış ve bu yüzden cenazesinin Türkiye'ye iade edilmesi uzun sürmüştü. Suat Kılıç'ın isminin büyükelçi suikastinde geçmesi ve eniştesinin Makedonya'da şüpheli ölümü, "Enişte Yüksel Çakmak, Rus KGB istihbarat servisi tarafından intikam amaçlı mı öldürüldü" sorusunu akıllara getiriyor. İstihbarat servislerinin farklı ülkelerde bu gibi suikastler düzenlemelerine sık aralıklar rastlandığı biliniyor.

 

 

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Suat Kılıç, Yüksel Çakmak, Rusya, Makedonya,KGB, Andrey Karlov,
Yorumlar
Haber Yazılımı