Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 07:43
 
Esnaf öz sermayesini tüketiyor!
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, esnaf teminat olarak tapuda sunsa bankaların esnafa kredi vermediğini, öz sermayesi ile ayakta kalmaya çalışan esnafın bu şartlarda daha fazla ayakta kalmasının zor göründüğünü söyledi.
EKONOMİ Haberi
Esnaf öz sermayesini tüketiyor!

24 Haziran seçimlerinin ardından bankaların esnafa kredi vermediğini, ülkede yaşanan dolar krizinin aşılmaya başlamasına rağmen, halen bankaların kredi musluklarını açmadığını vurgulayan SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, "Türkiye'de uzun süredir esnafın zor durumda olduğu biliniyor. Yaşanan dolar krizi ile daha da zor duruma düşen esnaf banka kredileriyle ayakta durmaya çalışıyordu. Tüm bankalar kredileri durdurdu. Tapuda versen bankalar kredi vermiyor" dedi.

 

Faizi ne kadar yüksek olursa olsun kredi almak isteyen esnafa yüksek faiz oranlarına rağmen kredi verilmediğinden dert yanan Güler, "Esnaf kepenk kapatmamak için direniyor. Ekonomik kriz esnaf için tam bir doğal afet etkisi yaptı. Küresel ekonominin hakim olduğu dünyamızda her ülke dış güçlerin etkisiyle bu tür ekonomik krizler yaşayabilir. Sabırlıyız. Hep birlikte bu afetten kurtulacağız. Bu süreci atlatmak için bankların kredi musluklarını açması gerekmekte" diye konuştu.

 

Esnaf her geçen gün umudunun tükenmeye başladığı itirafında bulunan Güler, "Esnaf öz sermayesi ile ayakta kalmaya çalışıyor. Ne kadar daha öz sermayesi ile ayakta kalacak bilemiyoruz. Esnaflar küçük sermayeli işletmelerdir. Hükümetin biran önce esnafa banka kredileri verilebilmesi için adım atması gerekmekte. Esnaf ayağa kalkmadan ülkede ekonominin düzelmesi beklenemez. Ekonominin bel kemiğini esnaf oluşturmakta. Hükümetin öncelikle esnafı camiasının toparlanması için adımlar atmalı" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Esnaf, öz, sermayesini, tüketiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı