Haber Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 17:57
 
Faizsiz Kredi Desteğiyle Hayvancılığa Başlama Fırsatı!
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülerek 3 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ‘Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar’ 1 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2022 tarih aralığında uygulanacak olup ilgilenen üreticilerimizin düşük faiz ve yüksek kredi imkânları ile Hayvancılığa başlayabilecekleri belirtildi.
EKONOMİ Haberi
Faizsiz Kredi Desteğiyle Hayvancılığa Başlama Fırsatı!

 
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam şunları söyledi: “Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kararın belirtilen tarih aralığı için uygulamaya konmasıyla birlikte, üreticilerimiz uygun düşük faiz ve yüksek kredi limitleri sayesinde isterlerse ve aranan şartları sağladıkları takdirde Hayvancılığa başlayabilecek veya mevcut işletmelerinde ölçek büyütebileceklerdir. 
 
 
Gerçek veya tüzel kişilerde aranacak aşağıda sayacağımız özellikleri sağlayan üreticilerimiz, 25 ve 75 oranlarında faiz indirimlerine ek olarak 10 faiz indiriminden de yararlanabilecek fakat toplamda uygulanacak indirim oranı 100′ü aşamayacaktır.Başta da belirttiğimiz gibi Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri 3 yıl boyunca üretim konularına göre finansal destekte bulunacaklarını açıklamış olup başvurular Ziraat Bankası şubelerinden 2020 yılı sonuna kadar yapılabilecektir. 
 
 
Söz konusu faizsiz kredi desteğinin yapılacağı Hayvancılık konuları şöyle açıklanmıştır: Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği, Büyükbaş Hayvan Besiciliği, Küçükbaş Hayvancılık, Arıcılık, Kanatlı Sektörü, Kanatlı Damızlık Sektörü, Su Ürünleri Sektörü ve Geleneksel Hayvansal Üretim. Üreticilerimizin bu desteklerden yararlanabilmeleri için, aşağıda belirtilen evrakların hazırlanarak ilgili Bankanın bulunulan yerdeki Şubesine gidilerek başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir.
 
 
Gerçek kişilerden istenenler;
 
1. Kimlik belgesi
 
2. Çiftçi Kayıt Belgesi
 
3. Bilançosu mevcut işletmelerin son 3 yıllık bilançoları
 
4. Krediye karşılık teminat belgesi
 
5. Tarımsal işletmenin kira kontratı, tapu kaydı
 
Tüzel kişilerden istenenler;
 
1. ÇKS belgesi
 
2. Ticaret sicil gazetesi
 
3. Kayıtlı olunan odanın belgesi
 
4. Vergi levhası
 
5. Noter onaylı imza sirküleri
 
6. Teminat belgeleri
 
7. Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 
8. Tarımsal işletme tapu kaydı, kira kontratı
 
 
IPARD kanalıyla hazırlanan projelerde sözleşme tutarının yüzde 75’ine kadar krediyi Ziraat Bankası karşılayacağını taahhüt etmiştir.
 
 
Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği
Ziraat Bankasın ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği üretimi konusunda kredi için verdiği sübvansiyon üst limit 25.000.000 TL olarak belirtilmiş olup 25 milyon üzeri başvurular da incelendikten sonra dikkate alınacaktır. İndirim oranı alarak yatırım kredisi için 50 işletme kredisi içinde 50 faiz indirimi yapılacaktır. Özellikli kriterlere sahip olan üreticilere her kriter için yüzde 10 oranında ek indirim oranı sağlanacaktır. Tüm kriterlere sahip olan üreticiler, 100 oranında uygulanacak en yüksek indirim oranından yararlanacaktır.
 
 
Sütçü Sığır Irkları; 
 
Holstein, Jersey ve Avrupa kırmızıları
 
 
Kombine Damızlık Irklar;
 
Kahverengi swiss, Simental ve Montbeliard
 
 

Damızlık Düve Yetiştiriciliği
Damızlık ve düve yetiştiriciliğinde uygulanacak olan en üst kredi limiti 10.000.000 TL’dir. Damızlık ve düve yetiştiriciliği için indirim oranlarına baktığımızda işletme döneminde 75 indirim ve yatırım dönemi içinse yine 75 oranında indirim sağlanacaktır. Kredi kullandırılacak olan damızlık düveler Tarım ve Orman Bakanlığının veri tabanına kayıtlı olması gereklidir ve damızlık belgesine sahip olmalıdır. Damızlık ve düve yetiştiriciliğinde birçok ekipman alımı yatırım dönemi kredilerinden sağlanacaktır. Ek kriterler mevcut olduğunda 10 indirim sağlanacak olup toplam indirim oranı 100′ ü geçmeyecektir.

