Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 10:19
 
Esnaf tanıdığı adayı istiyor
36 binin üzerinde esnaf, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler'i Millet İttifakı'nın Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak göstermek istiyor.
SİYASET Haberi
Esnaf tanıdığı adayı istiyor

AK Parti'nin bu zamana kadar Türkiye ortalamasının üzerinde oy aldığı illerin başında gelen Samsun'da yerel seçimler için gösterilen aday yüzünden seçmende büyük tepki oluştu. AK Partiye oluşan tepki üzerine gözler Millet İttifakı'nın Samsun'dan çıkaracağı adaya kilitlenmiş durumda. Samsun'da ittifakın İYİ Parti'nin adayını destekleyeceği kaydedildi. İYİ Parti'nin Samsun'da tüm seçmenin radarına girmesi üzerine aday belirleme konusunda oldukça hassas davrandığı ve ser verip sır vermemeye çalıştı görülüyor.

 

Birçok isimle temasa geçen İYİ Parti'nin SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler'i de radarına alması Samsun esnafında heyecana ve sevince neden oldu. Samsun'da 36 binin üzerinde esnaf faaliyet gösterirken, esnaf camiasının tanıdığı bir ismin aday olmasının ekonomik zorluk içerisindeki esnaf için bir umut olabileceği kaydedildi. Samsun esnafı, "Bize, bizim içimizden birini aday gösteren hangi parti olursa olsun oyumuzu ona veririz. Yerel seçimlerde aday gösterilen isim çok önemlidir. Samsun'u tanıyan ve Samsun'un sorunlarını yakinen bilen isimlerin aday gösterilmesi gerekmekte. Bu zamana kadar devletine bağlı esnafın içinden gelmiş birinin aday gösterilmesi ise bizleri hem onure eder hemde büyük bir oy patlaması yaşanır" dedi.

 

Yerel seçimlerin, genel seçimlere benzemediğini belirten esnaflar, "Genel seçimlerde lidere oy veriyoruz. Ama yerel adaya göre oy veriliyor. AK Parti'nin adayından esnaf camiamızın mutlu olduğu söylenemez. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın adayının yarışacağı seçimlerde, Hacı Eyüb Güler gibi bizim içimizden bir adayı Millet İttifakı gösterirse seçimlerde büyük avantaj yakalayacaktır" diye belirtti.

 

Samsun'da örgütlü 36 binin üzerinde esnafın, kendi içerisinden bir ismi aday gösterilmesi durumunda zaten örgütlü olan 36 bin esnafında gönlünü kazanacağını söyleyen esnaflar, "Eğer Millet İttifakı da halkın beklentisine uygun aday açıklamaz ve AK Parti gibi "Ben bunu koydum seçin" mantığıyla hareket ederse, seçmenin iktidar partisinin adayına oy vermekten başka seçenek bırakmaz. Millet ittifakının ilk defa AK Parti'nin kalesi konumundaki Samsun'da varlık gösterme imkanı yakalamış durumda" diye kaydetti.

 

Eyüb Güler'in sağ yada sol ayrımı yapmadan her görüşe sahip seçmenin benimseyebileceği bir aday olacağına vurgu yapılırken, "Millet İttifakı hem sağ , hem de sol seçmenin oyunu çıkaracağı aday etrafında toplamak zorunda. Bu nedenle işi oldukça zor. Ama yıllardır esnaf temsilciliği yapan ve kendisine kayıtlı esnafın görüşü ne olursa olsun ayrım yapmadan kucaklayan ve esnaf camiasında gönüllere taht kurmuş olan Güler ile seçimlere gidilmesi durumunda, farklı görüşteki seçmeni sandıkta Millet İttifakı'nda toplayabilir" şeklinde temenniler dile getiriliyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, AK Parti, İYİ Parti, Hacı Eyüb Güler, Esnaf
Yorumlar
Haber Yazılımı