Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 08:55
 
EYT'LİLER EYLEMDEYDİLER!
GÜNDEM Haberi
EYT'LİLER EYLEMDEYDİLER!

Herkes çok iyi bilir uzun zamandır yasa ha çıktı ha çıkacak derken insanlar halen umutla emeklilik yasasının çıkmasını beklemeye devam etmekteler. bekleyenlere bir de şu isim verildi. EYT'liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) bu kategoride olan yüzbinlerce insan AKP ve MHP'nin oylarıyla halen mağdur olarak Emeklilik haklarını kazanamadılar.

 

Hatırlarsanız Türkiye’de geçen yıl 24 Haziran Genel Seçimlerinden bugüne CHP’nin olabileceğini vaat ettiği ancak AKP’nin bütçe dengelerini alt üst eder diye olamayacağını  ifade ettiği  yaş haddini tamamlamaksızın emekli olmayı talep edenlerin canları artık iyice yandı ki bu  haftanın son günü yani  8 Eylül tarihinde Ankara'da protesto eyleminde bir araya geldiler.

 

Sigorta prim gün sayısını tamamlamış olanlar ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ kısaca EYT’liler, başkentten şöyle seslendiler. “Mezarda emeklilik istemiyoruz”  dediler.

 

Geçtiğimiz  yerel seçimlerde seçim sürecinde iktidar partisi AKP ve ittifak ortağı MHP ile muhalefet partileri arasında yaşanan   başlıklarından birisi   EYT’liler idi. 

 

İktidar partisinin handikaplarından en büyüğü ekonomik tabloydu. Gerekçelerini ise şöyle tanımlıyorlar iktidar ve cumhur ittifakı üyesi MHP'liler. EYT'lileri emekli yaparsa eğer bütçede fazla yük yaratacak. Böylesine komik bir gerekçeyle kendilerine emeklilik hakkı tanınmamasından şikayetçi olan EYT'liler,  AKP Hükümetinin, yaş koşulunu  yerine getirmeleri beklenmeksizin bu şahıslar “erken” emekli edildiğinde emekli sayısındaki artıştan dolayı bütçeye yük olacağı görüşündeydiler.

 

Ülkede nereden bakarsanız bakın yaklaşık 4 milyon EYT’li var.

 

Çok anlamsız bir  şekilde hiç bir kalıba sığmayan gerekçeyle   "Sigortalılık sürecinde 5000 prim gün sayısını doldurmuş olmalarına rağmen  emekli olabilmek için kadınlarda 58 yaş, erkeklerde ise 60 yaşında olmayı beklemeleri gerekiyor" diyerek insanlara emeklilik hakları verilmemekte...

 

CB  Recep Tayyip Erdoğan, gelecek yıl  öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesaplamalarına istinaden  EYT’lilerle ilgili düzenleme yapılmayacağını belirterek, “Bizim ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı?” diyerek EYT'lilerin taleplerine kapıyı sert bir şekilde kapatmıştı.

 

8 Eylül 2019 Pazar günü EYT'li on binlerce  kişi, Ankara Tandoğan Meydanı’nda buluştular. Ülkenin dört bir yanından gelerek seslerini hükümete duyurmaya çalışan  EYT’liler, taleplerini yeniden hep birlikte seslendiler.

 

EYT’liler, haklı olarak 8 Eylül 1999 tarihinden önce Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı çalışmaya başladıkları için o dönemki yasal mevzuat uyarınca prim gün sayılarını  25 yıllık sigortalılık süresini tamamladıklarını ve emekli olmaları gerektiğini hep bir ağızdan dillendirdiler.

 

EYT'ye takılan ve EYT'lilerin koordinatörü olan Alper Özüpak miting  alanında şöyle seslendi. "Bizim mücadelemiz tarihin sayfalarında yerini alacaktır. Bu bizim yaşadıklarımızı gelecek nesillerimiz yaşamasınlar diye onurlu bir şekilde mücadelemizi veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz" şeklinde kalabalığa seslendi.

 

EYT'liler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak'ta, kalabalığa hitaben  “Bizler kimseden  erken emeklilik istemiyoruz öyle söylenildiği gibi  bütçeye falanda  yük değiliz. CB Recep Tayyip Erdoğan'ın  ifade ettiği gibi 38 yaşında da  değiliz. Yalnızca ve sadece haksızlığa ve  hukuksuzluğa direnip, alın terimizin karşılığı olan haklarımızı almak için alanlardayız” dedi.

 

EYT'liler gerçekten de oldukça mağdur insanlar. Onlara bu haklarını vermeyenlerin bence bir elleri yağda diğer elleri ise balda olanlar.

 

Bu insanları n emekli olduklarında bütçeye getirecekleri yük acaba İBB'deki, Ankara Büyük Şehir Belediyesindeki israfların yüzde kaçına denk gelmektedir?

 

İBB bir hesap çıkarttı. Yenikapı'da konuşlandırılan araçların İBB'ye maliyetleri yıllık 50 Milyon TL. Bu beş yılda 250 Milyon TL diye ifade edildi.

 

4 milyon EYT'li yurttaşlarımıza vereceğiniz emekli maaşının 1 yıllık tutarı 50 milyon lirayı geçer mi? Varsayalım ki geçti. Bu insanların hak ettikleri bir sosyal güvence. Bu hakkı EYT'lilere veren de yoldan geçen Ahmet usta yada Fatma teyze falan değil. Bu hakkı onlara hukuksal, sosyal ve kanuni olarak  devlet tarafından verilmiştir.

 

Devlet verdiği hakkını neden EYT'lilerden esirgemektedir bunu anlayabilmek imkansız.

 

Hadi bu haklarını vermiyorsunuz. Onları mağdur etmeye devam ediyorsunuz. O zaman şunu sağlayın bu yurttaşlarımıza. Madem 38 yaşında bu insanlar! Tamda üretme ve çalışma dönemindeler. Onlardan her türlü faydalanabilirsiniz. Onları istihdam edin ve mağduriyetlerini sonlandırın.

 

Galiba bende çok şey istiyorum. Kendimden bilirim. tam tamına 50 yaşımı bitirmeden çalıştığım kurum özelleştirildi. Ve biz işçilere dolaylıda olsa güle güle denildi Emekli olduk. Neyse ki emeklilikte Yaşa Yakınlardan olmadık. Olsaydık bizde şu anda o arkadaşlar gibi haklarımızı aramak için meydanlarda sesimizi duyurmak için avazımız çıkana kadar sloganlar atıyor olacaktık.

 

EYT'lilere bir gazeteci olarak elimden gelen her türlü desteği vermeye hazırım.

 

Mücadeleniz önünde saygıyla eğiliyorum.

 

Umarım ilk genel seçimlerde haklarınıza kavuşursunuz. Umarım seçimler olmadan da haklarınızı alırsınız.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: EYT'LİLER, EYLEMDEYDİLER!,
Yorumlar
Haber Yazılımı