 

 

Damızlık düve yetiştiriciliği kredisi kullanabilmek için hayvanların ırkları; jersey, avrupa kırmızıları, holstein, brownswiss, simental ve montbeliard ırklarıdır. Bu ırklar sütçü ve kombine ırklarıdır.

 

Büyükbaş Hayvan Besiciliği
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin desteklediği hayvansal üretim konularından bir diğeri ise büyükbaş hayvan besiciliğidir. Kredi üst limiti 10.000.000 TL olup yatırım ve işletme dönemleri için uygulanacak indirim oranları 50’dir. Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım dönemi için uygulanabilecek en yüksek indirim oranı 90 iken, işletme döneminde bu oran 100’dür. Yurt içinde doğan hayvan kullanımı ve kendi yemini üretme yatırım dönemi için herhangi bir indirim sağlamayacaktır.

 

 

Küçükbaş Hayvancılık
Yürürlüğe giren yeni karar ile küçükbaş Hayvancılıkta kredi üst limiti 15.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Faiz indirim oranları ise her iki kredi için 75 oranındadır. Küçükbaş hayvancılıkta da belirlenmiş kriterler mevcuttur. 5 adet belirlenmiş kriter karşılanıyorsa 75 indirime ek olarak 10 faiz indirimi uygulanacaktır. Uygulanacak en yüksek faiz indirimi 100’ü aşamayacaktır.

 

 

 

Arıcılık
Diğer üretim konularının limit artışı gibi arıcılık sektöründeki kredi en yüksek limiti 2.500.000 TL olarak belirlendi. Yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı 50 faiz indirimi yapılacaktır. Daha önceki kararlarda kriterler olmadığından belirlenen indirime ek herhangi bir indirim söz konusu değildi. Fakat gelen yeni kararname ile belirlenmiş kriterlere uyulduğunda ilave indirim sağlanacaktır. Bu oran 10’dur.

 

 

Kanatlı Sektörü
Kanatlı sektöründe uygulanabilecek en yüksek indirim oranı diğer üretim konularının toplam indirim oranlarında azdır. Açıklanan karar ile 3.000.000 TL olan kanatlı sektörü 1 Ocak 2020 itibariyle 5.000.000 TL‘ye çıkarılmıştır. Kriterler bakımından da az olan Kanatlı sektörü için yatırım döneminde 25 faiz indirimi, uygulanabilecek en yüksek yatırım dönemi 55 ve işletme dönemi 50 faiz indirimli olup uygulanabilecek en yüksek işletme dönemi indirim oranı ise 80’dir.

 

 

Kanatlı Sektörü Damızlık Yetiştiriciliği
Kredi üst limiti 10.000.000 TL olan kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğinin yatırım dönemi ve işletme dönemi olarak ayrı ayrı uygulanacak faiz indirimleri 75′dir. Belirtilen kriterler olmadığından ek olarak herhangi bir indirimden yararlanılamayacaktır.

 

 

Su Ürünleri Sektörü
Üretim konularında yer alan su ürünleri sektörü için kredi üst limiti 10.000.000 TL’dir. Yatırım dönemi ve işletme dönemi kredi indirimlerinde belirlenen kriterler yukarıda sayılanlarla aynı olup 50 indirim oranına sahip olan su ürünleri sektörü yatırım ve işletme dönemi kredilerinin uygulanabilecek en yüksek indirim oranı ise 80′dir. Kriterlere uygun olunduğunda 50 indirim oranına ek olarak 10 indirim bu konuda da sağlanacaktır.

 

 

Geleneksel (Yaygın) Hayvansal Üretim
Geleneksek hayvansal üretimde kredi üst limiti 1.500.000 TL’dir. İndirim oranlarına bakıldığında 100.000 TL’ye kadar olan krediler için yatırım dönemi 100 faiz indirimli ve işletme dönemi krediside 100 oranındadır. 100.000 TL  üzerindeki krediler için geçerli olan faiz indirimleri yatırım ve işletme dönemi için 50’dir. Uygulanabilecek en yüksek yatırım dönemi kredi indirimi 90 iken, uygulanacak en yüksek işletme dönemi kredi indirimi ise 100’dür. Belirlenen kriterler gerçekleştirildiği takdirde ek ilave indirim oranı sağlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Faizsiz, Kredi, Desteğiyle, Hayvancılığa, Başlama, Fırsatı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı