Haber Detayı
27 Kasım 2018 - Salı 10:02
 
Fatih Öztürk'ü zora sokacak karar
Metro Holding'in CEO'su olan ve yaklaşan yerel seçimlerde Samsun'un İlkadım İlçesi için AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Fatih Öztürk'ün Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun Metro Holding patronu Galip Öztürk'ün müebbet cezasını onamasıyla aday olabilmesininin imkansızlaştığı ileri sürülüyor.
SİYASET Haberi
Fatih Öztürk'ü zora sokacak karar

Samsun'da Fatih Öztürk denince akıllara Galip Öztürk ismi geldiği biliniyor. Yıllardır Metro Holding'in değişik kademelerinde görev yapan Fatih Öztürk son olarak Metro Holding CEO'su olarak atanmıştı. Samsun eski Milletvekili olan Fatih Öztürk, yaklaşan yerel seçimlerde AK Parti'den İlkadım Belediye Başkan adaylığı için aday adaylık başvurusu yapmıştı. Samsun'un her tarafına reklam afişleri astıran Fatih Öztürk'e Yargıtay Ceza Genel Kuruludan kötü haber geldi.

 

Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından Fatih Öztürk'ün patronu Galip Öztürk'ün almış olduğu müebbet cezası onandı. Bu onama ile Fatih Öztürk'ün aday yapılmasını zorlaştırdığı ve AK Parti'nin kanun kaçağı olan bir ismin adamını Samsun'un en büyük ilçesine belediye başkanı yapılmasına müsaade etmeyeceği ileri sürülüyor. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Fatih Öztürk'ün aday adaylık başvurusunu geri çekip çekmeyeceği bilinmezken, adaylığının imkansız hale geldiği belirtiliyor.

 

Bilindiği gibi, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Galip Öztürk'ün ‘öldürmeye azmettirme’ suçundan verilen müebbet hapis cezası kararının yerinde olduğuna hükmetti. Galip Öztürk’ün, müebbet hapis cezası aldığı dava 22 yıl önce işlenen bir cinayete dayanıyor. 28 Eylül 1996 sabahı, Kuvvet Köseoğlu isimli kişi Beyoğlu’nda saklandığı evde öldürüldü. Galip Öztürk ile aralarında, Samsun’da yaşadıkları dönemden kalma kan davası olan Köseoğlu’nun öldürülmesi sonrası açılan davada 7 kişi yargılandı. Yargılama devam ederken, cinayeti işleyen Kudret Okumuş, yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalandı. Okumuş 28 Ağustos 2011 günü Çorum’da tutuklandı.

 

Davaya bakan İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi kararını 8 Ekim 2012 günü verdi. Mahkeme, sanıklar Y. Y., A O., Y. Ö., S. Ş. ve C. K. hakkında, delil yetersizliğinden beraat verdi. Mahkeme, Galip Öztürk ile cinayetin tetikçisi Kudret Okumuş’a müebbet hapis cezası verdi. Kararda, Öztürk cinayetin azmettiricisi olarak yer aldı. Mahkemenin kararını Öztürk’ün avukatları temyiz etti. Dosyaya bakan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, mahkemenin kararını 17 Eylül 2014’te onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Öztürk’ün avukatlarının başvurusu üzerine, onama kararının kaldırılmasını talep etti. Bu aşamadan sonra, dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gitti. Kurulun dosyaya ilişkin inceleme süreci devam ederken, Öztürk’ün avukatları bu kez de müebbet hapis cezasını veren İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

 

Avukatlar, mahkemeye 19 Eylül 2016 günü sundukları dilekçede yargılamanın yenilenmesini talep etti. Dilekçede, mahkumiyet kararını FETÖ’cü hakimlerin kurmaca delillere dayanarak verdiği savunuldu. Mahkeme 30 Eylül’de verdiği kararla, başvuruyu reddetti. Kararda, yargılamanın yenilenmesine yer olmadığı kaydedildi. Galip Öztürk’ün avukatları bu kez bir üst mahkemeye başvurdu. 20. Ağır Ceza Mahkemesi 11 Ekim’de verdiği kararla, yargılamanın yenilenmesi talebini kabul etti. Bu kararla birlikte, Öztürk hakkındaki infaz kararı da durduruldu.

 

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Kasım tarihli ek tensip ile Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndan dosyanın dönüşünün beklenmesine karar verdi. Kurulun 3 Temmuz 2018 tarihli kararı mahkemeye ulaştı. Kurulun kararında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının itirazının reddine karar verildiği anlaşıldı. Bu kararla birlikte, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi geçen 16 Kasım’da Öztürk hakkında şu kararı verdi: “Hükümlü hakkında verilen müebbet hapis cezasının infazının devamına…” Galip Öztürk’ün avukatı Tuncay Çaltekin, “Kararı yeni gördüm. Henüz yakalama kararı çıkarılmamış” dedi.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Fatih Öztürk, Galip Öztürk, Sondakika Samsun, Samsun Haber, Samsun, Çarşam
Yorumlar
Haber Yazılımı