Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 09:17
 
FETÖ 2. ele düştü
15 Temmuz darbe kalkışması sonrası yapılan operasyonlar sonucu örgüt elemanlarından himmet adıyla para toplamakta zorlanan terör örgütü, aranan örgüt üyelerinin saklanması için tutulan evlerdeki eşyalarını icra yoluyla haciz edilen ve 2. el mağazalarında satılan ürünlerle döşemeye başladığı belirtiliyor.
GÜNDEM Haberi
FETÖ 2. ele düştü

Lideri Amerika'da yaşayan ve FETÖ ismi verilen terör örgütünün 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra ortaya çıkan tabloya göre İzmir'den sonra en örgütlü oldukları ilin Samsun olduğunu son yayınlanan yaz kararnamesi ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz dile getirmişti. Örgütün halen hakkında soruşturma veya arama kararı bulunan imam konumundaki üst düzey örgüt üyelerinin Gürcistan üzerinden Afrika veya Avrupa ülkelerine kaçırılması için Samsun'u toplanma merkez olarak kullandıkları üzerinde duruluyor.

 

Gürcistan üzerinden yurt dışına kaçırılacak örgüt üyelerinin öncelikle Samsun'a geldikleri ve örgütün insan sirkülasyonunun çok olduğu ve komşuluk ilişkilerinin yok denecek kadar azaldığı bilinen Atakum İlçesi'nde kiralanan evlerde saklanmaya başladıkları vurgulanıyor. Öncelikle bu evlere yerleşen üst düzey örgüt üyelerinin Gürcistan'a kaçırılmaları için uygun zaman ayarlandığında örgüt tarafından kaçırılacakları ülkeye gitmeden önce Gürcistan'a kaçırıldıkları ve oradan da örgütün en aktif olduğu bilinen Afrika ülkeleri ile İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine kaçırıldıkları dile getiriliyor.

 

Yurt dışına kaçmadan önce Samsun'da geçici süreyle örgüt tarafından tutulan evlerde kalan imam konumundaki örgüt üyelerinin Gürcistan'a çoğunlukla denizyolu üzerinden kaçırıldıkları vurgulanıyor. 15 Temmuz sonrası Yeşilyurt Limanı'nın devlet tarafından geçici hudut kapısı yapılması üzerine devletin özel limanlarda da kontrolü ele alması üzerine örgütün balıkçı teknelerini kullanmak zorunda kaldıkları iddia ediliyor. Balıkçı tekneleriyle denize açılan örgüt üyelerinin açıkta bekleyen gemilere binerek kontrol noktalarına takılmadan Gürcistan'a kaçırıldıkları öne sürülüyor.

 

Örgütün 15 Temmuz sonrası himmet adıyla örgüt üyelerinden topladığı para sisteminin devlet tarafından deşifre edilmesinin ardından örgüt üyelerinden para toplamakta zorlandığı belirtilirken, örgütün Türkiye ayağında maddi zorluk çekmeye başladığı kaydediliyor. Maddi zorluk yaşayan örgütün saklanmak için kullandıkları evleri döşemek için icra yoluyla haciz edilen ve daha sonra 2. el mağazalarında satışa sunulan ev eşyalarına yöneldiği ileri sürülüyor.

 

Avukat, işadamı gibi isimler üzerinden Atakum İlçesi'nden kiralanan evlere icra yolu ile haciz edilen ve daha sonra 2. el mağazalarda satışa sunulan ürünlerden satın alınarak döşenen evlere örgüt üyelerinin geçici süreyle ikamet etmeleri için yerleştirildiği öğrenildi. 2. elcilerin toplu alınan ev eşyalarının örgüt adına alınıp alınmadığı konusunda bilgileri olup olmadığı bilinmezken, icralık ürünleri satan 2. el mağaza sahiplerinin avukatlar tarafından sık aralıklarla toplu ürün aldıklarını belirtiyorlar. Mağaza sahiplerinden toplu malzeme alan ve örgüt evi için alındığı düşünülen ev malzemeleri alınırken, avukatların ihtiyaç sahibi yakınları için aldıklarını söyledikleri dile getiriliyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, FETÖ, Gürcistan, Almanya, İngiltere, Afrika, Atakum
Yorumlar
Haber Yazılımı